Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '17

 
Kategori
Blog
 

Yeni Başlayanlar İçin; Blog Yazarlığı

Yeni Başlayanlar İçin; Blog Yazarlığı
 

Blog yazmak zor zanaat!


İnternette milyonlarca blog söz konusu her gün yüzlercesi de sanal alemde yerini alıyor. Fakat çok azı blog yazarlığı macerasında kalıcı oluyor. Çünkü çoğu blog yazarı nasıl başarılı olacağından bi haber ve blog yazarlığı hakkında yeteri kadar araştırma yapmadan yazı yazmaya başlıyor. Birçoğumuz blog yazmaya başlayınca az ya da çok hatalar yapıyoruz. Herkes hata yapar, önemli olan hatayı telafi edebilmektir. Her hata bize bir şey öğretir ancak hataları yapmamak veya en aza indirmek için blog yazarlığı hakkındaki yazıları okumalı ve bu işi profesyonel yapan deneyimli bloggerların söyledikleri dikkate alınmalıdır. Blog açmak kolay; zor olan blog yazmaya devam etmek, sürekli olabilmektedir. Bu faaliyet bir disiplin işidir. O yüzden yeni blog açacaklara ve bu mecrada yeni yazmaya başlayanlara yol gösterecek birtakım önerilerde bulunmak istiyorum.

MB alanına gün geçtikçe yeni bloggerlar katılmaktadır. Hepsi hoş geldi sefa geldi. Kim bilir, daha tecrübeli olarak bizlerin belki önerilerine ihtiyaç duyarlar. MB’daki kimi bloggerlar yazdığının da okunması isteği ile blog yazmakta yaman diyalektik çelişki yaşararak okumanın gereksizliğini savunabilmektedir. Kimileri ise okumanın asosyal kişilerin işi olduğunu iddia etmektedir. Dünyada özellikle Ülkemizde okuma oranları gittikçe düşmektedir. Bunun nedenleri üzerine durmayacağım. Post modern dünyanın sığası, kapasitesi, istiap haddi dolmuş nevrotik bireyi, yoğun sosyal ve psikolojik sorunları ile baş etmekte zorlanmaktadır. Okuyucu eğlenceli, az yoran, çarpıcı görselleri olan hap bilgiler ile yetinmekte uzun ve bilgi dolu yazılardan sıkılmaktadır. Bir blog yazarının iyi ve nitelikli yazılar yazması için çok yazarın ve blog yazısının çeşitli özellikler taşıması gereklidir.

Bir blog yazısının nasıl olması, yazarının neler yapması nasıl davranması gerektiği konusunu kısaca derlemeye çalıştım; (Bu önerileri çok başarılı bir blog yazarı olduğumdan yapmıyorum, hatta yapılmaması gerekenleri ben de yapıyorum.)

1-Blog yazarı sabırlı ve istekli olmalı,

2-Hangi konuda kaç günde bir yazacağınıza karar vermeli, okuyucu sıkmamalı,

3-Yazının başlığı kısa en fazla altı kelimeden oluşmalı,

4- Yazı İçeriği özgün ve etkileyici, popüler olmalı,

5-Konu ve hikaye döngüsü iyi kurgulanmalı, metaforu sağlam olmalı,  

6-Satır başına daha az karakter kullanılmalı,

7-Yazının içine öne çıkan, çarpıcı ve anlamlı görseller yerleştirilmeli,

8-İnsanların göz atabilmesi için alt başlıklar bulunmalı,

9-İçerik için en fazla 1,500 kelime kullanılmalı, basit ve kısa olmalı,

10- Benzer, kaliteli ve uzun soluklu bloglardan link alınmalı,

11-Blog konusu ile ilişkili özlü sözler paylaşılmalı,

12-Yorumlara doyurucu nazik, samimi bir şekilde yanıt verilmeli,

13-Sosyal medyayı (Facebook, Twitter, Instagram, Stumbleupon) kullanarak blog yazılarının okunurluğu artırılmalı,

14-Blog yazarları ile iyi iletişimler kurmalı (bunu hiç yapamıyorum),

15-İnternet sitelerine veya haber sitelerine misafir yazar olarak katılmalı, okunurluk artırılmalı,

16-Okuyucunun ve diğer yazarların düşüncelerini önemsenmeli,

17-Arama motorlarında öne çıkmak için etiketlemeyi iyi yapmalı,

18-Sade bir tema, sade bir yazı stili kullanılmalı,

19-Hedef kitle iyi seçilmeli,

20-Blog yazarı disiplinli olmalı, kullandığı dil sade ve akıcı olmalıdır.

Özgün içerik, okunan makale ve yazılardan kopya içerikten uzak, tamamen kendimize ait, orijinalliğin ön planda olduğu okuyucuya faydalı yazılar olarak tanımlanabilir. Peki, özgün olmak, daha önce yazılmamış bir yazı yazmak mıdır? Tabi ki de değildir. Bir konu üzerinde yüzlerce makale yazılabilir. Eğer bu makaleyi kendi cümlelerinizle, tecrübelerinizle ve kendi stilinizle yazıyorsanız özgünsünüz demektir.

Blogunuzu ziyaret ettirmek ve hatta onları sadık birer okuyucu haline getirmek için blogunuzun görünümü çok önemlidir. O yüzden sade bir tema, sade bir menü, sade bir yazı stili kullanmaya dikkat edilmelidir. Birçok blog yazdığınızı hedef kitle iyi belirlenmeli ona göre doğru içerik üretilmelidir.

Son olarak mükemmel blog yazılarının; mantıklı, rasyonel, korelasyonu sağlam, çelişki taşımayan, görseli çekici, çözüm odaklı, eğlenceli, tanımlayıcı olması gereklidir.

Yazıları 2 milyonu geçkin tıklanan bir blogger olarak ümit ederim ki özgün olarak yazmaya çalıştığım bu yazı yeni bloggerlara faydalı olur.

Sürç-i lisan ettiysem affola!

Nizamettin Biber

 
Toplam blog
: 887
: 2743
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..