Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '15

 
Kategori
Sanat Eğitimi
Okunma Sayısı
520
 

''Soğandan da sanat olur mu?..'' demeyin!..

''Soğandan da sanat olur mu?..'' demeyin!..
 

Net'ten...


Sanat, yaratıcılık olduğuna göre, sanatçılar doğadaki her türlü canlı-cansız malzemeyi sanatmalzemesi olarak değerlendiriler.

Gerilim içinde yaşayan toplumların ruh sağlığının en iyi  ve ucuz tedavi yolu, insanları sanatla haşır-neşir edebilmektir.

Aşağıda sizlere sunacağım güzelliklerin ruhunuza ilaç gibi geleceğine inanıyorum...:)

.....

'Kuru fasulyenin nimetlerini'  bilmeyen yoktur...Kuru fasulye, yeri geldiğinde mozaik ve her türlü duvar süsleme sanatında kullanılmıştır...

....

Kuru soğanın faydaları ise saymakla bitmez...

Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır.

Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan şeker hastalarına faydalıdır.

Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur ve tekrar oluşmalarını önler. Mikrop öldürücü etkisi vardır.

Vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Karaciğerin çalışmasını düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir. Uyku problemi çekenlere faydalıdır.

Hafızayı güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Kemik erimesine karşı etkilidir.

......

Peki kuru soğanın birçok ssanatçıya ilham verdiğini ve kuru soğanla harika tablolar yapıldığını biliyor muydunuz?...Fazla söze ne gerek; aşağıdaki tablolara bakmak gerek...

'' Kokusu ne olacak?..'' Dediğinizi duyar gibiyim...Eh!..Gül'ü seven dikenine katlacak efendim...

Merak etmeyin tablo bittiğinde, üzerine attığımız bir çeşit vernik, soğan kokusunu, çam kokusuna çeviriveriyor..:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerilim içindeki toplumları yatıştırmak için en iyisi sanat eğitimi sözlerinize hak vermemek mümkün değil Mesut hocam. Siz daha iyi bilirsiniz ama Devlet'in sanat gelişimi konusunda pek bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Soğan konusu çok ilginç. Bu da ayrı bir yaratıcılık olmalı. Ama bu yaratıcılık insanlardan robot yapanların yanında pek de önemli olmasa gerek.:) Saygılar, sevgiler...

Erol Özışık 
 25.02.2015 11:36
Cevap :
Erol Bey, Merhaba, İkinci dünya savaşının sonunda,yakıp yok edilmiş bir Alman şehrine giren Rus general, harabe olmuş bir opera binasından piyano sesleri duyar ve ordusunu orada durdurup kendisi bizzat binaya yaklaşır ve içeri girdiğinde ne görsün ?..Özel giysileriylebir grup ihtiyaroturmuş ve piyanistlerinden klasik eser dinliyorlar.Rus general eseri sonuna kadar dinledikten sonra gözyaşlarıyla onları esir almış.Rus ve Alman milleti korkunç kayıplar vererek Dünya savaşlarına imza attılar.Onlar bir o kadar da Dünya sanatına büyük hizmet veren ünlü kompozitörleri yetiştirdiler.Bugün o ve benzer ülkeler, bizlerden çok önce, kalkınmışlarsa en büyük nedeni sanattan aldıkları insani davranış biçimlerindeki ,istikrarlı duruşlarıdır.Bizim Mehter Marşı'nın savaş zaferlerimizde ve sonraki moral değerlerin yüksek tutulmasındaki fonksiyonu yadsımaz.Ülkemizde son 15 yıldır, sanata değer vermeyen iktidarların, ülkede yarattıkları manevi yıkımları ibretle izliyoruz.Umarım ders alınır.Teşekkürler.Slm  25.02.2015 12:33
 

Kıymetli Hocamız Sayın, Mesut Selek; Soğanın faydaları haricinde sanat dalında da değerli olduğunu sizden öğrendik. Hele soğan kokusunun vernikle çam kokusuna çevrildiği ayrı bir buluş.Görsele bakınca sanatın insanları dinlendirdiğini görüyoruz.Teşekkürler, saygılar. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 25.02.2015 11:31
Cevap :
Mehmet Bey, ota can veren Mevlam,biz kulları için harika nimetler sunmuş.Çevremizdeki her canlı-cansız malzeme sanata ilham kaynağıdır.Bizler SU ÜZERİNE YAZI YAZIYORUZ;EBRU RESMİ YAPIYORUZ.Taş,ağaç,toprak,bitki,hayvan, insan ve herşey ibretlik sanat eserleridir.Yeterki bunu gören göz; duyacak yürek olsun...Bunu algılayabilen insanların, sanatta üstün başarılar elde edebilmeleri için, mutlaka bir eğitimden geçmeleri gerekiyor.Bir milletin eğitimi,ancak o ülkeyi yönetmek için namus sözü vererek iktidar olan siyasi erkin görevidir.Eğitim-Sağlık-Kültür- Ekonomi-Adalet- sağlam ellerde olunca bunların bileşkesine oturan insanoğlu çok mutlu olacaktır.Büyük Sanatçılar yetiştiren Dünya ülkeleri incelendiğinde, hepsinin liderlerinin özellikle sanatsal alanda kendini yetiştirmiş; en azından bir enstrüman çalan; tiyatroya giden; resim yapan,sergilleri ziyaret eden,sporu sadece futbol olarak algılamayıp tenis,yüzme,atletizm gibi alanları da destekleyenler oldukları bilinir.Ya bizde ?..Teşekkür,slm.  25.02.2015 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1571
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster