Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1511
 

Yılanın başını küçükken ezmek gerek

Yılanın başını küçükken ezmek gerek
 

Suriye’nin PKK uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD)Eşbaşkanı Salih Muhammed Müslim’in “Türkiye’ye karşı değiliz” açıklamaları sık sık gündemde yerini bulmaya devam ediyor. Müslim ve Barzani bölgede güçlü bir Kürt devleti kurmak için çaba sarf ediyorlar. Bunu ise alabilecekleri en az tepkiyle yapmak için şahin açıklamalardan kaçınarak dost, kardeş imajı vermek suretiyle halletmeye çalışıyorlar. Yani köprüyü geçene kadar ayına dayı demeyi tercih ediyorlar.

Müslim Batı Kürdistan diye adlandırsa da kendi yapılanmalarını ben böyle bir oluşumun olacağını zannetmiyorum. Benim bu olayın başından beri savunduğum görüş şu an Irak Başbakanı Nuri El-Malik ile diplomatik sorun yaşayan Barzani’nin Kuzey Irak ve Suriye’nin kuzeyini bir bütün haline getirip devlet kuracakları yönünde. Ve korkulan senaryo sonra ağızlarının suyu Türkiye’nin güney doğusu ve doğusu için akacak.

PYD’nin bu tavrını masumane olarak nitelendirenler ayrı senaryoyu Türkiye üzerinden BDP ile uyarlasınlar. Türkiye’de aynı durum olması durumunda BDP Doğu ve Güneydoğu’ya hâkimim ve Kürtleri korumaya çalışıyorum, PKK ile bağımız yok dese kaçınız inanırdınız? Tabi ki hiç birimiz. BDP’nin arkasında PKK almadan böyle bir işi yapacağı nasıl imkânsızsa Suriye’de de BDP benzeri bir yapılanma olan PYD’nin de arkasında PKK olmadan bu işi yapması imkansız.

Türkiye daha önceden yazılarımda belirttiğim gibi bu işin peşinde aynı kararlılıkla hatta biraz daha sert gitmeli. Böyle bir oluşum kimse polyanacılık yapmasın Türkiye’nin bölünmesine kadar gidebilir.

Yani yılanın başını küçükken ezmek gerek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3085
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster