Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde doktora yaptım. Yayımlanmış kitaplarım ve çeşitli yazılarım vardır. Ülkemin, özellikle siyasal, sosyal ve kültürel (din dahil) sorunlarıyla ilgilenir ve bu konulardaki düşüncelerimi, internet aracılığıyla uzanabildiğim yerlere..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (2)

Merhaba Canmehmet Bey...Tarihte yer almış sosyal ve kültürel kaynaklı medeniyetlerin hepsinde "din" faktörü yoktur. Ama yakın çağımızda ve çağımızdaki en büyük medeniyetlerde "din" faktörü, medeniyetlerin mayası ve harcı olmuştur. Mehmet Akif Ersoy'un "tek dişi kalmış canavar" diye tanımladığı -herhalde batı medeniyeti- medeniyet "Hristiyanlık" tabanı üzerinde yükselmiştir. Mehmet Akif Ersoy, "Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar / Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" demesine rağmen, bu tek dişi kalmış canavar, bir zamanların İslam Medeniyeti'nin üzerine çöreklenmiş; "İslam'ı" boğamamış ama, medeniyetini ortadan kaldırmıştır...Bugün, bu tek dişi kalmış canavar, dişlerine "implant" yaptırmış, önüne geleni ısırmaktadır...Dünya, sizin de dediğiniz gibi, "güçlünün güçsüzü sömürdüğü", bazen de "aç bıraktığı" bir hale gelmiştir...Selamlar

14 Kasım 2019 16:51
Cumhuriyet mi, Demokrasi mi?

Merhaba arkadaşım...Sanırım hatırladınız. "Şekli idare Cumhuriyet olacak" başlıklı bloğuma yaptığınız yoruma verdiğim cevapta, bu konudaki düşüncelerimi fazlasıyla açmıştım. Diğer arkadaşlar da duysun diye kısa bir özet yapayım. Bana göre iki şekil cumhuriyet vardır; bir "halka ait cumhuriyet", ikincisi de,"halkın yönetimi olan cumhuriyet"...Birinci türde, cumhuriyette, "halkçılık" ilkesi vardır. Bir anlamda, üzerine birazcık "demokrasi parfümü" sıkılmıştır. Diğeri ise, "halkın yönetimini" esas alan Cumhuriyettir ki; bu tür cumhuriyet "otoriterdir". Sizin "Çin Halk Cumhuriyeti" ile başlattığınız cumhuriyetler bu tür, "otoriter cumhuriyetlerdir". Siz, tercihinizi yazmamışsınız; ama benim tercihim, birinci şekil cumhuriyettir. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet de, bana göre bu tür cumhuriyettir...Selamlar.

13 Kasım 2019 15:58
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (1)

Merhaba Canmehmet Bey...Savaştan yeni çıkmış, tüm kaynaklarını savaş içinde yitirmiş, sanayii ve teknolojisi olmayan, dışa bağımlı ve kapalı ekonomisi nedeniyle sermaye birikimi olmamış, hem tarım hem de sanayi alanında yetenekli uzman ve girişimcilerden yoksun bir toplum...Batı kapitalist toplumlarında görülen ve sınıf çatışmasına dayanan bir toplumsal yapının varlığı da söz konusu değildi...Batı tarzı sosyo-kültürel değişimlerin planlandığı ve uygulamaya geçirilmesinin düşünüldüğü bir sırada, batı benzeri bir ekonomik sistemin seçilmesi doğal ve doğru görünebilir. Hem sosyo-kültürel değişme hem de buna uygun ekonomik sistem, cebinde parası bol zenginlerimizi biraz düşündürmüştür....Sanırım, 1930'lara kadar bu durum devam etmiştir...Şimdilik bu kadar. Bloğunuzun devamını bekliyorum...Selamlar.

12 Kasım 2019 09:07
 
Toplam blog
: 917
Toplam yorum
: 2414
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1369
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster