Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '18

 
Kategori
TV Programları
 

Ufak Tefek Cinayetler Reyting Kurbanı mı Olacak?

Ufak Tefek Cinayetler Reyting Kurbanı mı Olacak?
 

Televizyon ekranının en ateşli günlerinden bir tanesi de salı günü. Star'da Ufak Tefek Cinayetler, ATV'de Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Fox'da Kadın gibi 3 önemli dizi aynı anda ve günde yayınlanıyor. Bu tabloya Show, Kanal D, TV8 ve TRT1'in verdikleri filmleri de eklersek ortaya şenlikli bir yayın akışı çıkıyor. Bu çok seçenekli ekran durumu izleyicinin kafasını fazlasıyla karıştırıyor. Birçok yapımın hafta hafta istikrarsız sonuçlar aldığını görüyoruz. Bu istikrarsız sonuçlar yüzünden akıbet ile ilgili net bir şey söylemek de mümkün olmuyor.

Misal Ufak Tefek Cinayetler...

Star'da 2.sezonu ile ekrana gelen Ufak Tefek Cinayetler, sezona enfes bir takviye başladı. Leyla ile Mecnun'daki rolü ile kalpleri kazanan, Beş Kardeş dizisindeki performansı ile yüzleri gülümseten, Fi'deki rolüyle birçok kadının dikkatini çeken Osman Sonant diziye Kerim karakteriyle dahil oldu.

Adamın bakışı, oturuşu, ses tonu falan her şey fazlasıyla esrarengiz. Ara ara abartılı gibi görünse de, izleyicinin bu performanstan rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Oldu yani.

Tamam bu takviye güzel oldu da, peki reytinglere ne oldu?

Geçtiğimiz sene de Kadın ve EDHO'dan çok çeken Ufak Tefek Cinayetler ciddi bir form kaybı yaşamaya başladı. Geçtiğimiz sezonun final bölümünde yakalanan izleyicinin bir kısmı diziyi terk etmeye karar vermişler sanki. Vermişler ki dizi TOTAL grubunda 9. sıralara kadar geriledi.

Dizinin dün ekrana gelen 35. bölümü TOTAL grubunda 3.85 reyting ile 9., AB grubunda 6.33 reyting ile 4., ABC grubunda 5.71 reyting ile 6.oldu.

Baktığınız zaman, dizinin AB grubuna yönelik bir iş olduğunu bilmeyen yoktur. Dolayısıyla ''TOTAL sonuçlarını kim sallar be?'' diye düşünenleriniz olabilir. Aman olmasın.

Çünkü kanalların reytinglerde önem verdiği grup genelde TOTAL grubudur. Yani belli bir kesimin değil de, toplumun tamamınının izlediği işler her zaman daha önemlidir. Show'da yayınlanan Yeni Gelin dizisinin ayakta kalmasının temel sebebi de budur mesela. AB'de kan kaybetse de, TOTAL'de hala taş gibi duruyorlar ve devam ediyorlar.

Yani Ufak Tefek Cinayetler'in şu elit havasının yanına biraz da TOTAL dramı eklemesi gerekiyor. Yoksa bu gidişle ilk 10 dışında kalarak ömürlerini kısaltacaklar.

Ufak Tefek Cinayetler'in geçtiğimiz sezondan geride kalmasının bir diğer nedeni de, Kadın ve EDHO dizilerinin sezona gerçekten iyi bir şekilde başlamış olmaları olabilir. Bu yüzden UTC senaryo açısından da müdahaleye ve vites yükseltmeye muhtaç gibi duruyor.

Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Ufak Tefek Cinayetler'in TOTAL yöneliminde olduğu bölümler görür müyüz?

Olabilir valla.

Sonuçta her şey reyting için!

 

Anıl Koldaş

 

  • NOT : Bu yazının Milliyet Blog sayfası dışında başka bir sayfada farklı ya da aynı isimle kullanılması, yayınlanması yasaktır. Lütfen bu yazıyı haberim olmadan başka bir sitede yayınlamayınız! Aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı bilmenizi isterim. İyi okumalar!

 

 
 
Toplam blog
: 670
: 3634
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..