Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2735
 

Yaşamın kuralları

Yaşamın kuralları
 

* Doğduğunuz ilk günden itibaren hayat okuluna başlıyorsunuz. Her gün bir ders anlatır. Bu dersler, hiç unutmayacak biçimde öğrenme fırsatı verir.

* Çoğunluk yaşayarak, düşerek öğrenir, azınlık öngörerek daha az tökezlenir.

* Asla yanlış yoktur. Yalnızca "öğrenme deneyimi" vardır. Büyüme, deneyimler boyunca bir sınama ve yanılma sürecidir. Hatalı olarak yaşadığımız deneyimler de yaşamımızda bizim için başarılı dediklerimiz ölçüsünde önemlidir.

* Bir ders, öğrenilinceye kadar haftalar, aylar hatta yıllarca tekrarlanabilir. Bu ders, siz algılayıncaya kadar, çeşitli biçimlerde ve çeşitli durumlarda değişik insanlar tarafından karşınıza getirilir. Ne zaman ki siz farkındalığa ulaşır ve bilinçlenirsiniz ancak o zaman başka bir derse geçebilirsiniz.

* Öğrenmek ve bilgi ihtiyacı hiç bitmeyen bir süreçtir. Yaşamın belirgin bir ders içermeyen hiçbir bölümü yoktur. Her gün, uyanık geçirdiğimiz her an, öğrenebileceğimiz düşünceler, durumlar, olaylar ve deneyimlerle karşı karşıyayız. Uyanık olunuz, yaşamı fark ediniz.

* Başka insanların sevdiğimiz ya da beğenmediğimiz kişilikleri ve düşünceleri, aslında kendimizde de sevmediğimiz ya da beğenmediğimiz yanların aynadaki imgeleridir. Önce kendinizi değiştiriniz, başkalarında gördüğünüz bu özelliklerden önce siz kurtulunuz. Çevrenize aydınlatınız, anlatınız, ancak zorlamayınız. Hazır olana öğrenciye, üstad gelecektir. Değilse zaten manayı anlamayacaktır.

* Yaşamınızda ne yaptığınız tamamen size bağlıdır. İhtiyacınız olan tüm araç gereç ve kaynaklar size verilmiştir; onlardan ne çıkaracağınız size bağlı. Seçim size ait. Hayat bir seçimdir.

* Bir soru, bir meydan okuma ya da bir durum, o soruyu yanıtlamaya, o meydan okumaya karşı gelmeye ya da o durumu düzeltmeye hazır oluncaya kadar karşımızda durur. Karar vermek en büyük güçtür. Asla arada kalmayınız. Neyin yanında , neyin karşısında olduğunuz bilinsin.

* Evrende gördüğünüz her şey, size bakıyor ve sizi görüyor. Hepimiz Bir'iz.

*Okuyunuz, öğreniniz, düşününüz, sorgulayınız ve çevrenize ışık saçınız.

*Kendinizi biliniz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neredeyse kendi cümlelerimi burada bir ayna tutulmuşcasına görmek çok büyük bir mutluluk, yanısıra şaşkınlık ve fazlasıyla çoşku verdi. Bilgi ve deneyim paylaşılmak içindir. Bunu en güzel şekilde yapıyor olduğunuzu düşünüyorum. Büyük bi rilgiyle okudum yine.Tebrikler. Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 13.04.2007 20:37
 

Hayat "Silgi kullanmadan resim çizme sanatı" demiş John Christian... Bu anlamda sonuna kadar size katılıyorum. Kendimizi, başkalarını ve hayatı daha iyi kavramak için okumak öğrenmek, araştırmak gerek. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 05.04.2007 17:21
 

gerçekten de her insan hazır olduğu zaman, hazır olduğu kadarını anlayabilir. Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Işıkla kalın...

Mutlu Taflan 
 05.04.2007 17:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 420
Toplam mesaj
: 122
Ort. okunma sayısı
: 32538
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

21 Aralık 1973, Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisansını “İşletme” alanında yapmıştır. Araşt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster