Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1289
 

14 Nisan Tandoğan Mitingi'nde

14 Nisan Tandoğan Mitingi'nde
 

Muhteşem bir miting yaşadık Tandoğan’da 14 Nisan'da.

Cumhuriyetimizin temel ilkelerini, Lâikliği ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü iliğinde, kemiğinde ve özünde hisseden bir Cumhurbaşkanı isteyen binlerce aydınlık insan Ankara’ya aktı oluk oluk. Ankara semaları "Türkiye lâiktir, lâik kalacak!" haykırışlarıyla inledi hem de on bin watt’ lık yükseltici hoparlörlerden değil de doğrudan insanımızın göğsünden fışkıran yürek seslerinin yankısıydı duyulan.

Kimler gelmedi ki? Gençlerimiz, emeklilerimiz, kadınlarımız, öğrencilerimiz, bastonuyla dahi zorlukla yürüyen yaşlı vatandaşlarımız, özürlü arabasıyla katılanlar, çocuklarını sırtına alan babalar, takımlarının şerefine düşkün futbol severler, Çankaya ile ilgili çeşitli kaygılar taşıyan duyarlı vatandaşlarımız, rektörlerimiz, öğretim üyelerimiz, edebiyatçılarımız, sanatçılarımız, esnafımız, köylümüz, kasabalımız, şehirlimiz, etiketlerini bir kenara bırakıp sade vatandaş olarak politikacılarımız... Hiç kimsenin öne çıkmadığı ve yurttaşlarımızın tek yürek olduğu bir mitingdi bu. Benim için en unutulmaz ve en ibret verici görüntülerden birini, beyaz bastonlarını insan yoğunluğundan otuz santim ileriye dahi uzatamadan yürümek durumunda kalan görme özürlü yurttaşlarımız oluşturuyordu. Medyadaki o göz kamaştırıcı, beyin uyuşturucu görüntüleri belki de hiçbir zaman görme olanağı olmayan bu insanlarımızın sözcüklere karşı ne kadar derin bir duyarlılık geliştirmiş olduklarını düşündüm o anda. Aynı duyarlığı şehitlerimizden kelle diye bahsedilmesini affetmeyenler de, Mersinli Çiftçi babalarla gelen Mersinli çiftçi analar da göstermişlerdi, yaşlı nenelerimiz de... Caddeler doldu doldu taştı. Gelenlerin hepsinin kendine göre öne çıkan nedenleri vardı. Ama gerçek şu ki katılanların hepsi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerine emanet ettiği Türk İstiklâlini ve Türk Cumhuriyetini korumak için gelmişlerdi Ankara’ya. O kadar güzel bir görüntüydü ki kelimeler anlatmaya yetersiz kalıyor. Al gelinciklerin dalgalandığı bir dostluk deniziydi Tandoğan sırtlarında ve Anıtkabir yollarında içinde yüzdüğümüz. Yurdumuzun dört bir yanından en büyük kentlerinden tutunuz en uzaktaki kasabamıza kadar her köşesinden katılan yurttaşlarımız hep bu ülkü uğruna Tandoğan meydanında ve Anıtkabir’de kenetlendiler.

Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza etmek için.

Gönül arzu ederdi ki kendini yurtsever diye tanımlayan tüm dostlarımız da bu mitinge katılmış olsun. Türkiye’nin laik kalması ve bağımsız olması konusunda hemfikir değil miyiz?

Bu mitingde çok önemli bir olay gerçekleşti ve sivil olarak katılan partililere aniden

BİRLEŞ, BİRLEŞ; BİRLEŞ, BİRLEŞ

diye coşkuyla bağırıyorken bulduk kendimizi. Yine de orada binlerce insanın verdiği bu mesajı, Birleş Birleş mesajını kulak ardı etmemelerini dileyelim sol yelpazedeki liderlerin. Tabii bu nasıl olacak? Onu bilmiyorum. Zaten siyasetten de pek anlamam. Ancak gördüğüm odur ki analarımız, her ne kadar zaman zaman horlansalar da bu ülkede çok önemli bir görevi çoktan üstlenmişlerdir. Birleşmeyi sağlayan da onlar olacaktır kesinlikle!

Tandoğan mitinginde yüreklerde biriktirile biriktirile insanlarımıza dert yükü olmuş istekler, kaynağından yeryüzüne fışkıran büyük ırmaklar olup dile geldi. Özellikle büyük medya devlerinin artık bu istekleri; -olaylara daha objektif bakan ve insanların duygularını gıdıklamak yerine çağa uygun gelişimlerini sağlayıcı misyonları üstlenmiş bir medya dileğini de- dikkate almalarının günü geldi mi diye düşünüyorum.

Miting bitip de otobüsle yolculuk ederken dağlarda güneş batıyordu ve içimi mutlulukla karışık tuhaf bir hüzün kapladı. Kıyıda köşede görünen köylerimiz, bacalardan süzülen incecik dumanlar ve gerisindeki çıplak dağlar. Kimbilir buralardan binlerce yıl kimler geldi kimler geçti diye düşündüm. Binlerce yılın sonunda ulaşılan nokta bizler için bu mu olmalıydı? BOP denilen projenin kurbanları olmadan bu ölü toprağını üzerimizden atmalı ve tek yürek olmakta devam etmeliyiz.

Mitinge Ulusal Sivil Toplum Örgütleri yoluyla katıldım.

Bu mitingin, Ankara’da Tandoğan Meydanında başlayıp Anıtkabir' de devam eden 14 Nisan Mitinginin bir başlangıç olduğunu ve aynı yurtseverliğin daha pek çok toplantılarla mitinglerle katlanarak, çoğalarak ta ki Cumhuriyetimizin ve özgürlüğümüzün aldığı yaralar kapanıncaya kadar devam edeceği açıkça ortaya çıktı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sorunun cevabı hemen hazır.Türkiye'yi ve laik yapıyı korumak için. En büyük hatanız muzcu olmanız ve sırf laikli istemeniz %47 birşeyler jatırlatıypr mu acaba? Solun ve sizin gibi düşünenlerin halen daha birbirini yemesi AKP VE MHP'nin hemen yerel seçimlere ve icraatlara başlaması SOL MAZOŞİSTLERİN ÇÖKÜŞÜ DEMEKTİR. www.akicraatlar.com

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 01.10.2007 15:45
 

"Belki diyorum şu sol yelpazedeki liderleri de anneleri hayatta iseler ikna edebilirler. Ne dersiniz?" Onların anneleri mevta oldu.

Cihan Sarsılmaz 
 06.08.2007 1:58
Cevap :
İnce mizahınız için teşekkürler. ezgi umut  06.08.2007 14:14
 

Bence siyaseti siyasetçiler özel alanı olarak kabul etmeli, onlar hakkında kesin yargılı konuşmamalıyız.Zaten onları da bizim yerimize bol bol siyaset konuşsunlar diye seçiyoruz. Bence siyasi olayları bilgi asimilasyonundan dolayı siyaset dışı hiç bir camia (siyaset akademisyenleri de dahil) kolay kolay anlayamaz. O yüzden bu duygusal yazınız da futbol takımı amigolarının sloganlarına benzemiş.

Cihan Sarsılmaz 
 06.08.2007 1:55
Cevap :
Böyle bir yazıyı futbol takımı amigolarının yazısına benzeten birine verecek bir yanıtım yoktur. ANCAK BLOGÇULARIN OKUMASI İÇİN DE YAYINA ALIYORUM.  07.08.2007 15:27
 

''Bindirilmiş kıt'aların hangi koltuğunda oturdunuz da Ankaraya vardınız?''Kimilerin, açık kamyonlara doldurulduğunu duyduk.Yollarda acıkınca verdikleri kumanyada neler vardı? Cebinize konan ''Harçlık'' yüklüce miydi?Bankonotlardan attığımız sıfırlar gibi hakikaten bir milyon kişi toplandınız mı?..Bunların yanıtı yok yazınızda..Evet! Bütün bunları merak eden bir hazımsız siyasetçi var Türkiyemizde.Alyansını satıp da giden gönlü derya kadar zengin ihtiyarlarımız da oradaymış..Esasında malum kafadakiler, Anıtkabir ve Tandoğan yollarında boğuldular kıskançlıklarından..Ellerde bayrak..Binlerce kağnı gibi Ankara yollarındaydı..Bunu anlamak için aydınlık kafa gerek..Hala daha evlerde inmedi bayraklar..İcabında bu millet,yaya gider Ankaraya..Bunu anlayacaklar bir gün.''İş işten'' hiç geçmeyecek..Ata'ya boynumuz eğik değil.Eskidendi o.Utanırdık,bakamazdık yüzüne.Şimdi dimdiğiz..Birliğiz..Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızda..Bizi o tutuşturdu,o yakacak aydınlık yollarda..Kalın sağlıcakla

Muzaffer Cellek 
 21.04.2007 8:33
Cevap :
Sayın Muzaffer Cellek, Sorunuza yanıt olarak bazı noktaları aydınlatayım. “Bindirilmiş kıtalar”diye bir şey yoktu mitingde. Çünkü bindirilmiş denirken sanırım inanmadığı halde arabaya bindirilip mitinge katılması zorla sağlanan insanlar kastedilmektedir. Ülkemizde GİYDİRİLMİŞ TÜRBANLAR olduğunu duyuyoruz ama 14 Nisan mitinginde kesinlikle bindirilmiş kıtalar diye bir şey yoktur. Sivil toplum örgütleri elbette ulaşım olayını organize edecekti. Çünkü otobüs firmalarında tek bilet kalmamıştı. Onların yatığı tek iş arabalarda yer ayırtmaktı. Ben otuz milyon YTL yol parası ödeyerek katıldım. Tandoğan meydanında bileziklerini satarak gelen ailelerle de konuştuk, emekli maaşını ailesinin ve torunlarının bu yolculuğu için ayıranlarla da sohbetimiz oldu. Hayret değil mi? Mola yerlerinde rastlayıp konuştuğum dostlarım da yol parasını kendi ceplerinden ödeyip katılmışlardı bu mitinge. Otobüs seyahatlerinde her zaman rastlanan çay kahve ikramı bile yoktu.  23.04.2007 3:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1305
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster