Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1068
 

Uzakdoğu filmleri bir başka olur...

Uzakdoğu filmleri bir iz taşır. İzlediğiniz her uzakdoğu filminden bir iz alarak çıkarsınız. En çok irdelediği, savaştığı zamandır. Tadı bir başka olur bu filmlerin, verdiği keyif farklıdır aslında. Müzik tınılarında, renkleri karıştıran kültürlerinde farklı hissedersiniz kendinizi. Bir patika sizi uzakdoğunun dar köşelerinden, kendi sınırsız ormanına doğru sürükler.

Aşk farklı dillerde anlatılır. Dili gibi kendi de farklıdır aslında. Sessiz yaşar aşkını. 'İn the mood for love' 'Bin Jip' gibi filmler sözcükleri fazla bulurlar. Gözler, eller anlatır sevgileri. Dokunuşlara ad bulamazsınız izlerken. Arka fondan gelen etnik müzik sizi etkiler ve hafızalarda yer tutar. Ayrılık saniyeleri adımlarla ifade edilir sanki. Terkedeni izlerken hissedersiniz iliklerinizde, terk edilişin sezgilerini. Gözler boş bakar filmlerde. Halbuki o boşluğun bile bir anlamı vardır uzakdoğu filmlerinde. Korku filmlerinde ince tizli seslerin yanında o boş bakışlar adeta sizi boş odalara kapatır. Nefesiniz daralır ve bir gözbebeğinin neden bu kadar sizi irkittiğini sorar durursunuz.

Uzakdoğu filmleri hep cazip gelmiştir bana. Farklı bir kültürün yolculuğunda bana verdiği huzur, rahatlatır bedenimi.

Başarılı yönetmenlerin sayılarının arttığı ve yeni yapıtların hazinesi olduğu uzakdoğu filmleri cazibesini hiç kaybetmeyecek sanırım.

İyi seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bazı filmlerde "hadi artık öp şu kızı" dersin, film biter, aşkları tüm insanlığı aşıp galaktik bir boyut alır ama hala tek bir öpücük göremezsiniz. bu bağlamda sınırları zorlayıp güldürürken diğer taraftan duygusallığı hiç birimizin erişemediği kadar derinden inceleyerek göz yaşımızın sel olmasına neden olur. bu vesileyle my sassy girl ve windstruck tavsiye ederim.

Emrah Doğan 
 11.01.2007 15:57
 

Yanıtın için teşekkürler.Öğrenmek istediğim etki aynı şiddetdemi olur.izmitdeki 7.4 örneğin bursada kaç olarak hissedilir.

levent zorluer 
 06.11.2006 17:28
Cevap :
Bursada daha az hissedilir. Genel merkez yerlerindeki sarsıntı daha yıkıcı olur. Ama Bursa o kadar etkilenmez.  06.11.2006 21:49
 

Açıklamaların için teşekkürler.Denk geldi okudum.Sana sormak istediğim bir sorum olacak bu konuyla ilgili.İzmit ve adapazarında olan depremlerin şiddetleri örneğin Bursada kaç olarak hissedilmiştir.Cehaletimi maruz gör.Böyle bir hesap sistemi varmı?

levent zorluer 
 06.11.2006 10:56
Cevap :
İzmit, Adapazarı ve Bursa aynı fay hattı üzerindedir. Böylece içlerinden hangi il merkezi oluşturursa deprem dığer şehirlerde de etkisini gösterir.  06.11.2006 12:29
 

Sanırım, bir batılı veya beyaz bir Türk olarak, Asya filmlerini yanlış anlıyorsunuz: Orada da, aşkın ihaneti, hilesi, cilvesi, şusu busu vardır. Fark, batılılar gibi parmağını gözüne sokmak yerine, hiç hissettirmeden konuya dokunduruverildirmesindedir. Şunu söyleyebilirim: Doğu aşklarının gerçekleştirilmesi daha zordur, o nedenle daha reeldirler.

Reha Ülkü 
 04.11.2006 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 3277
Kayıt tarihi
: 03.09.06
 
 

Hayatı bir ilizyona benzetiyorum.. Sade görünen bir cismi size süpriz olarak sunan bir hayat.. Yaşam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster