Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
4978
 

1 Aralık Dünya Aids günü (Aids hastalığı belirti vermek için 15 yıl bekleyebiliyor)

1 Aralık Dünya Aids günü (Aids hastalığı belirti vermek için 15 yıl bekleyebiliyor)
 

resim www.mikanet.com dan alıntıdır


1 Aralık Dünya Aids Günü olarak kabul edildi. Aids hastalığı ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilmiştir. AİDS hastalığının dünya kamuoyunda tanınmasında etkili olan ilk isim Amerikalı sinema oyuncusu Rock Hudson oldu. Ayrıca İngiliz popçu Queen grubunun solisti Freddy Merkür'de bu hastalıktan öldü.

Acaba AİDS hastalığı nedir? Günümüzün en ölümcül hastalıklarından biridir. AIDS, Acquired Immuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltması olarak ortaya çıkmış ve Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Aids bulaşıcı bir hastalıktır ve bu hastalığa neden olan virüsün adı HIV dir.

HIV virüsÜ vücudun bağışıklık sistemini çökertir ve vücut direnci çöken vücuda HIV virüsünün yanında diğer mikroplar da vücudun tüm organlarına yerleşir. Çok çeşitli bulaşma yolları vardır. Bu konuda International Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Aygün'ün  detaylı açıklamalarına yer vermek istiyorum.

AİDS hastalığı belirti vermek için 15 yıl bekleyebiliyor.

Dünyada milyonlarca insanı tehdit eden AIDS, HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) etkeni nedeniyle bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık. HIV, bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok ediyor. Bu durum bireyin çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale gelmesine, bunun sonucunda da ölümüne neden oluyor.

Bir insanın HIV pozitif olması, hasta olduğu anlamına gelmiyor. HIV pozitif kişilerin AIDS'e yakalanma süresi 3 ila 15 yıl arasında farklılık gösterebiliyor. HIV'in erken taşıyor. International Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Aygün,1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla hastalık hakkında merak edilenleri anlatıyor.


HIV Pozitif Kişiler 3-15 Yıl İçinde AIDS Olabilir!

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virusu), AIDS hastalığına yol açan virüsün adı.  Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" deniliyor. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden oluyor. AIDS, ilk kez 1981’de, ABD’de dikkati çekti ve tanımlandı. Hemen arkasından pek çok ülkede, hatta dünyada yaygın olduğu anlaşıldı. Dünyada en az 40 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı biliniyor. Günümüze kadar da yaklaşık olarak 25 milyon kişinin AIDS’ten öldüğü bildiriliyor.

International Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Aygün, AIDS'in bu virüsün yol açtığı hastalık tablosu olduğunu, bu hastalığa yakalanan kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığını, çeşitli fırsatçı enfeksiyonlar ve kanserler ile mücadele edilen bir duruma neden olduğunu belirtiyor. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sisteminin çalışmaması halinde  mikropların daha kolay hastalığa neden olabildiğini anlatan Dr. Aygün, “HIV pozitif kişiler yaklaşık olarak 3-15 yıl içinde AIDS olurlar” bilgisini veriyor.

AIDS NASIL BULAŞMAZ?

- AIDS dokunma, öpüşme, solunum gibi dış kontaklarla bulaşan bir hastalık değildir.

- AIDS'li bir hastaya dokunarak veya yanında bulunarak AIDS'e yakalanmanız mümkün değildir.

- AIDS evcil hayvanlardan, tuvaletlerden, yüzme havuzlarından, tabak ya da bardaklardan bulaşıcı özellik göstermez.

AIDS NASIL BULAŞIR?

- AIDS'in ana bulaşma yolu seksüel birleşme, uyuşturucu kullanıcılarının enjektörlerini paylaşması ve çok da az olsa kan transferidir.

- AIDS hastalığına yakalanmış hamile bir kadının doğmamış bebeğine de bu hastalığı bulaştırma olasılığı oldukça yüksektir.

- HIV virüsü hem erkekten hem de kadından bulaşabilir.

- Kişide herhangi bir cinsel hastalık varlığı, HIV virüsünün bulaşma ihtimalini daha da yükseltir.

- HIV virüsünün Tip I ve Tip II adı verilen iki tipi mevcuttur.

- Afrika'da Tip II, Avrupa ve Amerika'da ise Tip I daha sık görülür.

VÜCUDUN SAVUNMASI ÇÖKÜYOR

Bir HIV virüs taşıyıcısı hastaymış gibi görünmeyebilir veya taşıyıcı kişi kendini hasta gibi hissetmeyebilir. Çünkü, taşıyıcılarda semptomların ortaya çıkmasına veya ölüme yol açan şey HIV virüsünün kendisi değil, vücudun bağışıklık sisteminin çökmesiyle tamamen savunmasız kaldığı diğer enfeksiyonlardır.

 HANGİ BELİRTİLER OLUYOR?

- HIV bulaşan bir kişide virüs alındıktan yaklaşık 3-4 hafta içinde soğuk algınlığı benzeri ateş, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler olur.

- Birkaç gün süren bu klinik tablodan sonra HIV ile enfekte kişiler herhangi bir belirti olmadan, yıllarca normal, sağlıklı görünümde yaşamlarını sürdürürler.

- Fakat ömür boyu virusu taşıyıcıdır ve bulaştırıcıdır.

- İlerlemiş dönemlerde ise uzamış ishaller, kilo kaybı, lenf bezlerinde büyümeler, aralıklı ateş yükseklikleri görülebilir.

DEVLET İLACIN, BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ÖDÜYOR

HIV'in henüz kesin bir tedavisi veya korunmada kullanılabilecek bir aşısı yok. Fakat, virüsün etkilerine engel olan, kişinin yaşam kalitesini artıran bir takım ilaçlar geliştirildi. Dr. Hande Aygün, ilaç tedavisinin doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmesi gerektiğini belirtiyor. Bu ilaçlar oldukça pahalı. Ancak, şu anda Türkiye'de devlet, hastalığın sağlık kurulu tarafından belgelendirildiği taktirde, sağlık güvencesi bulunan kişilerin tedavi masraflarının büyük bir bölümünü karşılıyor.

ERKEN TEŞHİS HASTALIĞI GECİKTİRİYOR

AIDS’e karşı mücadelede hastalığın erken tanısı ve tedavisi oldukça önem taşıyor.  Şüpheli durumlarda kişilerin mutlaka HIV testi yaptırmalarını öneren Dr. Hande Aygün, şu bilgileri veriyor:

“Anti-HIV pozitif olan kişilerin bu sonucu başka yöntemlerle de doğrulatmaları önerilir. Erken teşhis HIV virusunun başkalarına bulaşmasını önler ve AIDS hastalığına gidişi geciktirir. Anti-HIV antikorların ELIZA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle test, bulaşma olduktan 3 ay sonra yapılmalıdır. PCR yönteminde ise bu süre 3 haftaya kadar düşmüştür.

HIV virüsü dış ortama oldukça dayanıksızdır. Spermdeki ve vajina salgısındaki HIV, dış ortamda birkaç saatte, kuru ortamda ise yarım saatte ölür. HIV kurumuş kanda da kısa zamanda ölür. HIV virüsü dezenfektanlara da oldukça duyarlıdır. Sulandırılmış çamaşır suyu HIV virüsünü 10 dakika içinde öldürür. Korunmada eğitim, güvenli seks ve kondom kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca delici, kesici, batıcı hiçbir alet (tıbbi alet veya özel eşya) paylaşılmamalıdır.“

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Sibel Koçarslan

 

 

 

 

 

 

Gülçin Erşen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sibel Hanım, bundan 10 yıl kadar önce AIDS'le ilgili, konunun uzmanlarının katıldığı birçok televizyon programı ve haber yapmış bir gazeteciyim. Oldukça nesnel bir bakış açısıyla yazdığınız eğitici, bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılar,

Gülçin Erşen 
 06.12.2011 11:35
Cevap :
Gülçin hanım yazımla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim, o kadar televizyon programı ve haber yapmış olmanıza rağmen bıkmadan hala bu konuyla ilgilenmeniz takdire şayan. Yorumunuz için teşekkür ederim, size de meslek yaşamınızda başarılar dilerim. Sevgiler. Sibel Koçarslan  06.12.2011 17:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 627
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 3425
Kayıt tarihi
: 11.06.11
 
 

Kendi halinde yaşayan doğa tutkunu, sıradan bir vatandaş. İnsanların dış güzelliğine değil iç güz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster