Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '22

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Yağ Çekme Nedir?

Yağ çekme, toksinlerden arınma ve gençleşme için uygulanan çok eski bir Ayurveda (Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi) yöntemidir. Kayda değer sonuçlar veren çok basit bir uygulamadır. Yağ çekme hakkında bireyler duymuş, merak etmiş ama hiç denememiş olabilirsiniz. Yağ çekme hakkında bildiklerimizi toparlayalım.
Yağ çekme aslında, rafine edilmemiş iyi kalite bir yağ ile yapıldığında ağız gargarası kullanmanız gibidir. En popüler ürünler ise hindistan cevizi yağı ve susam yağıdır. Bu işlem herhangi bir yerde 5 ile 20 dk arasında yapılabilir, ideal zaman aralığı genellikle 15 dakika olarak belirtilir. Bu süreç ağzınızda veya lenf sisteminde yaşayan bakterileri, toksinleri ve parazitleri uzaklaştırmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Tükrüğünüzün yardımıyla bütün bu istenmeyen maddeler artık atılmaya hazırdır. Yağ çekme işlemi bakterilerden arınan bir ağız yapısı sebebiyle dolaylı olarak dişlerinizin re-mineralize olmasını ve diş etlerinizin güçlenmesini de sağladığı çıkarımında bulunabiliriz.?
 
Yağ Çekme Nasıl Yapılır? 
 
Genellikle yağ çekme işlemi için en çok ham (işlem görmemiş) hindistan cevizi yağı tercih edilir. Bunların özel kıllan antimikrobiyal, antienflamatuar ve enzimatik özelliklerinden kaynaklanıyor. Ağzınızdaki istenmeyen bakterileri öldürürken aynı zamanda geride sağlıklı probiyotik bir ortam bırakır. Muhteşem bir değiş tokuş!
Başlangıç için oda sıcaklığında, yaklaşık bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağını ağzınıza alın. Yağı dişlerinizin arasında ve diş etlerinizin etrafında çevirin, çekin ve çalkalayarak ağzınızda her yere değmesini sağlayın, boğazınız dışında. Yağın boğazınıza değmesi rahatsız edebilir çünkü artık bazı toksik materyaller taşıyor. Gargara yapmayın!
Bu durumu eğlenceli bir hale getirebilirsiniz, şarkı mırıldanabilir veya duş vs alırken, günlük ritüelleriniz arasına yerleştirebilirsiniz. Bunun özel bir zaman olmasına izin verin. Temizlenmenin ve konuşmadan gevşemenin tadını çıkarın. 
 
Yağ çekme işleminiz bitince tuvalete veya çöpe atabilir, tükürebilirsiniz, tercihen lavaboya değil! Çünkü uzun dönemde yağ katılaşabilir ve lavabonuzu tıkayabilir. Şimdi ağzınızı temiz bir suyla 2-3 defa yıkayın. Tabii ki tercihen öncesinde dişlerinizi fırçalamanızı öneririm. Sonunda bir bardak su için ve dinlenin. Kendinizi canlı ve yenilenmiş hissetmeniz için vesile olacaktır.
 
Önemli bir noktada, her hangibir medikal tedavinizin yanında bu tip bir uygulamanın “katkı sağlaması” beklenir, tek başına tedavi edici olmasını beklemeyin.
Yağ çekme işlemi, temelde diş etlerine ve dişlere faydası olsun diye kullanılsa da cilt için de faydalıdır, cildi temizler ve daha parlak/ ışıltılı hale gelmesini sağladığı biliniyor. Hindistan cevizi yağının sedef hastalığı gibi cilt bozukluklarına iyi geldiği ispatlanmıştır. Ayrıca detoks yapmak isteyen ve bağışıklık sistemine daha iyi bakmak isteyenler için de harikadır.?
 
Hangi Sıklıkla Yağ Çekmek Gerekir?
 
Yağ çekme işlemi günün herhangi bir zamanı yapılabilir fakat detoks için sabah bir şey yiyip içmeden önce yapmak en iyisidir. Eğer bu işlemi rutine oturmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bunu duş esnasında yapmak gibi bir çözüm önerebilirim. Dakikalar geçene kadar saymıyorsunuz, basitçe duşunuz bitene kadar yapıyorsunuz.
Umarım bu iyileşmeden, ruhani ve bedensel tecrübeden keyif alırsınız.
En son olarak eklemek istediğim en önemli nokta ise hiç bir destekleyici tedavinin ağız ve diş sağlığınız için yapılması gereken diş tedavilerinin yerine geçemeyeceğidir ve ayrıca mekanik olarak yapılması gereken diş fırçalama ve diş ipi kullanımının da yerine geçmez. İçerdiği maddelere karşı alerjisi olanlarınsa doktorlarına danışarak hareket etmesi doğru olacaktır.
 
Diğer blog yazılarım için; https://www.onurozturk.com/blog/
instagram : https://www.instagram.com/dronurozturk/
 
 
Toplam blog
: 57
: 351
Kayıt tarihi
: 17.12.14
 
 

Diş hekimliğinde merak edilen, aklınıza gelip doktorunuza sormak isteyeceğiniz bir çok sorunun ce..