Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '07

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
2831
 

Yaya kaldırımında araba istemiyorum

Yaya kaldırımında araba istemiyorum
 

Dün akşam saat 20 sıralarında Ankara Bahçelievler’de yürüyordum. TRT Arı Stüdyosu (eski Arı Sineması) önündeki kaldırım iki sıra parkeden arabalar tarafından tamamen işgal edildiği için sık geçen arabalara dikkat ederek yola inip yürümek zorunda kaldım. Buradan yalnızca 100 metre sonra Yedinci Cadde’de bir çekicinin yolun kenarına parketmiş (kaldırıma değil) bir arabayı havaya kaldırışını izledik, benim gibi meraklı birkaç kişiyle birlikte. Sanki oyuncak araba gibi kaldırıp çekiciye yükledi.

Bu iki yanlış park gözlemlerim daha önce de benzer şekilde olmuştu. Kaldırımda parkedenlere dokunulmazken, biraz ötede yola yanlış parkedenler hiç gecikmeden çekiliyor. O yolun ayrıcalığı nereden kaynaklanıyor, o kaldırımın gözden çıkarılmasının nedeni ne?

Yaya kaldırımlarının işgali yalnızca kaldırım üzerine parkederek yapılmıyor. Caddeye çıkan sokaklarda park yasağı olmadığı için sokağın son santimetresine kadar araba parkediyor ve en son parkedenler kaldırımın yolu karşıya geçeceğimiz devamını kapatıveriyor. Kimi zaman sokağa birkaç araba kadar yürüyüp, boşluk bulup, karşıya geçip, geriye yürümek zorunda kalıyoruz. Caddenin park düzenini hiç aksatmadan sağlayan trafik polisi, kaldırımların kapatılmasından başka birşey olmayan bu yanlış parkın farkında bile olmuyor.

Kaldırımların işgaline göz yummak yayaya saygısızlıktır, yani insana saygısızlıktır. Hiçbir yetkilinin, TRT stüdyosuna gelenler üzülmesinler diye kaldırımın işgaline göz yummaya hakkı yoktur. O kaldırımdaki arabalara dokunulamazken iki adım ötede yoldaki arabaları çekmenin açıklaması da olamaz.

Yaya kaldırımında rahatça yürümek en doğal hakkımız, kimse bunu engellememelidir. Yaya kaldırımında parketmiş tek bir bile araba istemiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, bir zamanlar sokaklarında koşturduğum, bisiklete bindiğim bu güzel semt, malesef zamanla kaldırımınlarında bile yürünemez hale geldi. Bahçelievler adı gibiydi. Evlerimizin bahçesinde gerçekten de meyve ağaçlari vardı. Çoluk çocuk mevsimine göre bahçelere dalardık.Şimdi burada bir yangın çıksa ne yaparlar? Itfaiye bile giremez. Her şeye rağmen yine de güzel ama...

Saime Eren 
 08.01.2012 17:12
 

Kaldırıma park etmiş arabalar yüzünden yayalar yoldan yürümek zorunda kalıyor.Bu da açık bir tehlike yaratıyor.Çok güzel bir konuya temas ettiniz. Herkesi bu konuda mümkün olduğu kadar duyarlı olmaya çağırıyorum.

Ayhan Özkan 
 21.01.2007 16:57
 

Kaldırımlar her seçimde sökülüp yeniden yapılır belediyeye para kazandırır, kaldırımlar otoparka dönüşür mafya para kazanır. İlginçtir bu kaldırımlar bizim vergimizle yapılıyor. Mizah memleketiyiz vesselam. Sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 18.01.2007 9:27
 

hay ağzınıza sağlık, her sokağa çıkışımda kaldırımlara konan araçlara sinir oluyorum. Kaldırımları yenilemek için tonlarca para harcanıyor kimse bu duruma dur demeyecekmi sağlıkı günler

buket sonkaya 
 17.01.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2405
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster