Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
389
 

Uluslararası hukuk ve sınır ötesi operasyon

Uluslararası hukuk ve sınır ötesi operasyon
 

Malumu olduğunuz üzere askerlerimiz dün akşam itibarıyla Kuzey Irak bölgesine doğru sınırlı bir sınırötesi kara operasyonu düzenledi.
Operasyon başta Türkiye ve bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

Operasyona ülkemizdeki malum siyasi parti dışında karşı çıkan siyasal parti olmadı. İktidar ve muhalefet partileri bütün olarak operasyonu desteklediklerini bildirdiler. Hatta bir siyasi partimizin genel başkanı sınırötesi operasyon yapan TSK'nın belli bir süre orada konuşlanması gerektiği türünden bir açıklama yaptı.

Bu operasyonun kapsamını ve sonuçlarını kesin olarak bilemiyoruz. Tabii ne kadar süreceğini de...

Ancak tek dileğimiz operasyonun ülkemiz ve bölge ülkeleri için faydalı sonuçlar doğurması ve terörün kökünün kazınması yolunda adımların atılması.

Olaya bir başka açıdan, yani hukuk boyutundan bakacak olursak ne söyleyebiliriz?

Sınırötesi operasyon uluslararası hukuka aykırı mı?

Sınırötesi operasyonun yapılması ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlar bakımından bir sakınca getirir mi?

Olaya uluslararası hukuk açısından bakarak, gerçek sonuçlara ulaşabilmek adına bu sorulara cevap vermek gerekecektir.

Birincisi uluslararası toplumun arzuladığı en önemli durum savaşın, kanın, gözyaşının ve terörün olmadığı bir dünya. Ancak dünya gerçeklerinin böyle olmadığı da herkesin malumu. Yakın zamanda burnumuzun dibinde yaşanan savaşlar ve uzun süredir devam eden İsrail Filistin gerginliği sürekli olarak dünyanın gündeminde.

Gerçek bu iken, yani dünyada savaşların ve terörün olduğu açık bir gerçekken devletler terör konusunda hangi adımları ne şartlar altında atarlarsa hukuka uygun davranmış olurlar?

Ülkemizde 20 yılı aşkın süredir devam eden ve amacı ülkemizin varlığı ve bütünlüğünü ortadan kaldırmak olan bir PKK terörü mevcuttur. PKK terörüne karşı onyıllardır özveri ile verilen büyük bir mücadele söz konusu olmuştur. Zaman zaman terör örgütünden ayrılmak isteyenlere yönelik etkin pişmanlık yasaları çıkarılmış ve devlet hata ettiğini anlayan teröristlere kucak açmıştır. Buna karşın terör örgütünün eylemleri azalmamış ve hem Türk askeri hem de bölge insanı açısından terör örgütünün verdiği zararlar günden güne artmıştır.

Elebaşının yakalanmasından sonra uzun süren bir durgunluğa geçen terör, sona ermediğini son yıllardaki kanlı eylemleriyle tekrar göstermiş çok sayıda asker ve sivil vatandaşımız terör örgütünün adi faaliyetlerinde şehit olmuştur.
Bu dönemde AB ülkeleri ve ABD Pkk terörünü terör örgütleri listesine almış; örgüte yardım edenlere ve örgüt propagadası yapanlara belli müeyyideler uygulamayı taahhüt etmiştir.

Bu genel bilgilierden de anlaşılacağı üzere PKK terörüne karşı verilen mücadele hem ülke içinde hem de uluslararası alanda büyük özveriler gösterilerek sürdürülmüştür. Bütün barış çağrıları, eve dönüş söylemleri karşılıksız kalmıştır.
Bu dönemde teröristlere kucak açan, teröristlerin rahatça barınmalarını sağlayan ve ekonimik destek veren Irak da ülkemiz açısından büyük risk unsuru olmuştur. Bu bakımdan incelendiğinde Türkiyenin sınırötesi operasyonu uluslararası hukuk bakımından meşru müdafaa olarak nitelendirilecek ve Türkiye açısından asla bir hukuksuzluk sözkonusu olmayacaktır.

Uluslararası hukuk açısından meşru müdafaa Türkiyenin de taraf olduğu çok taraflı anlaşmalarla belirlenmiş savaş ve yakın savaş tehlikesi durumunda tehlikenin geldiği ülkeye tehlikeyi bertaraf etmek amacıyla verilecek mücadelenin hukuka aykırı olmayacağı belirtilmiştir.

Zaten Türkiye'nin de amacı Türkiye açısından açık tehlike oluşturan PKK'yı bertaraf etmektir.

Dünya üzerinde barışı korumak ve sürdrümek amacıyla kurulan BM açısından da durum bu şekilde değerlendirilmektedir.

Dolayısıyla görülmektedir ki Türkiye'nin yapmış olduğu sınırötesi operasyonun şartları oluşmuş ve bu operasyon hukuka aykırı bir şekilde gerçekleştirilmemiştir. Uluslararası hukukun ülkemize vermiş olduğu meşru savunma hakkı sınırları dahilinde gerçekleştirilen bu operasyonda sivillere yönelik bir saldırının sözkonusu olmayacağını cumhurbaşkanımız ve başbakanımız açıklamıştır.

Umut ediyoruz ki hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilen bu operasyon hem ülkemiz de hem de bölge ülkeleri açısından yararlı olur.

Saygı ve sevgilerle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahsettigimiz yani operasyonu yapan bir devlet, Turkiye Cumhuriyeti. Girilen yer de ringonun ahiri degil. Demek ki hukuka aykiri bir operasyon da soz konusu olamaz. Bunu savunanlar kuyruk acisi cekenler olabilir ancak. Saygilar.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 22.02.2008 23:10
 

Merhaba, güzel bir yazı hazırlamışsınız ama birkaç eleştirim olacak. Birincisi; bir yer ''Geliyorum, geliyorum, geldim'' diye işgal edilmez. Bizim kara operasyonu yapacağımızı sağır sultan bile duydu. İkincisi; bu kara operasyonun hedefi nedir? Hedef Barzani olsaydı izin verilmezdi. Hedef terör örgütü ise vay halimize. Demek ki, terörün sınırötesi operasyonla biteceğini sanıyoruz. ABD Afganistan'a gitti, Irak'a gitti, Lübnan'da devrim yaptı; İsrail nüfuzunu arttırdı El-Kaide yok oldu, değil mi? Üçüncüsü; sınırötesi operasyon birilerinin ''taze istihbarat'' vermesiyle falan olmaz. ABD onları bulacak da, İsrail uyduları çekecek de, Türkiye gidecek vuracak. Teröristler de Türkiye'yi bekliyor. Sınırlı operasyonun sınırlarını ben çizmedim! O sınırı çizenlerin çizdiğini de terör örgütü bilmiyorsa çok şaşırırım. Saygılar...

Arif Şahin 
 22.02.2008 21:04
Cevap :
Değerlendirmeniz gerçekten çok doğru bu operasyon Türkiye'nin tek başına inisiyatifinde olan bir durum değil. ABD'nin istihbari nitelik taşıyan haberleri ile bu operasyonun yapılması da çok mantıklı değil ama... Rusya'nın giderek güçlendiği dolayısıyla ABD'nin Rusya'nın yanına kaymasından korktuğu Türkiye'ye destek vermesi bu açıdan görülmeli...  23.02.2008 0:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

1987 yılında Konya Ereğli'de doğdum İlköğretim ve Lise öğrenimimi Konya'da tamamladıktan sonra 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster