Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3933
 

'Leon' u anlatmazsam

'Leon' u  anlatmazsam
 


'Leon' tatlı ve akıllı bir kız çocuğuyla kiralık bir katilin aksiyon dolu dostluğundan öte bir film.

İnsanların evrende varoluş çabalarının 'kurtarıcı' olmakla, 'kurtarıcısını aramak' arasındaki geniş yelpazede şekillendiği düşünülürse, 'Leon' bu iki ucun derinlikli buluşmasıdır...

Filmi Luc Besson yönetmiş, Jean Reno, Natalie Portman ve Garry Oldman ve diğerleri oynamış, 1995'de gösterime girmişti:

Matilda ve Leon, Matilda'nın bunalımlı ailesinin mafya tarafndan öldürülmesiyle tanışırlar. Matilda, tuhaf bir çocuktur, saldırıda ölen erkek kardeşi ise yaşamda sevip kolladığı tek varlıktır.Kardeşi ölmüştür, onun yaşamında duygular daha çok intikam ve kin üzerine şekillenmiştir. Leon'un ise sevip kolladığı tek varlık bir saksı içinde gittiği her yere taşıdığı çiçeğidir. O bir katildir, yaşamında duygusallığa yer yoktur.

Leon Matilda'nın kiraladığı bir katil olur. Başlayan olaylar zinciri öykülerinin an be an izlenen sevecenlik ama aksiyon dolu bir maceraya dönüşmesine neden olur:

Leon'un yaşam amacını sorguladığı bir dönemde karşısına çıkan bu delişmen kız çocuğu, korunmasız, yalnızdır. Fikrimce Leon'un 'birini gözetip korumakla' özdeş bir varoluş şeklini keşfetmesini sağlar.

Matilda ise Leon'dan bunalımlı ailesinde ve babasında hiç bulamadığı, dolayısıyla ölen kardeşi için kendisine yüklediği 'koruyucu gözetici' rolüne cuk diye oturan bir kurtarıcı yaratır. Bir anlamda kendi varoluş çabasının hedefine ulaşmış olur.

Aslında bu heyecanlı ve hızlı macerada, Matilda ve Leon yaşamlarının acemiliği içinde 'sevme' olgusuyla tanışır. Her ikisi de farkında olmadan derinlikli bir 'kurban ve kurtarıcısı' buluşması yaşar.

Kurbanın kim, kurtarıcının kim olduğu ise seyircinin algısına kalmıştır.

Filmin son bulduğu sahnede Sting'den dinlenen 'shape of my heart' ise...Filmi daha bir unutulmaz yapar.

Hayatımın filmini seyretmediyseniz, seyretmenizi öneririm. Seyrettiyseniz, 'bir daha seyredin' derim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir daha seyretsem bir daha salya sümük ağlayabileceğim mükemmel bir flim.:) Konu çiçek açılmışken kiralık katilin bir taraftan insanları acımadan öldürürken,saksıdaki çiçeğe gösterdiği zarif insani yaklaşımı beni şaşırtı açıkçası....! Filmin sonunda unutamadığım sahnelerinden biride; Leo nun kapıda gördüğü ışık hüzmesi ve matilda nın elinde çiçekle gidişidir. Saygılar

Ucurtmalar 
 25.06.2007 12:03
Cevap :
Filmi ben gibi izleyen birileri olması güzel. Sevgilerimle  25.06.2007 14:09
 

Doğru söylüyorsun.Bir daha seyredek, iki ilginç kişi arasında oluşan sevgiyi birdaha görmek, izlemek gerek.sevgi yaşıyorsak, herkese lazım..sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 23.06.2007 19:03
Cevap :
Değerli katkına teşekkürler. Sevgilerimle  25.06.2007 8:05
 

Filmin içinde sanki yanlış bir şeyler aramıştım yıllar önce. Fakat bir çok karışık duyguyuda beraberinde getiriyor. İnsan kendini onun yerine koyunca sevginin büyüklüğü adına olabileceğini düşünüyor. Sevginin ve bağlanmanın adı ne olursa olsun günümüzde aranılan ve kolay kolay bulunmayan bir olgu galiba. Sevgiler

Metin Özkaya 
 23.06.2007 10:39
Cevap :
O filmin bende bıraktığı iz başkadır. Defalarca seyredip, çaresizliğin yakınlaştırdığı iki insanın öyküsünden keyif aldım. Aslında belki de size yanlış gelenler, bir aksiyon filmi tarafı da olduğundan gelişen olaylardaki vahşete bir çocuğun dahil oluşu olabilir. Ama zaten matilda da vahşete tepkisini verirken normal bir çocuk gibi tepki vermiyor. Garip bir karakter...Onu özel yapan da bu. Benim kafamdan geçen yanlışlık bu noktada toplanıyordu da. Sevgilerimle.  23.06.2007 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster