Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '12

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1703
 

Yaşam Koçluğu Denen Şu Zamane Mesleği, Allahım Yarabbim!!!

Yaşam Koçluğu Denen Şu Zamane Mesleği, Allahım Yarabbim!!!
 

 • Ey Kapitalizm sen nelere kadirsin!!!!
 • Şimdilerde bir meslek türemiş. Duyardım ama ilgi göstermezdim. Nedir ne değildir pek ilgilenmezdim.
 • Kitap standlarını gezerken gözüme gözüme batar oldu bu meslek.
 • Yaşam Koçluğu denen şu zamane türedi mesleğinden bahsetmeye çalışıyorum. Milliyet Blog’da da bir hayli var bu yaşam koçlarından.
 • Hani “Koç” dendiğinde o bildiğimiz koçlardan değiller tabii ki.
 • “Koç” denince benim aklıma nedense hep “Beyaz Gölge” dizisindeki kenar mahalle okulunun basketbol takımının hocası gelir. Oyuncularına taktik verir, yol gösterir, oyuna motive eder ve maçı nasıl kazanacaklarına dair oyuncularını yönlendirir.
 • İyi güzel de bu “yaşam koçluğu” denen türedi meslekte ne oluyor?
 • Basketbol koçunun çalışmalarından hareket edersek, bu yaşam koçları da sanırım kendilerine başvuran kimseleri gündelik yaşamdaki mücadeleye hazırlıyorlar. Gündelik yaşam içerisindeki mücadeleyi bir maç müsabakası olarak nitelemekte mümkün sanırım. Belki de bu yaşam koçlar denen kimseler mevzuuya bu gözle baktıklarından olsa gerek, kendilerine “Koç” sıfatını uygun bulmuşlar.
 • Kendilerine “Yaşam Koçu” diyen bu çevreler kitaplar yazmaktalar, makaleler yazmaktalar ve bilcümle halinde vatandaşa yol göstermekteler. Vatandaş aptal ya… Dünyadan bi haber ve her daim psikolojik sorunlara gark olmuşlar ya! Tabii ki sistem hemen bu alana el atıyor ve kendi içerisinde, kendisini aklı evvel sanan birilerini o açık noktaya sallayıveriyor.
 • Ne komik değil mi?
 • Dedik ya “Sen nelere kadirsin ey Kapitalizm” diye.
 • Bu Yaşam Koçları diğer vatandaşlardan daha mı akıllılar mesela? Hayatı diğer insanlardan çok daha fazla mı keşfetmişler? Dünyayı akıl vermeye yeltendikleri insanlardan daha mı fazla gezmişler? Herkesten daha mı fazla kitap okumuşlar? Bunlar ne yapmıştı vatandaşa akıl vermeye, yol göstermeye talip olmuşlar?
 •  
 • Şu son aylarda beni en fazla güldüren mesleklerden birisidir “Yaşam koçluğu” denen türedi meslek türü. Bu meslek türü zihnimi gıdıklar olduğundan beridir ki, vatandaşımızın “vay haline” demek zorunda kaldım.
 •  
 • Eminim ki bu mesleğin üzerine atlamış olan kimseler ciddi paralar kazanıyordur. Kendilerine ilgi gösterecek çok insan çıkar. Eeeee nede olsa “Psikoloğa gidiyorum” demekten daha iyi gibi gelir kimi sonradan görme vatandaşa.
 • “Yaşam koçluğu”
 • Ne yalan söyleyeyim sıfatı bile bir hayli çekici ve modern.  
 •  
 •  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şahane bir yazı olmuş elinize sağlık.Doğal ve içten isabetli tespitleri olan bir yazı.Yazınızdan esinlenerek ve alıntı ile internet siteme bir makale ekliyorum bitince paylaşırım burada da.Duyduğum en saçma ve hayal ürünü,beyin gıdıklayıcı,komik ifadedir yaşam koçluğu.şimdi desem yaşam keçisiyim ben herkes güler.Koç olunca iş değişiyor sanırım.Ben koyun,koç,keçinin hayvan ismi olarak anılmasından yanayım ve bunu bir hayvan hakkkı ihlali sayıyorum.Yeşim hanıma baksanıza hobi olarak yapıyormuş yaşam koçluğunu:)alın size beyin gıdıklayan bir cümle daha.Terapi ya da psikologluk değilmiş.Tabi değil isterseniz öyle deyin bu kanunen suç çünkü diyemezsiniz.Ama size gelen vatandaştan para almak için bırakın psikologluğu neredeyse hayatın ordinalyüs profesörüne dönüşürsünüz.Bırakın koçluktan bahsetmeyi koçluğun üniversitesi yada lisesi nerede bizim ülkede ünvan okullarda verilir birkaç yetkisiz derneklerin katılım belgelerinde değil

ilhan Bozkurt 
 15.01.2013 14:18
 

Koçluk, bireylerin ve kurumların ulaşmak istedikleri hedefleri doğrultusunda koç ile danışan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Koç, danışanın mükemmel ve sınırsız kaynaklara sahip olduğunu ve tüm cevapların danışanda olduğunu bilir. Güçlü ve doğru sorularla danışanın potansiyelini açığa çıkarmasına ve kendisi için en uygun çözümü bulmasına yardımcı olur. Koçlar çok iyi dinleme ve gözlem yeteneğine sahiptir. Bu yeteneği sayesinde danışanın kendisinde var olan ancak fakında olmadığı ya da kullanmadığı kaynakları ortaya çıkararak enerjisini ve motivasyonunu arttırırlar.Saygılar...

Senem Yeşim Kuzu 
 08.05.2012 12:59
Cevap :
Merhaba Yeşim Hanım; Gayet güzel bir açıklama... Gerçi bende aksine bir açıklama beklemiyordum. Zaten bahsetmeye çalıştığım nokta tam da burası ya... Yani popülizm... Selamlar Saygılar  08.05.2012 20:07
 

Sayın Nihat Yıldız, Malesef ki sizin gibi düşünen insanlar çok fazla.Ben 3 yıl önce kişisel bir meselemden dolayı bir koçla tanışır tanışmaz ondan akıl almak istedim.Çünkü koçların akıl verdiklerini sanıyordum.Ne yazıkki durum böyle ilerlemedi.Yani bana hiç akıl vermedi ;) Bir süre kişisel gelişim ile ilgilenip daha sonra da eğitim aldıktantan sonra bende bu mesleği hobi olarak yapmaya başladım ve inanın kimseye akıl vermiyorum :)Koçlukta kişiyi yönlendirme yoktur.Danışmanlık ile karıştırılıyor ne yazık ki. Bir koç arkadaşımın yazısından bir alıntı ile bitirmek istiyorum. "Koçluk Ne Değildir? Psikologluk değildir. Danışmanlık değildir. Terapi değildir. Eğitim değildir. Akıl verme değildir." Saygılarımla.

Senem Yeşim Kuzu 
 06.05.2012 12:43
Cevap :
Tamam Yeşim Hanım bunların hiç birisi değildir de nedir şu Yaşam Koçluğu denen şey. Bir anlatında bilelim hani... Saygılar  07.05.2012 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster