Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
555
 

"Ben" ler ve"En" ler

"Ben" ler ve"En" ler
 

Yalnızız! Bildiğimiz yalnızlık kendi yalnızlığımız.Ya bizim gibi yalnız olan bi dolu insan?Yalnızlığı yaşamak hususunda yalnız değiliz.

Mutsuzuz! Bildiğimiz mutsuzluk kendi mutsuzluğumuz. Ya bizim gibi mutsuz olan bi dolu insan?Mutsuzluğu yaşamak hususunda yalnız değiliz.

Anlaşılamıyoruz! Anlaşılamayan sadece kendimiziz sanıyoruz.Ya bizim gibi anlaşılamayan olan bi dolu insan?Anlaşılamamak hususunda yalnız değiliz.

Egoistiz. Egolarımızın nasıl mutlu olacağını sadece kendimiz biliyoruz.Ya bizim gibi egolarını mutlu etmek isteyen bi dolu insan.Egozim konusunda yalnız değiliz.

Peki, hoşgörü, anlayış, empati, paylaşma, özveri, dinleme, anlama bütün bu kavramlar var olmasına var da dünyada kim nasıl ne şekilde kullanıyor? Hepsi tozlu raflarda tozların altında kalmış sanki. Yalnız olmadığımızı bildiğimiz daha bi dolu kavram sayabilirim. İş bu kavramlara geldiğinde eskaza birileri hoşgörülü, sempatik, empatik,anlayışlı,paylaşımcı,dinleyen,anlayan ve hak veren konumuna düşmesin, sadece bir değil binlerce yalnız,mutsuz,anlaşılamayan,egoist insan tarafından sömürülüp,harcanıp,talan edilip;yalnız,mutsuz,anlaşılamayan,egoist bir paçavraya dönüştürülüyor.

Bu "En" yarışı nereye kadar gidecek? En akıllı çocuk benim çocuğum, en zengin ben olmalıyım, en iyi araba bende olmalı, en iyi futbol takımı benim tuttuğum, en güzel yerlerde ben yaşar, ben gezer tozarım.En iyi okullarda benim çocuğum okur.En güzel kadın benim.En iyi maaşı ben almalıyım.En lüks ben yaşamalıyım.En iyi markaları ben kullanmalıyım. En iyi koşullarda ben yaşamalıyım.

Ya da

En mutsuz benim.En büyük acıyı ben çekiyorum. En kötü koşullarda ben yaşıyorum.En büyük hayat mücadelesini ben veriyorum. En çok aldatılan benim. En parasız benim.En yetersiz koşullarda ben yaşıyorum.

"Ben" ve "En" ler oldukça hayatımızda yalnız olmayan, yalnız, mutsuz,anlaşılamayan,egoist bireyler olmaya da devam edeceğiz korkarım.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hep eksilecek bir insan yanımız daha...İçimizdeki bu bencilliğe ve egolara karşı durmayı öğrenmeyeceğimiz sürece.

emel dedeoglu 
 20.08.2007 22:40
Cevap :
sonuna kadar katılıyorum size. mutlu kalın  21.08.2007 0:06
 

Yalnızlığı yürekten paylaşmak isterken kırıcı olabilmemiz. İçinde bulunduğumuz ruh hallerinde doğrular çuvaldız gibi batıyor. Kendimde de yaşadım, başkasıyla paylaşmak isterkende. Sonradan hak veriyoruz belki ama önce setleri çekmiş oluyoruz yürekten olanlara. Elinize sağlık...

ROSEMOON 
 20.08.2007 19:34
Cevap :
teşekkür ederim kendi gel gitlerimizle zamanı dolduracağız işte sevgiylekalın  20.08.2007 20:42
 

Üzülerek söylemeliyim ki biz insanlar duygularımızı öyle karıştıyor ve öyle anlaşılmaz kılıyoruz ki acı cekme ile haz duyma birbiriyle yer değiştirse bile bunu farkedemiyoruz. Böyle olmasının en önemli nedeni insan topluluklarının merkezlerde(şehir) toplanarak duygularını aşırı kullanmaları sonucunda onların verdiği sinyal ve anlamları algılayamaz hale gelmeleridir. Biz şehir insanlarını bekleyen hızlı duygu değişimleri onları sağlıklı algılamamızı zorlaştırmaktadır. Kalabalık bir caddede beş yüz metre yürüdüğümüzde onlarca hatta yüze yakın duygu ve dikkat değişimi yaşarız. Bu durum bizim zihince dağınıklığımızı açıklar sanırım. O yol boyunca dikkat edemeyeceğimiz o kadar çok ses ve hareket vardır ki duyularımız kapar ve duyarsızlık savunmasına gireriz. Bu mantıkla düşündüğümüzde günde ne kadar çok insanla karşılaşırsak kişilere ayıracağımız dikkat azalacaktır. Bu insan ve araç, gereç trafiğine bir sorumluluk ve yapılacak işler eklenince kişi savunmaya geçer. Savunma trafikten çıkmadır

Özkan Salman 
 20.08.2007 18:06
Cevap :
savunma ve saldırı da birbirine karışıyor aslında en iyi savunma saldırıdır mantığı ile bütün bu karışıklıklara isyandı zaten yazım.:)  20.08.2007 20:37
 

en de mülemmellik gizlidir ve hiç bir şey hiç bir insan mükemmel olamayacağına ve bizim en imiz enin de sonunda geçileceğine göre en lere fazla kafa takmamak lazım.Hayatı ya hep ya da hiç kıvamında yaşamakta en lerden farksız.Eğer insan nötr olmayı başarabilirse hayatı mutlu,huzurlu ve sosyal zanginliklerle doluyor.En istersek eğer en çok istediğimize bile sahip olamiyoruz.Arzularımız bizi esir almasın.Sevgilerimle mustafaexe_premier@hotmail.com

mustafaexe_ premier 
 20.08.2007 17:39
Cevap :
zaten benim kasdetmeye çalıştığım da buydu en lerin ve ben lerin peşinde koştururken hem en lerden hem de ben lerden oluyoruz.size tamamiyle katılıyorum sevgiler bizden.  20.08.2007 20:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1813
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster