Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '11

 
Kategori
Sınavlar
 

YGS ve LYS

Her sene gerek KPSS sınavları gerek YGS LGS sınavları olsun öğrencileri sıkı bir çalışma disiplinine itiyor... 

Peki neden sınav soruları çalınıyor ? Neden bu öğrenciler sınav sorularını çalmak gibi sonucunun kötü olacağını bildiği bir işe kalkışıyor ? Bunları düşünenler oldu mu ? 

Ben cevap vereyim. Bunların olmasının nedenlerinden ilki AİLE BASKISI... Bir çok öğrencinin maruz kaldığı bu durumdan dolayı psikolojik olarak bunalıma girmesi kaçınılamaz oluyor. Aslında ailelerimiz bizim geleceğimizi düşünüyorlar ve bizimde düşünmemizi istiyorlar doğru ama zaten biz öğrenciler bu stresi yoğun olarak içimizde yaşıyoruz. Ya kazanamazsam, ya iyi bir yeri tutturamazsam düşüncesi içerisine giriyoruz. Üzerine bir de ailelerimiz eklendi mi tamam. Zaten çalışıyoruz biz, birde sizin baskılarınız ne için ? 

Bir diğer neden ise sınavın 2 AŞAMAYA çıkarılması. Bu durum öğrenciler açısından bakıldığında çifte stres oluyor. Bir de ilk sınav olan YGS baraj puanını geçemeyenler için çok kötü bir durum... İşte bir öğrenciyi sınav sorularını çalmaya iten sebepler bunlar. 

Sınav sorularını çalınmasın diye korumaya almak yerine neden biraz öğrencileri anlamaya çalışmıyorsunuz? Anlamaya çalışmamak için ısrar ediyorsunuz ve bunun üstüne sistemi daha da zorlaştırıyorsunuz... 

 
Toplam blog
: 2
: 392
Kayıt tarihi
: 03.01.11
 
 

1992 Ankara doğumluyum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Çok sevdiğim arkadaşlarım ve bir ailem var. Ee ..