Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
147
 

Yapılanlarla ya İnsansındır ya da Hayvan

Yapılanlarla ya İnsansındır ya da Hayvan
 

İnsan, yaşantısı boyunca huzurlu olmak, huzur içerisinde yaşamak, mutlu olmak ve mutlu etmek gayesiyle didinip durur. İyi veya kötü yaptıklarından dolayı kişiliğiyle ilgili sürekli kafasında tilkiler dolaşır durur.

Doktorlar, herbalistler, kocakarı ilaçları, bilgi, birikim ve tecrübelerinden kaynaklanan kendince bir takım yollarla sürekli genç kalmak, güzel görünmek, sağlıklı olmanın yollarını aramakla geçer bütün ömürleri. Bütün bunları yaparken düşündüğü tek şey kaliteli, standartları yüksek bir yaşam tarzına ulaşmaktır tüm düşünceleri. Ancak, bazen her şey umdukları gibi gitmeyebiliyor.

İyi bir yaşam düşüncesiyle, bütün yaptıklarından sonra işler umduğu gibi gitmeyip, hiç ummadığı durumlara düşebiliyor. O zaman da sağlık gidiyor, güzellik gidiyor, gençlik gidiyor, eskiyi arar hale geliniyor.

Günümüzde, çevremizde, bahsettiğimiz durumlara düşen sayılamayacak derecede çok insan mevcut.

Çoğu insan umduğunu bulamadığından, strese girmekte, depresyona düşmekte, yalnızlaşmakta ve toplumdan uzaklaşmaktadır.

Eğer toplum içinde yaşıyorsanız, işiniz gerçekten zor demektir. Çünkü toplumsal bir takım kural ve kaideler, uymanız gereken sosyal, hukuksal ve inanç boyutunda dini kurallar bulunmaktadır. Hal böyle olunca, hayat ister istemez çekilmez bir hal alabilmektedir.

Laçkalaşmış insanî ilişkilerde zorlanma, insanda sinir bozucu, rahatsız edici, tahrik edici, can sıkıcı olayların yaşanmasından dolayı insanın hayatı zehir olabilmektedir.

Öfkelenmeler, ani çıkışlar, hoşgörüsüz ve tahammülsüz olmalar, kabullenememeler neticesinde insanın ruhu daralmakta, ruhi çöküntüler ve bunalımlar yaşanmaktadır.

İnsanın yaşantısı boyunca tutarlı davranması, realist olması, yaptıklarından haz duyması, toplumsal değerlere ters düşmemesiyle orantılı olarak, kişinin yaşam kalitesi de yükselmektedir.

İnsanın kendisini sevmesi, başkasını da sevmesine vesile olabiliyor. Ruhsal bozukluklar neticesinde, insanlarla olan iletişimde de sorunlar ortaya çıkmaktadır.

İnsanlardan kendini soyutlayarak, toplumsal dinamiklerden uzaklaşanlar, uzaklaşmaya yeltenenler, zaman içerisinde düşünce, duygu ve davranış bozuklukların yaşandığına şahitlik edebilirseniz.

İnsanlara nerede, nasıl davranacağını bilmeyen bu insanlarda, belli bir kritere sahip olamadıkları için; insanlardan uzaklaşabilmekte, kendilerine olan güvenleri sarsılabilmekte, dolayısıyla insanlara da güvenememektedirler.

İnsanın başkalarına güvenebilmesi için, öncelikle kendisi başkalarına güven vermiş olmalıdır. İlişkilerini sağlam temeller üzerine oturtamayanlar, ne yaparlarsa yapsınlar, istedikleri kadar isim, soy, sop, mevki, makam ve koltuk sahibi olsunlar, yaşantılarını hep isyanla, hüsranla, endişeyle, kaygı, kuruntu ve kuşkuyla devam ettirirler. Bu da kendilerini huzur, sağlık ve mutluluktan uzaklaştırır. Dünya nimetlerinden uzak,  toplumsal değerlerden bihaber, ruh misali dolaşırlar.

Çevremize baktığınızda; toplumdan soyutlanmış olup, beşeri ilişkilerinde bahsettiğimiz kriterlere uyan çok zevatlar mevcuttur. Çevrelerinde olan bitenden bihaber olanlar, kafalarını devekuşu gibi kumlara (kendi oluşturdukları dünyalarına-Sanal, gerçek fark etmez-dalmışlar) gömmüşler, insan olup olmadıklarından bile şüpheyle bakılır hale gelmişlerdir. Çünkü insanın uyması gereken toplumsal kurallar ve insanî değerler vardır.

Bunlar, ya insan görmemişlerdir, ya insanlar içinde insansız yaşamışlardır ya da insanlıktan nasibini almamışlardır.

Bu tür insanlar; yaşadıklarıyla, ya kendilerini adam ya da hayvan ederler.

Bu tür insanlar; ya insan huzur verirler, huzurlu olurlar ya da hapishane duvarı suratlı olup soğukturlar ve insanı huzursuz ederler.

 

Kerim BAYDAK
 kbaydak61-artan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

pes ettim tamam siz haklısınz

savas barka 
 11.03.2013 15:50
Cevap :
selamlar, estağfurullah sadece birbirimizi anladığımız kanısını edindiğimiz kanısındayım.Eyvallah selam ve sevgiyle kalın  12.03.2013 7:25
 

bencillerden çok çekmişsinz anlaşılan:)

savas barka 
 10.03.2013 15:34
Cevap :
hangimizin çevresinde yok ki o tiplerden.İşin ilginci de herkes kendisini haklı görüyor kimse haksızım demiyor diyemiyor selam ve sevgiyle kalın   11.03.2013 10:06
 

bencil birine mantıklı açıklama yaparsan güven verirsin bencil davranmaktan vazgeçer fedakarlık nerde yapması gerektğini gerçekten bilmez çünkü her zaman bi savunması vardır

savas barka 
 09.03.2013 7:56
Cevap :
hiç kimse ayranım ekşidir demez. Kimse suçunu kabullenmez.Bencil insanlar zaten laftan anlamazlar. siz ne anlatırsanız anlatın onlar bildiğini okuyacaklardır.Siz ne söylerseniz söyleyin onların kendilerince mantıklı bir açıklamaları olacaktır.Selam ve sevgiyle kalın  10.03.2013 11:43
 

toplumsal dini insani kurallara uyulmdğında huzr ve mutluluktan uzaklaşlyosa kariyer yapmakla telafisi olmaz doğrudur ama bencilsen kendin için yaparsın zaten mutluda olursun :)) bazıları için kuralların bi önmemi yoktur kendi doğruları vardır illaki zararınıda grrsün uyum sağlamamanın herşeyin bedeli var işte nplm

savas barka 
 09.03.2013 7:52
Cevap :
Bazılarına gör kuralların bir önemi yoktur doğrudur.Kurallara uymanın öyle bilindik kariyer benzeri dğerlerin olmadığı muhakkak.Olmuşun telafisi olmadığı da bir gerçek.Kuralların uymanın bir dbedeli elbette vardır.Mademki bazı şeyler yapmaya niyetlenmişsek bedellerine de katlanmak zorundayız. Teşekkürler. selam ve sevgiyle kalın  10.03.2013 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1015
Toplam yorum
: 128
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 210
Kayıt tarihi
: 06.11.12
 
 

Kerim BAYDAK 01.01.1961  ADIYAMAN  doğumlu.. 2003 yılında Anadolu Üniversitesi  İşletme Fakultesi İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster