Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '15

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Yardım Meleği…

Yardım Meleği…
 

 06.09.2015

Dost Eli ve Yaşlılar Kadın Kolları Başkanı aynı zamanda Dünya Yaşlılık Derneği “Avrupa Koordinatörü” Muazzez Demiryürek annemiz Federal Almanya Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır. 

Muazzez anne kimdir?

1975 yılında Almanya’ya giden bir işçi ailesinin kızı ve o bir hemşire aynı zamanda. Türkiye’den daha Almanya’ya gitmeden önce Almanca öğrenmeye başlamış. Tabi Almanya’ya kendi mesleğini yapamıyor, okullar arası denklik kazanamadığı için iş işçi kurumuna başvuruyor. Kasap olarak iş buluyor. Kendi kendine diyor ki; iki meslekte beyaz önlük giyiliyor. Kafaya kep takıyor diyerek her koşulda olumlu düşünen bir insan olarak kendimi teselli ettim.

Ben de insanlar için bir şeyler yapmak istiyordum ve 1980’de kiliseye müracaat ettim. Kabul edildim. Bu arada kaldığım ülkenin dilini ilerlettim. İçimde insanlara yardım etmek düşüncesi ile yanıp tutuşan biri vardı.

İki üç kuruma kayıt oldum oralarda başkanlık yaptım ve kadın kollarına üye oldum.

İlk tır fikri nasıl oluştu?

Tercümanlık yapıyordum bir taraftan da doktorların yanında çalışmaya başlamıştım. 15 yıl bu şekilde çalışmaya devam ettim, bir kaza sonrası kasaplık mesleğini seneler önce bırakmıştım.

Bir gün gazetede bir haber okudum. Dernek başkanı Hasan Küşneci yardım tırı gönderiyormuş. Yardım etmek isteyenler telefon etsinler deniyordu haberde.  Hemen aradım. Cevap olarak bana tırı dolduramayacağımı 5-6 naylon torba için gelemeyeceklerini söylediler. İlk İstanbul tırımız ağzına kadar doldu. Sonrasında Gaziantep, Bolu, Tokat, Uşak, Ağrı, Bayburt, Bayburt2, Sinop, Somali, Giresun, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Nevşehir2, ve 16 turu da Kahramanmaraş’a getirdik.

Bu işlere bu kadar gönül vermenizin altında neler var?

Ailemin beni yetiştirme tarzından kaynaklanıyor. Ben babamdan gördüklerimin devamını yaptım. Şu anda Kahramanmaraş’ta olduğum için çok mutluyum. En büyük sevincim tırın burada dağılacağı ve yardımların gerekli yerlere ulaştırılacağıdır.

Yardım tırının içinde neler var?

Tıbbi malzemeler, yatak, tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri, A’dan Z’ye kıyafet... 8 kartonda Çocuk esirgeme kurumu için yeni eşyalar var.

Şu anda yaşım 67 Allah sağlık, verdiği müddetçe bu yardımları yapmaya devam edeceğim. Şu anda da yaşlılar kadın kolları başkanı seçildim.

Çevrenizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Kaç yaşına geldin neden bu işleri halen yapıyorsun diyorlar. Ben bu yardımları karşılıksız yapıyorum. Çok taktir edip destekleyenler oluyor.

Hayata bakış tarzınız nasıl?

Hayatımda ne kavga bilirim, ne küsmek bilirim. İnsanlara karşı sert olmak bana yakışmaz. Kimsenin arkasından konuşmam. Derim ki, böyle başkasının arkasından konuşacaksak o zaman o evine gitsin. Ben bodrum katına inip karton yapayım.

Bizde Muazzez Anneye teşekkür ederek diyoruz ki; yeni bir umut olmak yaşlılarımıza, farklılık ve farkındalık kazandırarak toplumun hem sağlığa hem de yaşlılarımıza karşı tutumu ve onların daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından herkesin bir parça da olsa çorbada tuzunun olması ile başlayan her türlü yardıma ve desteğe evet diyoruz.

e-mail:belginturan@gmail.com

 

 

 
Toplam blog
: 439
: 512
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..