Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
902
 

Yakın gelecekte deha olanakları

Giriş

Ülkelerden ve bölgelerden çıkabilecek dahi sayıları; iklim, tarih, psişik ve kültürel gerilim katsayısı gibi etkenlere bağlı olarak azaltılmış ya da arttırılmıştır.

Gelişme

G-8:

Rusya: 10-100 kişi. Mafyalaşma olumlu etken. Psişik gerilim etkeni. ‘Nightwatch + Daywatch’ ve ‘Türk Gambiti’ bire yakın olumlu etken. Sanatsal yaratıcılık etkeni.

ABD: Belki 1 kişi. Tüm olumlu etkenler çoktan tüketildi.

Japonya: 1-10 kişi. Buto, anime, Miike olumlu etkenler ama 1-5 kişi oradan çıktı bile. Bu kalanın olasılığını azaltır. 1945 itirazı en güçlü olumlu etken. O da ilk Ay yerleşimi Japonya’dan gelecek gibi bir sonuç gösteriyor ama bu da dahilik değil.

Kanada: Belki 1. Çok ortalama sanatçı çıkardı. Tarihsel kifayetsizlik mevcut. Şerh: William Gibson, John Brunner’in yaratıcılık açısından ardılı, yani özgün-değil sayılıyor.

AB:

Genelde 100-1.000 kişi. Olumlu psişik etken % 90’ını asimile eder. En büyük eksiklikleri savaşsızlık ve Acı’sızlık.

Almanya: 1-10 kişi. Flechtheim olumsuz etken (çok fazla dahilik ve 10 kişilik hakkın tüketilmesi). Yine de AB ülkeleri içinde en olası ülke. (Not: Almanya, G-8’den çok, AB içinde güçlü.)

İngiltere ve Fransa: G-8 olarak ümit yok. AB içindekilikleriyle 1-2 kişi belki.

İspanya: 1973 (diktatörleri Franco’nun ölüm yılı) doğumlu 1 kişi olabilir, olmayabilir de. Guaytisolo yarım olumsuz etken.

Yunanistan: 1974 (askeri darbe) doğumlu 1 kişi olabilir. Eski Yunan çok olumsuz etken.

3. Dünya:

Arap: 0, hatta eksi 1.

Hindistan: 1-10-100 kişi. En belirsiz kategori.

Vietnam: 1 kişi. Komünist liberalizm psişik gerilim etkeni.

GAC: Zenci 1 kişi. Başı çok derde girer, . Belki de öldürülür.

Latin Amerika: 10-100 kişi. Meksika birazını harcadı. İspanya’ya gidenler, ‘sürgünlük psişik gerilim etkeni’ sayesinde daha da ilerleyebilir.

Çin: 100-1.000. Onda biri öldürülür. Deha adayları içindeki onda birlik marjinaller dayanabilirlerse, en güçlü olanak.

Küsurat:

Pasifik ve Tropik: Nauru türü ada ülkelerden 1 kişi.

Kutup: Alaska türü izole ülkelerden 1 kişi.

Nordik: Danimarka’dan 1 kişi. Kierkegaard, Hassel, Trier olumlu etken. Almanya’yı bile geçebilir.

Türkiye: Dahi çıkarsa, bu kategori olarak çıkacak, 3. Dünyalı olarak değil. Köy enstitülü ve/ya AFL’li dahi başarısızlıkları örnekleri çok olumsuz etken.

Sonuç

10 milyarda 10.000 kişi olabilir. 1.000’de de kalabilir ama altına düşmez.

Çok olanak var. Eğitim sistemi dahileri eliyor. Ödül ve ceza ile boyun eğdiriyor. Dahinin ayral olması gerek ama bu da normallere göre şansı azaltıyor.

Uyuşturucu bağımlısı türü örnekler görülecek. Sağ kalma olanakları düşük ama çok parlak izler bırakacaklar. (Huxley ve ‘Algı Kapıları’ örneği.)

Einstein türü değil, başka tür dahiler çıkacak.

Kaluza’nın Einstein’ı yenmesi gerektiği ve yenemediği gibi, yenebilen savaşçı dahiler gerekli. Bu savaştemelde; kadın-erkek, 1.-3. Dünya ve uzman-disiplinlerarası arasında olacaktır.

‘Buto, anime, Miike’ üçlü vektörü 2.500 yıl sonra bile etkili oluyor olabilecek.

Tarihçi dahi beklenmiyor. ‘Wallerstein x 100’ gerekli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 03.09.2007 21:21
 

Bence her insan dahi olarak doğar. Engellendiği için normalleşir. Herkesin dahi olacağı bir ortamda dahilik normal bir hale gelir. Dahi dediğimiz çocuk ve insanları incelemektense onları yetiştiren aile veya çevreyi incelemek, dahi ortaya çıkaramanın mümkün olduğunu ortaya çıkaracaktır. Bu arada bendeniz treni izlediğim gibi bazende trende de bulunduğum oluyor. Saygılar.

Özkan Salman 
 24.08.2007 16:32
Cevap :
Olaya normal insanlar gibi bakmışsınız. Milyonda 100 taneyi seçip biraraya koyunca yaşananlar bambaşka. 14 yaşında 3. derece integral çözen gördüm. Çoğu üniversite mezunu bunun ne olduğunu bile bilmez. Dahilere gereksinim var. İnsanda insan sayılan ne varsa, onlar yarattı. Gerisi mutlu koyunlar mezbahası.  24.08.2007 17:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster