Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '21

 
Kategori
Sivil Toplum
 

ÜYE OLMAK KAZANDIRIR

ÜYE OLMAK KAZANDIRIR. Türkiye beyazay derneği İzmir şubesi genel kurulu yaklaşıyor. Derneğimiz 1992 Yılında İstanbul’da kurulmuş 1995 yılında İzmir’de şube açmış. 2000 Yılında kendi hizmet binasına kavuşmuş. Derneğimiz tüm engelliler aileleri ve konuya ilgi duyan herkese açıktır.

NEDEN ÜYE OLMALIYIZ.

Öncelikle bir camianın içinde olmak size güç verir. Aynı sorunları ve bu sorunlara karşı mücadele pratikleri paylaşmak güç verir. Yalnız olmadığınız fikri gelişir. İyi ve kötü gününüzde yanınızda birileri olur. Her konuda üyelerin önceliği bulunmaktadır geziler yardımlar ve diğerleri çünkü bir dernek önce üyelerinin hak ve çıkarlarını sonrada ilgili camianın haklarını korur ve geliştirir.

Siyasiler ve toplum bir arada olan güçlü bir derneğin fikir ve önerilerini görmezden gelemezler. Kendinizi geliştireceğiniz seminerler ve farklı eğitimlerden haberdar olursunuz. Sosyal ortamlar yeni dostluklar ve dayanışmayı artırır. Bir Ülkü etrafında toplanmak ve Mücadele etmek heyecan verir ve farklı deneyimler kazandırır.

Ben neler öğrendim örnekler vererek konuyu daha anlaşılır hale getirelim Cumhuriyet Lisesinde heyecan dolu bir öğrenciydim. Bir koşu yarışmasıydı. Levent diye bir görmeyen arkadaşım İstanbul’da beyazay derneğinin yatılı Kuran kursu var dedi. Bende körler okulundan formu alıp gönderdim. Annem davet yazısını görünce ben bu çocuğu nasıl göndere cem dedi ve bir koyununu satarak beni İstanbul’a gönderdi. Annem amelelikle para kazanan sattığı tütünle bana harçlık gönderen yoksul bir kadın.

Neyse İstanbul’da kuran kursuna gittim Beyazay ailesiyle ilk o zaman tanıştım. Bağımsız hareketim zayıftı. Kurstan sonra ilginçtir İzmir’de kurulan şubeye gitmiyordum. Tabi genel merkezden benimle ilgili haber bilgi şubeye ulaşmış. Ben yetim bir genç olduğum için pek öyle arayanım soranım olmazdı. Sonra bir gün kulübeden beni çağırdılar. Rahmetli Mehmet Tuna beni derneğe davet ediyordu.

Gittim tanıştım. Benim gibi Devlet parasız yatılı öğrenci için aile ortamı oldu. Sonra evlere misafirlikler radyoya çıkma ve kurulan yeni dostluklar ilk bilgisayar kursu lise ve fakültede derneğimizden burs aldım 2000’li Yıllarda yönetici oldum 2006’da şube başkanı küçük bir ara ve aralıksız şube başkanı daha anlatacağım çok şey var satırlar yetmez.

Ama derneğe ihtiyacım yok demeyin işini aşını bulanlar dernekten el etek çekiyor ama şunu unutmayın bankalarda noterlerde ve farklı kurumlarda haksızlığa ayrımcılığa uğradığınızda dernek gerçeğinin biz engelliler için ömür boyu bir ihtiyaç olduğunu görürsünüz.

Sınıf atladığını düşünüp bize sırt çevirenler inşallah incitilmez ayrımcılığa uğramaz siz bize ne kadar güç verirseniz biz o kadar güçlüyüz yapılacak iş çok işin ucundan tutacak arkadaş az.

Ben her şeyi anlayışla karşılıyorum da bari bizim en azından faydalı paylaşımlarımızı yaygınlaştırsanız o bile destek olur. Bir arkadaş hala bu sorunlar çözülmedi mi demişti bende sen olmadığın ve müdahil olmadığın sürece çözülmeyecek dedim inşallah maksadımı anlatabilmişimdir.

Kendinizi yakın hissettiğiniz bir derneğe mutlaka üye olun güç alın güç verin yoksa yürüyüşlerimiz yerinde saymaktan ibaret olabilir. Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

 
Toplam blog
: 1156
: 67
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..