Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
178
 

''Çanakkale Geçilmez" dediler

''Çanakkale Geçilmez" dediler
 

Dur yolcu bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir

*

Bu  ıssız, gölgesiz yolun solunda

Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren   Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu dizelerin sahibi ünlü şairlerimizden Necmettin Halil ONAN’dır.(1908-1968)  Çanakkale Zaferi’nin 102.Yılını milletçe gururla ve onurla kutluyoruz. Yedi düvele karşı kahramanca savaşan ve büyük bir destanı altın harflerle yazdıran 253.000 şehidimiz Çanakkale topraklarında huşu içinde yatmaktadırlar. Milletçe onlara minnettarız.  Mekânları cennet olsun.  Çanakkale Savaşları ve biu savaşlarda şehit düşen kahraman şehitlerimiz için İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy “Çanakkale Şehitlerine”   başlıklı destani şiirinde onlara layık  şu dizeleri yazıyor:

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer

Ne büyüksün ki   kanın kurtarıyor tevhidi,

Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi,

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

“ Gömelim,gel seni tarihe” desem  sığmazsın,

………………………………………………………

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…

Çanakkale Savaşlarına katılan askerlerimiz çok zor günler yaşadılar. Aç kaldılar, içmek için bir  damla suyu dahi  az buldular. Bu kahraman askerlerimiz yurdun dört bir yanından gönüllü olarak gelmişlerdi. İçlerinde 15,yaşında, 16 yaşında ve 18 yaşında olanlar bile vardı. Ve hiç bir zaman geri dönmeği düşünmediler. İçlerinde birlik ve beraberlik vardı. Bir tayını dörde bölüp kahramanca savaştılar. Daha doğrusu dünya tarihine bir destan yazdılar.

Çanakkale Savaşları sırasında Yarbay M. Kemal Paşa askerlerimize aynen şöyle diyordu:

“ Ben size taarruzu emretmiyorum.

Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında

başka komutanlar hakim olabilir.  

Conkbayır- 25 Nisan 1915.

Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz olarak yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku,dinlenme  aramanın, bu dinlemeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar  mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.  

Gazi  Mustafa  Kemal

Arıburnu -  3 Mayıs 1915 - ( 1 )

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunları  söylerken, o dönemde başka cephelerde   savaşan İngiltere’den kolordu İngiliz komutanı, General  Wİllam  Biridwort    kahraman askerlerimiz  için  adeta itiraf ederek  şunları   söylüyordu:   Türk askeri kadar vatan için gözünü kırpmadan  ölen, savaş anında müthiş cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar  iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanın yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yer yüzünde görülmemiştir” diyerek  bir gerçeği  ifade ediyordu…

Yine o dönemde İngiliz Ordu Komutanı olan

Orgeneral Hamilton şöyle diyordu:

Türk askeri,  çok cesur harp eden,

iyi sevk ve idare edilen asil

Türk ordusu karşısında bulunuyoruz…  

İşte bizler böyle bir ulusun evlatlarıyız. Atalarımız, Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Çerkez’i ve hatta Boşnak’ı ile birlikte kardeşçe bir araya gelip, kahramanca savaştılar. Ve “Çanakkale geçilmez” i gerçekleştirdiler… Dünya tarihine bir destan yazdılar.  İşte bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferimizin 102. Yılında önce Çanakkale’de kahramanca savaşan başta Gazi M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla birlikte tüm şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânları cennet olsun diyorum. 

1-    Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı /Araştırma, İnceleme- Abdülkadir Güler,

4. baskı- Cumhuriyet Matbaası - 2008, Söke

Abdülkadir Güler 

17.03.2017-  Söke             

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Abdülkadir Güler; Evet Ülkemizin ve ülke insanlarımızın gurur ve onuru Çanakkale zaferi.İnsan derinden derine Çanakkale zaferini düşününce tüyler diken, diken, gözler yağmur misali olur.Onlar ki vatanları için gözlerini ikırpmadan şehitliği göze aldılar.Allah onları cennetiyle sevindirsin.Elbette sizin bu konulardaki bilginiz daha derin ve daha yararlı.Saygılarımı sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 20.03.2017 10:10
Cevap :
Merhaba Mehmet Hocam, Çanakkale Şehitleri dünya tarihine sığmayan bir destan yazdılar. Çanakkale topraklarında her bir metre kareye 600 mermi düştü. Kahraman askerlerimiz bu mermilere karşı göğüsleriyle karşıladılar ve canlarını siper ettiler. Tek amaçları düşman Çanakkaleyi geçmesin diye. ve geçemediler. Onları da şükranla anmak bizim görevimizdir...,. Yakın ilginize ve değerli yorumunuza teşekkürler. Şehitlerimizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun...  20.03.2017 18:34
 

Çanakkaleyi geçilmez kılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun, emeğinize sağlık, farkındalığı gelişmiş, içselleştirilmiş nitelikli bir yazı okudum Abdülkadir bey, selam saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 19.03.2017 11:32
Cevap :
Merhaba Nizamettin Bey, iyi diLeklerinize ve değerli yorumunuza teşekkürler.Esen kalınız.   19.03.2017 17:06
 

Geçilmez dediler, geçirtmediler. Ne büyük kahramanlık. Sevgi, selamlar değerli arkadaşım.

Şahin ÖZŞAHİN 
 18.03.2017 22:04
Cevap :
Teşekkürler Şahin bey...Onlar bu vatanı kanlarıyla kurtardılar...Rahmetle anıyorum...Teşekkürlerimle...  19.03.2017 10:51
 

Binlerce sinek üşüştüğü için bir şey yediklerinde bile sıkıntı çekerlerdi.En çok da taaruz sonrası güneşin altında yatan binlerce şehit ve yaralı inlemeleri.Sel suları dolmuş siperlerinden bile çıkmaları imkânsızdı.Ama sonuçta zafer kazandılar.Emperyalizmi yenip dünya tarihini değiştirdiler.Dedelerimizin kanla aldıkları bu emeneti korumamız ve bir tehlike anında canla başla savunmamız boynumuzun borcudur...Duyarlılığınız için sağolun Abdülkadir bey dostum.Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız.

Abbas Oğuz 
 17.03.2017 17:59
Cevap :
Merhaba aziz dostum Abbas Oğuz Bey, Çanakkale Savaşları gerçekten büyük bir destandı. Elin askerleri sade, yağla,balla, kaymakla, sütle , peynir ve sucukla beslerken bizimkiler arpa ekmeği ile savaşı kazandılar. Hatta bulaşık suyunu bile içenler vardı. Kaldığı tabyalarda su bulamayan askerlerimiz çok affedersiniz sidiklerini bile içtiler.Susuzluktan dillerini kayalara sürüp su ihtiyacını böylece giderdiler. Böyle zor şartlar Çanakkale Savaşları kazandılar. Onlar gerçek kahramanlardı.Onları rahmetle ve saygıyla anıyorum. Değerli yorumunuz için teşekkürler... Sağ olunuz , var olunuz SEVGİLİ VEFALI DOSTUM.....  18.03.2017 9:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1847
Toplam yorum
: 3515
Toplam mesaj
: 217
Ort. okunma sayısı
: 755
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster