Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Hilafet Ve Papalık (1)

Merhaba Canmehmet Bey...Bloğunuzu okuduktan sonra,3 Mart 2008'de(12 yıl önce) yazdığım ve başlığı "Halifelik neden kaldırıldı" olan bloğumu okudum.(Bu bloğum, bugüne kadar 40 bini aşkın kişi tarafından okunmuş). O sıralarda, "papalık" kurumu aklıma gelseydi; "bloğumun daha farklı yazılabilirdi" diye düşünüyorum şimdi...Bu bloğunuzun devamını da okuyacağım. Bakalım nasıl bir yorum yapacağım? Sağlıcakla kalın...Bu vesile ile de Bayramınızı kutlarım...cdenizkent

30 Temmuz 2020 08:08
Libya Stratejik Ortağımız mı?

Merhaba Kerim Bey...Doğu Akdeniz'in kontrolünde söz sahibi olmak için Libya ile ittifak içinde olmasak da bir "işbirliği" yapmak zorundayız. Doğu Akdeniz'de, çok uzaklardan görülebilecek kadar büyük bayrağımız ile bezenmiş gemilerimizin gövde gösterisi, her ne kadar Yunanistan'ı korkudan titrettirse de(Kıbrıs nedeniyle), Rosya'nın Doğu Akdeniz'deki egemenliğini zedelese de Türkiye tarihten kaynaklanan ilişkilerini devam ettirecektir. Selamlar

16 Haziran 2020 11:37
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (2)

Merhaba Canmehmet Bey...Tarihte yer almış sosyal ve kültürel kaynaklı medeniyetlerin hepsinde "din" faktörü yoktur. Ama yakın çağımızda ve çağımızdaki en büyük medeniyetlerde "din" faktörü, medeniyetlerin mayası ve harcı olmuştur. Mehmet Akif Ersoy'un "tek dişi kalmış canavar" diye tanımladığı -herhalde batı medeniyeti- medeniyet "Hristiyanlık" tabanı üzerinde yükselmiştir. Mehmet Akif Ersoy, "Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar / Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" demesine rağmen, bu tek dişi kalmış canavar, bir zamanların İslam Medeniyeti'nin üzerine çöreklenmiş; "İslam'ı" boğamamış ama, medeniyetini ortadan kaldırmıştır...Bugün, bu tek dişi kalmış canavar, dişlerine "implant" yaptırmış, önüne geleni ısırmaktadır...Dünya, sizin de dediğiniz gibi, "güçlünün güçsüzü sömürdüğü", bazen de "aç bıraktığı" bir hale gelmiştir...Selamlar

14 Kasım 2019 16:51
Cumhuriyet mi, Demokrasi mi?

Merhaba arkadaşım...Sanırım hatırladınız. "Şekli idare Cumhuriyet olacak" başlıklı bloğuma yaptığınız yoruma verdiğim cevapta, bu konudaki düşüncelerimi fazlasıyla açmıştım. Diğer arkadaşlar da duysun diye kısa bir özet yapayım. Bana göre iki şekil cumhuriyet vardır; bir "halka ait cumhuriyet", ikincisi de,"halkın yönetimi olan cumhuriyet"...Birinci türde, cumhuriyette, "halkçılık" ilkesi vardır. Bir anlamda, üzerine birazcık "demokrasi parfümü" sıkılmıştır. Diğeri ise, "halkın yönetimini" esas alan Cumhuriyettir ki; bu tür cumhuriyet "otoriterdir". Sizin "Çin Halk Cumhuriyeti" ile başlattığınız cumhuriyetler bu tür, "otoriter cumhuriyetlerdir". Siz, tercihinizi yazmamışsınız; ama benim tercihim, birinci şekil cumhuriyettir. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet de, bana göre bu tür cumhuriyettir...Selamlar.

13 Kasım 2019 15:58
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (1)

Merhaba Canmehmet Bey...Savaştan yeni çıkmış, tüm kaynaklarını savaş içinde yitirmiş, sanayii ve teknolojisi olmayan, dışa bağımlı ve kapalı ekonomisi nedeniyle sermaye birikimi olmamış, hem tarım hem de sanayi alanında yetenekli uzman ve girişimcilerden yoksun bir toplum...Batı kapitalist toplumlarında görülen ve sınıf çatışmasına dayanan bir toplumsal yapının varlığı da söz konusu değildi...Batı tarzı sosyo-kültürel değişimlerin planlandığı ve uygulamaya geçirilmesinin düşünüldüğü bir sırada, batı benzeri bir ekonomik sistemin seçilmesi doğal ve doğru görünebilir. Hem sosyo-kültürel değişme hem de buna uygun ekonomik sistem, cebinde parası bol zenginlerimizi biraz düşündürmüştür....Sanırım, 1930'lara kadar bu durum devam etmiştir...Şimdilik bu kadar. Bloğunuzun devamını bekliyorum...Selamlar.

12 Kasım 2019 09:07
Canan Karatay Haklı Olmasın

Merhaba Kerim Bey...İlkokulda öğrenmiştik biyoloji(o zamanki adıyla, galiba "tabiat bilgisi"; insanlar da "hayvanlar aleminin bir üyesi"...Onun için demiyorlar mı; "hayvanları seven insanları da sever"...Acaba, hayvanlar, yani alemin gerçek üyeleri, insanlar gibi konuşabilselerdi, şunu demezler miydi, acaba; "ulan etoburlar, karnınızı doyurmak için bula bula bizi kesip yemek mi kaldı? İlk çağlara dönersek, hayvanlar ile insanlar arasındaki mücadelenin nedeni de bu değil miydi...Kim kimi yakalarsa onu yerdi? Yani, insanların ve hayvanların yaşamı "etoburluk" üzerine şekillenmiştir...Hayvanları en çok sevindiren, zaman geçtikten sonra kimi insanların "otobur"luğa geçmesi oldu?...Sanırım Canan Karatay, henüz bu aşamaya geçmemiş...Neler yazdım yaa!...Selamlar.

24 Ekim 2019 07:23
Kaynak Sınırlı İmkan Sınırsız

Merhaba Kerim Bey...Haplarla yaşadığımız günler de gelir mi acaba:))...Kaynakları tüketmeyelim derken kendimiz tüketmeyelim...Selamlar.

23 Ekim 2019 17:53
Boyunuzun Küsuru Kilonuz Ama

Merhaba Kerim Bey...Ülkemizde, genelde, ekmek, hamur işi, makarna ve de mantı,pilav gibi kolay doyuran yiyeceklerle beslenen insanlardan oluşan ülkemizde "o kriterlere uygun boy ve kilodaki insan" bulmak çok zordur;))...Selamlar.

23 Ekim 2019 17:37
Fay mı, Bina mı, Zemin mi?

Merhaba Kerim Bey..."Fay" konusu elbette önemli ama, bizim bildiğimiz en önemli etkenler, "sağlam zemin" ve "sağlam bir yapı"...35 yıllık bir binada oturuyorum; 99 büyük depremi dahil tüm sarsıntılarda bir çatlak, bir sıva kabarması bile olmadı...Sebebi de, zemininin sağlam olması ve binamızın, tahminen 50-60 yıl önceki bir fabrikanın temeli üzerine yapılmış olması...Binamızın yapıcısının, bir inşaat işçiliğinden gelmiş olmasına rağmen...Bana göre, "sağlam zemin" başta gelmelidir. Selamlar.

22 Ekim 2019 13:28
Türkçe Bilen Ülke Lideri Yok

Merhaba Kerim Bey...Aynı dili konuşanlar insanlar arasında duygusal bir bağ vardır. Bu bağ, ulusun oluşumunda ve devamında etkin ve birleştirici bir rol oynar. Atatürk, 1930 yılında, Adana'da "ulusallığın çok belirgin niteliklerinden birisi dildir. Türk uluşandanım diyen, her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz" demiştir...Burada, "dil" konusunu işleyen bir bloğumda da ben Atatürk'ün bu sözüne..."Özüme" ait olan."Farsça, Arapça, Amerikanca de neyin nesi/ Dillerin en güzeli biz Türklerin Türkçesi" diye bir ilave yapmıştım...Selamlar.

22 Ekim 2019 12:56
Toplam blog
: 917
Toplam yorum
: 2416
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1392
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster