Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '21

 
Kategori
Güncel
 

Yeni yıl ve umutlar

Yeni yılınız kutlu olsun.

Dünya Ocak 2020-2022 döneminde yaklaşık iki yıldır çoğunlukla Covid 19’un getirdiği problemlerle uğraştı. Aşı bulundu. Covid 19’un etkisi azaltıldı. Bu dönemde seyahatler, sosyal temas, üretim azaldı. Özellikle zengin ülkeler halkına sosyal yardımda bulundu.  Milyarlarca dolar ve avro basıldı. Üretim ve hizmet karşılığı olmadan dağıtıldı. Aşının olumlu etkisiyle üretim çarkı dönmeye başlayınca basılan paraların enflasyonist etkisini azaltmak çabası başladı. Bu çaba ise uzun dönemde tüm Dünya’da ekonomik durgunluk yaratabilecektir.

Türkiye bu dönemde turizmden beklediği gelirleri elde edemedi.  Aşı maliyeti ve sağlık maliyeti arttı. Üretim azaldı. Piyasadan çekilmeye çalışılan dövizlerin olumsuz etkisi Türkiye’de hissedildi. Üretim ve tüketimi karşılaştırıldığında ürettiğinden daha çok tüketen Türkiye’nin sıkıntıları ve borçlanma maliyeti arttı.  Neticede devalüasyon, enflasyon ve halk diliyle pahalılıkla yüz yüze kaldık. Alt orta tabaka tekrar fakirlikle yüzleşti. Orta direk ise istemese ve sevmese de tüketim isteklerini azaltmak durumunda kaldı.

Olan biten budur. Aradaki beceri ve hatalar tabii ki yaşamımızda olumlu ya da olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Bu etkiler abartılabilir veya azaltılabilir. Ama bu etkilerin sıfırlanamayacağı objektif olarak bakıldığında açıktır.

Yapılabilecekler de basittir. Bu ekonomik ve sağlık alanındaki sıkıntılar en çok alt orta ve fakir tabakada olumsuz etkisini hissettirmiştir. Halkın bu kesiminin sıkıntılarına çözüm üretmek Hükümetlerin ve girişimci iş adamlarının görevidir. Her şeyin devletten beklenmesi de yanlıştır.

Bu çerçevede halkın gıda, sağlık ve eğitim ihtiyaçları dışında masrafını kısmaya çalışması, Devletin tasarrufa yönelmesi, yatırım projeleri önceliklerinde rasyonel, üretim odaklı projelere öncelik verilmesi hemen akla gelmektedir. Üretim veriminin artırılmasının olumlu etkilerinin olacağı da bilinmektedir.  

2022’nin sıkıntıların azalacağı bir yıl olması hepimizin ortak dileğidir. Yeni yılınız kutlu olsun ve umutlarımız gerçekleşsin diyorum.  

 

 

 

 
Toplam blog
: 182
: 1556
Kayıt tarihi
: 14.10.12
 
 

Elektronik Y.Mühendisiyim. Teknik alan dışında Tasarruf ve tutumlu yaşam, Kişisel Finans Yönetimi..