Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
84
 

"Seçimleri kim kazandı, kim kaybetti?" Muhabbeti daha ne kadar sürecek?

"Seçimleri kim kazandı, kim kaybetti?" Muhabbeti daha ne kadar sürecek?
 

Hepsi kazandım diyor? Bu seçimin kaybedenei yok mu?


SEÇİMLERİN BİTTİĞİ TAM BİR HAFTA OLMASINA RAĞMEN HALA, BU SEÇİMLERİ "KİM KAZANDI" VE "KİM KAYBETTİ" MUHABBETİ YAPILMAKTADIR...

Seçimlerin resmi sonuçları henüz ilan edilmemiş olsa da, seçimim AKP tarafından kazanıldığı kesin olarak belli olmuştur.

Ama, her nedense, kaybedenler, "şurada kaybettik ama, orada yeni bir belediye kazandık", "bu seçimde, bir önceki seçime göre oylarımız artığı için kazanan biz olduk".. .gibi, "züğürt tesellisi" kabilinden nedenlerle seçmenlerine, gelecek için umut pompalamaktadırlar...

Bu seçimlerle ilgili olarak üç blog yazdım. Bunların ilkinde, "siyasi partilerin öncelikli amacı iktidar olmaktır; iktidardaki partiyi yerinden etmek değildir" dedikten sonra da şu tespiti yapmıştım : "Muhalefet partileri, seçim öncesi propagandalarını, bu yanlış strateji üzerine kurduklarından seçimi kaybetmişlerdir"

Bu stratejinin esasını da, "seçmene projeler sunmak yerine iktidarı şu veya bu şekilde eleştirmek" teşkil etmiştir.

x    x    x

Şimdi bu konu ile ilgili olarak, bugün kimilerine göre "yandaş" olarak nitelenen bir gazeteden aldığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Dünyanın önemli üniversitelerindeki çalışmaları ile bilinen psikiyatri uzmanı bir Profesör(x), parti genel başkanlarının, seçim propagandalarında yaptıkları konuşmalar üzerinden bir "kıyaslama" yaparak aşağıdaki sonucu çıkarıyor.

Bu kıyaslamayı, Başbakan Erdoğan'ın ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, 8 meydan konuşması üzerine yapıyor.... Kıyasalamayı, biraz özele indirerek, iki genel başkanın, bu konuşmalarda  "çözüm, proje, strateji ve plan" kelimelerini kaçar kez kullandıklarını belirliyor.

Sonuç şu :

Başbakan Erdoğan bu sözcükleri 69 kez,  Kılıçdaroğlu ise, 5 kez kullanmış

"Yol, okul, hastane ve sağlık" sözcüklerinde ise durum şöyle :

Başbakan Erdoğan, bu sözcükleri 220 kez, Kılıçdaroğlu ise 13 kez kullanmış...

x    x    x

İlginç bir tespit, benzer bir tespit, kullanılan başka sözcükler üzerinden de yapılabilir ve Başbakan'ın ve Kılıçdaroğlu'nun "lehine" ve "aleyhine" sonuçlar elde edilebilir.

Benim bu örneği almamın nedeni, seçimler konusunda iddia ettiğim "muhalefet partilerinin uyguladığı yanlış strateji" düşüncemi desteklediği içindir...

SONUÇ :

Bu seçimleri, yukarıda belirttiğim gibi "yanlış strateji" ve "yanlış ittifaklar"  nedeniyle muhalefet partileri kaybetmişlerdir... Artık, muhalefet partileri, "öküz altında buzağı aramayı" bırakmalı ve bu yenilgiyi kabul etmelidirler... Ve de, önümüzdeki "Cumhurbaşkanlığı" ve sonrakı "genel seçimler"e hazırlanmalıdırlar.

Medya da, "seçimleri kim kazandı, kim kaybetti" şeklindeki muhabbeti de "geyik muhabbeti"ne dönüştürmemelidir.

 

cdenizkent

 

---------------------- :

(x) Prof. Dr. Tarık Yılmaz, daha önce de. Meclis'teki siyasi partilerinin ileri gelenleri için benzer bir çalışma yapmıştır. (Medya'dan)

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Yazarımız, Sayın cdenizkent: Evet yerinde bir açıklama bir siyasi partinin gayesi iktidar olmak ve iktidarda olan partiyi iktidardan indirmek.CHP için iktidara gelmek şöyle dursun,iktidar her seçimde ( yıprandığı halde ) seçimi kazanıyor.Muhalefet ise neredeyse göbek atacak ban de kazandım diyor.Bir başka ülkede böyle muhalefet görülmemiştir.Pörsümüş, çürümüş, erozyona uğramış söz ve söylemlerle iktidar olunmaz.Bıraksınlar perde arkasında binlerce yiğit insanlar var.Gençlere yol açsınlar.Bıktık usandık böyle siyasetçilerden.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 07.04.2014 17:54
Cevap :
Merhaba Mehmet bey...Haklısınız, her seçimde böyle oluyor; seçime katılan hiçbir parti seçimi kaybettiğini kabul etmiyor. Bir önceki seçimlere göre birkaç oy fazla alan parti, kendini seçimin galibi sanıyor...Bir futbol maçında, kötü oynayan bir futbolcu, takımın antrenörü tarafından hemen oyundan alınıyor. Ama siyasi partilerin genel başkanları ise, kötü oyunlarını devam ettirseler bile oyuna devam ediyorlar. Pişkin, pişkin ve de hiç sıkılmadan "başarılı" olduklarını söylüyorlar...Bu partilerin antrenörü de halk ama, nedense onlar da oylarıyla bunu beceremiyorlar. Bence, siyasi partiler kanununda bir değişiklik yapılarak, üst üste iki seçim kaybeden parti genel başkanı değiştirilmelidir...Tam bir saltanat sistemi; bir parti genel başkanlığına gelen kişi, oraya yapışıp kalıyor. Ama, örnek aldığımız batıda bu böyle değil. Başarısız olan parti başkanı işini bırakıp çekiliyor...Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  10.04.2014 8:13
 

Değerli cdenizkent, Binyıllık devlet kültürüne sahip bir halkı "cahil" etiketi ile suçlayan gerçek (kimi okur gibi yapmış!" cahiller bakınız neyi atlamaktadır? Yorumumuza bir halk şairinin sözleri ile başlayalım; "Bizden selâm eylen Sultan Reşad’a, Kınalı beşikler kaldı köşede, Sultan Hamid gerek asker yaşada, O da hal edildi devrâna bakın." Halk şairimiz, yaklaşık 3o yıllık bir dönemi savaşsız geçirerek sağlıklı bir nesil yetiştiren, çocukları babasız bırakmayan Sultan Abdülhamid'i arayabilecek bilinçtedir. Okumuşların, "Kızıl Sultan" iftirasına-ithamına karşılık. Edebiyat, yazı ve sözlüdür. Halk, sözlü edebiyatla bilgi-deneyimleri aktarmaktadır. "Okur gibi!" yapmışların atladıkları husus budur. (kendi anlayışına göre)Kurucuna oy vermeyen halk, Kemal Kılıçdaroğlu'nu neden iktidara taşısın? Yeniden dipçik yemek, yoksulluktan verem olmak, başına bitlerin üşüşmesi için mi? Okumuşlarımız maalesef ilkokulda (ezberletilen) bilgilerle hayatını sürdürmektedir Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 07.04.2014 14:50
Cevap :
Merhaba Canmehmet bey...Okur gibi yapanların yanına bir de tek yönlü bilgilenme ile önyargılarının esiri olmuşları da katmak gerekir...Halk, bunlara göre cahil gibi görülebilir; aslında bu görüş, onların cehaletinden gelmektedir...Sizin de değindiğiniz gibi, halk belki fazla okumaz ama, yaşadıkları ona yeter de artar bile karar vermek için...Muhalefet partilerinin anlayamadıkları işte budur...Bunun için de, her seçimden sonra, seçimi neden kaybettiklerini bir türlü çözemiyorlar...Çözemedikleri için de, tekrar tekrar yenilgiye uğruyorlar...Biraz Osmanlı yakın tarihini ve biraz da Cumhuriyet tarihini ayrıntıları ile biraz karıştırsalar, bugüne daha başka türlü bakarlar diye düşünüyorum...Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim....Selamlar.  10.04.2014 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 917
Toplam yorum
: 2414
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1377
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster