Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
885
 

Yağlar, lipidler – Canlıları oluşturan temel maddeler – 3

Yağlar, lipidler – Canlıları oluşturan temel maddeler – 3
 

Önceki yazıda üç elementin (oksijen, karbon, hidrojen) yaptığı bileşikleri İki oksijenli karbon zincirlerinin asit olarak isimlendirildiğini gördük. Bütrik asit bunlardan biri idi. Zincir üzerindeki karbon ve hidrojen sayısının artmasıyla daha birçok organik asit meydana gelir. Bunlar yağ asitleri diye de isimlendirilir. Bu asitler yağlıdır ve suda çözülmezler, yapılarını korumaya devam ederler. Resme baktığmızda, üç adet karbon zincirli yağ asidi görürüz. Dikkat edilecek olursa en üsttekinde her karbon atomunun dört ayrı atomla bağ yaptığı, ancak alttaki ikisinde bazılarının hidrojen atomlarının eksik olduğu görülmektedir. Çünkü buralarda karbon atomları birbirleriyle çift bağ yaparlar. En üstteki zincire ‘doymuş yağ asidi’ denir. Ortadakine ‘tekli doymamış yağ asidi, ’ alttakine de ‘çoklu doymamış yağ asidi’ denir. Yine dikkat edilirse ortadaki zincirde sadece bir tane çift bağ vardır, alttakinde ise iki tane. Çift bağların sayısı artabilir. Böylece farklı özelliklerde yağ asitleri meydana gelir. Çoklu doymamış yağ asitleri insan sağlığı için daha iyi olan asitlerdir. Marketlerde satışa konan yağ kaplarının üzerinde bu asitlerin oranları verilmektedir. 

Resimde bir gliserin molüekülünün üç yağ asidi ile yaptığı (yapacağı) bileşik görülmektedir. Çembere alınan atomlar birleşme sırasında su oluşturarak moleküllerden ayrılırlar. Böylece yağ-lipid molekülleri meydana gelir. Tereyağı, bitkisel yağlar hep bu maddelerin değişik birleşimlerinden oluşmuştur. Bu maddelerin vücudumuzda birikmesinin sebebi, vücuda girdikten sonra yakılarak kullanılmamasıdır. Demek ki ya beslenmeyi azaltacağız, ya da biraz enerji harcayacağız. Yağlar enerji depolarıdır. Dikkat edilirse molekül büyüklükleri gittikçe artmaktadır. Bunlar yakılmadan kaldıkları zaman vücutta obeziteye kan damarlarında tıkanıklıklara sebep olurlar. Yaşantımız tehlikeye girebilir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazıyı yazdıktan sonra resimde atom dizilişinde bir hata olduğunu fark ettim. Yağ asitlerinin en solunda bulunan bir hidrojen atomunun (oksijen atomunun altında) olmaması gerekir. Bu görünüşe göre ya oksijenle bağ yapan karbon atomunun beş bağı var, ya da oksijen karbona tek bağla bağlanmış. bunun ikisi de mümkün değil. Elimdeki diğer resimleri de incelediğimde alttaki hidrojen atomunun olmaması gerektiğine karar verdim. Belki bu hata nedeni ile konuyu daha iyi anlamış oluruz.

Hasbihalci 
 17.04.2011 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 6474
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

İstanbul 1980 doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Dünya ve çevre hakkında düşü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster