Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '16

 
Kategori
Dekorasyon
 

Yatakta başarının sırrı! Devamı...

Yatakta başarının sırrı! Devamı...
 

Eveeet Geçen hafta ‘’ neversim hakkında keyifli bilgi-sohpeti üzerine gelelim işin en can canlı kısmına yani faydalı ve pratik bilgilere..Evvela tam manasıyla nevresim nedir oradan başlıyalım..’’ da bir virgül koymuştuk...Başlıyalım kaldığımız yerden o vakit ...
 
Nevresim Takımı Nedir, nasıl kullanılır desek ilkin ?
Evlerimizde, yatak odaları için tasarlanmış ev tekstil ürünüdür. Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşur. Kullanımı, yastık kılıfı ile yastık kaplanır. yatağa çarşaf serilir ve son olarakta yorgan nevresim ile kaplanır, yani nevresimin içine yorgan konur. Nevresim Takımları bir çok çeşit, bir çok kalite olabilir. Kaliteyi belirleyen en önemli etkenler, ürün kontstrüksiyonu (ürün imal ham maddesi yüzde oranı), ürün dokuma sıklığı (santimetrekarede kaç tel dokunduğu) ve boya kalitesidir. 
Nevresim takımlarında çeşitleri biraz kafamızı karıştırır hep.. yok 40 küsür telden creton vs diye..
 
Basit ve sadeleştirir isek;
 
Evvela Creton Nevresim Takımı ve  Creton denen şey nedir ?
Dokuma sıklığı santimetrekarede 42 telden 47 tele kadar olan ürün grubudur. Bu ürün grubu bide en ekonomik grup yani en ucuz diyelim.
 
Sonra Ranforce Nevresim Takımı ve Ranforce’ye bakalım?
Dokuma sıklığı santimetrekarede 52 telden 62 tele kadar olan ürün grubudur. Bu ürün grubu, standart nevresim takımı dediğimiz, piyasada en çok rağbet gören nevresim takımı grubudur. 
 
Birde Percale Nevresim Takımı Percale kavramı var ?
Percale, kelime anlamı olarak "sık dokunmuş" anlamına gelmektedir. Dokuma sıklığı santimetrekarede 70 telden 80 tele kadar olan ürün grubudur. Yani Ranforce ürünler ile Saten ürünler arasında orta bir kalitedir. Bu orta kaliteyi bir çok marka üretmez. Çünkü markalar, bu ürünün pazarlamasını çok iyi yapamazlar mı ypamazlar mı bilemiyoruz elbet. Ürün kalitelidir ama, üretim maliyeti yüksek olduğundan, satış fiyatları düşük sayılmaz diyeli kısaca.
 
İkinci sırada Saten Nevresim Takımı var...
Saten, Fransızca "Satin" kelimesinden gelmektedir. Parlak, sık dokunmuş kumaş anlamına gelmektedir. Dokuma sıklığı santimetrekarede 80telden yukarı olan ürün grubudur. iki türlü saten kumaş vardır. Polyester Saten ve Pamuk Saten. Parlak ve Kaygan olan saten, polyester satendir. Polyester satenlerde terleme tamamen üründe kullanılan polyesterin kalitesi ile doğru orantılıdır. "Her polyester saten nevresim takımı terletir" diye bir algı oluşmamamalıdır. Ama tabi ki özellikle yaz aylarında kullanım, çok konforlu olmayabilir. Yatakta konfordan, sağlıklı bir uykudan bahsediyordak, pamuk saten nevresim takımları tercih edilmelidir. Tuşesi yani dokunma hissi, yumuşaklığı yüksektir. Kesinlikle terletmez ve sık dukuma olduğundan baskısındaki desenler, hem kendini gösterir hemde canlı durur.
 
 
Haa bide pike vardı dimi..Pike Takımı Nedir, nasıl kullanılır?
Yaz aylarında en çok tercih edilen yatak odası ürünüdür. Yastık kılıfı, çarşaf ve pikeden oluşur. Kullanımı, yastık kılıfı ile yastık kaplanır. yatağa çarşaf serilir ve son olarakta pike yatan kişinin üstüne örtülür, pikenin içine yorgan, battaniye ya da bunun gibi dolgu olacak ürünler konmaz, Pike bir örtü gibi kullanılır. Pikeler çoğunlukla ranforce kumaştan üretilir.
 
Son zamnların trendi ...Dört Mevsim Set Nedir, nasıl kullanılır?
Adından da anlaşılacağı gibi her mevsim tercih edilebilecek fonksiyonel bir üründür. Sektörde bir çok isim ile satılabilir, Dört Mevsim Set, Her Mevsim Set, Kapitoneli Nevresim Takımı, Complete Set gibi. Yastık kılıfı, çarşaf ve kapitoneli nevresimden oluşur. Peki Kapitone ne demek? Kapitone, kabarık ve kalın olması için arasına pamuk, yün, elyaf vb. yumuşak dolgu maddesi yerleştirilen iki kumaşın üzerine el ya da makine dikişiyle çeşitli biçimlerde dikilerek süsleme ile birleştirilen kumaştır. Kullanımı, yastık kılıfı ile yastık kaplanır. yatağa çarşaf serilir ve son olarakta soğuk havlarda yorgan kapitone nevresim ile kaplanır, sıcak havalarda kapitoneli nevresim pike gibi kullanılabilir. Hatta bir çok kullanıcı bu ürünü "Yatak Örtüsü" olarakta kullanmaktadır. Dört Mevsim Setler çoğunlukla ranforce kumaştan üretilir.
 
Kısaca Alez Neymiş, ne işe yarar?
Aleze kısaca yatak koruyucu diyebiliriz. Çarşafsız yatağın üstüne serilir ve ardından yatak çarşafı serilir. yatağın zaman içinde kirlenmesini önler. Temelde, Kapitoneli ve Sıvı geçirmez olarak ikiye ayrılır. Kapitoneli alezler standart kullanım içindir ve pamuklu bir yapıya sahiptirler. Sıvı geçirmez alezler ise, adından da anlaşılacağı gibi, sıvıyı yatağa geçirmezler. Sıvı geçirmez yatak koruyucular (alezler) 2 katmandan oluşur. Üst katman pamuktan oluşur (havlu) ve uyku konforunu sağlamak, terleme ve ses gibi durumların önüne geçer. Alt Katman ise sıvı geçirmez polyesterden oluşur. Sıvıyı üst katmana hapseder. Sıvı geçirmez alez, bebek yataklarının dışında, tek kişilik ve çift kişilik yataklarda da kullanılabilir.
 
İşte size kulanımı, içeriği, nasıl yapıldığı merak edilen Ev Tekstili Ürünlerinin açıklamalarını sunduk. 
Umarız Nevresimdünyası.com olarak sizi aydınlatabilmişizdir.
 
Nevresim Hakkında Püf Noktalar ise...
Nevresim takımları da tıpkı kıyafetler gibi yıkanma aşamasında çekebilir ve yıkanmaktan zamanla aşınabilir. Nevresim takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.
Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. 40 derece enerji tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olur. Ayrıca 40 derecede yıkanan nevresim takımları 90 dereceyle yıkanan takımlara oranla çok daha iyi sonuç verir. Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz. Koyu renkli nevresim, birlikte yıkadığınız açık renkli nevresimi boyar. Aldığınız yeni bir nevresim takımını yıkamadan kullanmayın. Nevresim takımını yıkamanız yumuşamasını da sağlar.
 
Umarım bu anonim derlenmiş bilgiler fayda sağmıştır. Nevresim özünde çok mahremiyetimizi paylaştığımız bir eşya desek yeridir. Ve seçimlerimizde de ister istemez özen gösteriyoruz..
Sonuçta pekde o mu bu mu şu mu diye takılmayın,elbet kaliteli ve doğru olanı seçmek en sağlıklısı
ama fazlada kasmayın derim naçizane ! Ama mutlaka bir bilene(işin uzmanına) erişebilliyorsak bizler
için en doğrusunu öğrenip öyle satın almak akıllıca derim..Ne diyelim son söz olarak keyifli ve huzur dolu bir hafta geçirmeniz dileğiyle..Haftaya yeni yıla girmeden supriz dolu dolu yeni bir yazı ile görüşmek dileğiyle.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 206
Kayıt tarihi
: 12.12.16
 
 

İç mimar, Art Direktör ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster