Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4254
 

" Hayat mücadele etmektir "

Biraz yağmur, biraz karanlık, biraz kırıklık... İnsanın kendini kötü hissetmesine yetiyor. Hatta yerlere düşmesine, hayattan nefret etmesine, yapılacak tüm işlerden bir anda vaz geçmesine.

Aynen öyle bir gündeyim. Trafik gözümde büyüdükçe büyüyor. "Yapılacak işler listesinde" çek atılmış hiçbir kalem yok. Bütün lüzumsuz işlerle saatlerim geçmiş. Trafik kıdım ilerlemiyor; arabanın içinde kalakalmışım, bekliyorum.

"Artık savaşacak gücüm yok" diye düşünüyorum. Ne eve giren hırsızlarla, ne telefon kapkaçlarıyla, ne bitmeyen yol inşaatlarıyla. Üstelik bu şehirde bir yere varılamazken... Üstelik her adımda kavga etmeye hazır ağzı tükürüklü adamlar beklerken...

Gücüm yok. İletişim kurmaktan aciz yöneticilerle uğraşamam artık, onların cehaletiyle de savaşamam. Kötücül kıskançlıklara karşılık veremem.

Öyle oturuyorum. Kontak açık. Radyoda bayat bir şarkı çalıyor, "istasyonu değiştirsem" diyorum, ama mecalim yok.

Yol kenarlarına bakıyorum; türlü çöpler, teneke kutular, boş sigara paketleri, pet şişelere doldurulmuş sarı sıvılar. "Aa, basbayağı çiş!"

Sağ şeritteki kamyonu fark ediyorum. Derli toplu, küçük ölçekli kırmızı bir kamyon. Bir metre kadar gerisinde kalıyorum. "Adet olduğu üzre filozofça sözler yazılı mıdır" diye bakıyorum. Hani, "babam aldı, oh olsun", "nazar etme ne olur" türevi bir küçük eğlencelik aramaktayım. Tek bir söz gözüme ilişiyor. Bir cümle: "Hayat mücadele etmektir!"

Önce tepkisiz kalıyorum. Birkaç dakika sonra başımı iki yana sallıyorum, hem de kendi kendime. Adamı merak ediyorum, kim bu adam? Sonra kendi kendime gülümsemeye, hatta gülmeye başlıyorum. New York'da sokaklardakiler gibi. Hala arkasındayım, yazı hala önümde. "Hayat mücadele etmektir..." Çıldıracağım, kim bu adam?

İlk çatalda sağa saptı ve kırmızı kamyonu kaybettim. Birazdan trafik açılır gibi oldu. Ajandamı çıkartıp günümü gözden geçirdim. Sanki daha iyi, daha güçlü, daha sağlıklı, daha mutluydum. Sanki mücadeleye hazırdım artık...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, 25 kasım cumartesi günü milliyet cumartesi ekinde yayınlanan ve beni sevince boğan yazımdan sonra bu haftaki cumartesi ekinde yine yazımı görünce inanın havalara uçtum.Ne güzel bir keyif bu Fatih Bey, siz gazeteciler ne kadar şanslısınız!Yazımı sizin sayfanızda görmek beni çok mutlu ediyor ve cesaretlendiriyor.İnanın bu yazılarda benim Nobelim oldu Fatih Bey!Bu keyfi bana yaşatan size ve ekibinize kucak dolusu sevgiler,teşekkürler.Görüşmek dileğiyle sevgiler.

Elif'ce 
 18.12.2006 1:24
 

Merhaba, Yine bir cumartesi sabahı ve her cumartesi sabahı olduğu gibi ilk işim koşa koşa gazeteciye gidip bir milliyet almak oldu.Her cumartesi bu adrenalini yaşamak çok heyecan verici doğrusu!Ve bu cumartesi de benim günümmüş ki milliyetin ekini bir çırpıda açıp kendi yazımı görünce az daha bayılıyordum.İşte yazım milliyetin sayfalarını süslüyordu.Tüm arkadaşlar,konu komşu,akraba herkese haber verdim:)İnanın yoğun bir sınav dönemini dün bitirmiş biri olarak bu sabah yazımı milliyette görmek bana herşeyi unutturdu,yazımı yayınlamaya değer bulduğunuz için çok teşekkür ederim.yepyeni yazılarda ve yepyeni keşiflerde bulşabilmek dileğiyle sevgiler,teşekkürler... ELİF

Elif'ce 
 25.11.2006 15:37
 

Bu "mecali olmama" hali sanki grip virüsü gibi yayılıveriyor. Yazınızı okuken "ah bu ara ben de böyleyim." dedim içimden. Sanki hayat uzaklaşmış da ben de peşinden bakıyorum. Değil ardından koşmak, adım atmaya bile mecalim yok. Bazen, hele de böyle zamanlarda, tek sözcük, bir cümle nasıl da kana karışan oksijen gibi geliyor. "Hayat mücadele etmektir." İşte oksijen. Teşekkürler ve sevgiler...

Fulya 
 17.10.2006 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 5119
Kayıt tarihi
: 11.05.06
 
 

Benim işim, hikayenizi anlatmak...Mesleğimi soranlara ne diyorum? Gazeteci? Muhabir? Yazar? Televi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster