Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1145
 

1995 Srebrenitsa Katliamı

1995 Srebrenitsa Katliamı
 

kaynak:www.hurriyet.com.tr


11 Temmuz 1995 insanlık tarihi için önemli bir gün. O gün malesef insanoğlu kendi tarihine yeni bir günah, yeni bir acı ve yeni utanç daha ekledi. 

Bazen zihnimde bir video kaydı canlandırıyorum. Hani günümüz teknolojisi bize çocuklarımızı doğum anlarından itibaren kaydetme şansı veriyor ya, tıpkı onun gibi, ilk insanın varoluşu ile bu video kaydı başlamış ve hâlâ sürmekte. Gözümün önünden hızlı hızlı karaler geçiyor; insanoğlunun görüntüleri, yüzyıllardır yapmakta oldukları. Bir fragman izler gibiyim. İnsanlık tarihinin en can alıcı, etkiliyeci sahnelerinin dahil edildiği bir fragman. 

Gözünüzün önüne hangi görüntüler geliyor insana dair? Ben daha çok savaşları görüyorum, katliamları. Kan görüyorum, perişan, mutsuz, acılı insanlar görüyorum. İnsanı açlık, pislik, korku içinde hakir bırakılmış görüyorum. Gördüklerimin bir film fragmanı olmasını diliyorum, hani hep o TV'de, sinemada izlediklerimden, ama değil! 

Bu görüntülerden utanç duyuyorum, içim acıyor, korkuyorum ve ürküyorum. Ürküyorum çünkü insana bunu yapan yine bir başka insan! 

Düşünüyorum, hangi yaratılmış kendisi gibi başka bir "yaratılmışa" saldırır, yok etmek ister? Aklıma yırtıcı hayvanlar geliyor, biri av biri avcı olan hayvanlar. Ama onların aklı, iradesi yok ki! Belli ki güdüsel davranıyorlar. 

Peki ya insan? Hangi güdü ile saldırıyor kendi türüne? 

Bilim bu sorunun cevabını verebiliyor mu bilmiyorum. Ancak, kayıt eden bir video olduğunu biliyorum. "Stop" tuşu basılıp, bant geri sarıldığında insanlık tarihine bu günahları kaydeden başrol oyuncularının aciz hem de çok aciz olacağını biliyorum fakat onlara acımıyorum! 

11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç ve komutasındaki Sırp askerleri, silahlarından arındırılmış ve de bir gece öncesinden BM Barış Gücünü temsil eden Fransız General ve Hollandalı askerler tarafından kasten boşaltılmış olan Srebrenitsa kentine rahatça girdiler. Müslüman Boşnaklar çoluk çocuk demeden evlerde, yollarda, dağlarda öldürdüler. Kadınlara tecavüz edildi. 

Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır. Katliamın emrini verenler ve yandaşları savaş suçlusu ilan edilmiş ve yargılanmıştır. Ancak kimileri yıllarca kaçmış, gizlenmiş, kimilerinin suçları indirilmiştir. Bu açık insanlık ayıbını faillerinden başka hiç kimse savunamamaktadır. Geriye kalan acılı insanların dramı bugün hâlâ sürmektedir. Bu nedenle bu ayıp unutulmamalı ve unutturulmamalıdır. 

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına her yıl dikkat çekenlerin, en az 8000 insanın katledildiği ve hukuksal olarak belgelenip, kabul edilmiş "Srebrenitsa Soykırımı"nı da her yıl dönümünde gündeme getirmeyi kendilerine borç bilmeleri gerekmektedir! İNSAN OLAN herkes dili, dini, milliyeti fark etmeksizin insanlığa karşı işlenmiş suçlara karşı duyarlı ve de adil olmalıdır. 

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne acıdır ki; 80 bin insan bir Hrant Dink bile etmemektedir. Bu Hrant Dink daha az önemli ya da öldürülsün demek değildir. Vahşi kapitalizm var olabilme, varlığını sürdürebilme uğruna 80 bin değil 800 bini bile göz kırpmadan harcayabilecek ruha sahip bir canavardır. Burnumuzun dibindeki Libya' nın işgali ne oldu, kaç kişi öldü, ölmeyenler nerede, nasıl, hangi koşullarda yaşam savaşı veriyor çok merak ediyorum. Fakat bizim merak ettiğimiz bu konular Seda Sayan' ın selülitleri kadar bile ilgi çekmiyor ne yazık ki... Dikkat çektiğiniz konu için çok teşekkürler. Katliamların ve işgallerin bütün hızıyla sürdüğü 2011 yılında yine bebekler öldürülüyor, yine insan kanıyla besleniyor bazı asalaklar. Ne acı!

Ayrıntıda gezinmek 
 12.07.2011 3:25
Cevap :
Evet malesef çok acı. Bu körlük, bu duyarsızlık, bu çıkarcılık çok acı. Teşekkürler.  12.07.2011 21:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 966
Kayıt tarihi
: 05.01.09
 
 

 "İnsan olmak başka bir şeydir. Ne dil, ne din, ne de milliyet ayırır. Ne seni, ne de beni kayırı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster