Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
41
 

2015 Gelecekbilimi

2015 Gelecekbilimi
 

google


Önnot: Son 1 ayda, televizyondaki haber programlarındaki hemen herkes gelecek yıl kestiriminde bulunuyor. Bir de biz yapalım bari.

İktisadi:

Eksiler: Rusya kaput, TC kaput. Suriye kaput, TC kaput. Olası artılar: İran, Batı ile anlaşır. İran artılaşır, TC de artılaşır. Şerh: Artı ve eksi girdilerin daha önceki yıllardaki girdeleri listesi belli: İran, Rusya ve Suriye’yi telafi edemez; dahası iran’dan kara para değil, ak para gelir ki bu da kullanım / verim / kar oranını düşürür. Diğer komşular ‘ceteris paribus’.

Askeri:

Suriye kaput, TC yeniden savaşmayı öğrenecek. PKK IŞİD’e yenildi: Bir açıdan iyi, 2015’te bir daha yenilecek; bir açıdan kötü, TC yine savaşmayı unutuyor, en azından PKK ile. Ermenistan-Azerbaycan sorunu, son dakika golü ile yeniden başladı. Kıbrıs olduğu gibi kalır. Irak, Barzani olduğu sürece olduğu gibi kalır ama Talabani hala sağ, yani sürprizlere açık olalım.

Siyasi:

AB nanay. ABD hepten nanay, Obama, artık yeni ve farklı hiçbirşey yapmayacak, seçimler geliyor. Putin, olumlu veya yeni bir olumsuz atağa geçecek. Genel seçimlerde AKP kazanır, batarız; kazanmazsa, daha çok batarız. HDP-BDP ikilemi, Kürtlere’e çok zarar verdi şimdiden, daha da verecek. CHP ve MHP eski hamam eski tas. Sosyal demokrat, ateist, farklı, yeni, marjinal parti oluşumları umulmuyor; yani, yeni kurulan partiler eskilerin salaklığını aynen devam ettiriyorlar. Tayyip Fethullah’ı dövmeyi sürdürecek.

Dini:

Engizisyon, mahalle baskısı, alaturka yavşaklık dizisinden c) şıkkı. Yani, Tayyip gidince de, bu rezillik bir süre daha sürecek.

Hukuki:

Pardon, öyle bir şey mi var?

Ahlaki:

Dejenerasyona ve dekadansa devam. Sodom ve Gomore’den beter oldu Müslümanlar. Aile kalmadı. Fuhuş, alkolizm, uyuşturucu, depresyon son 12 yılda tavan yaptı. Ellerine sağlık.

Genel panorama:

2015 farklı bir yıl olacak ama zenginler de fakirler de buna karşı bir türlü pozisyon alamadı, dolayısıyla dalgayı bordadan yiyecekler, fakir olarak biz de.

Genel gelecekbilim perspektifi:

2029’a daha var ama engellenemeyecek noktayı geçtik gibi. Devrim atılımı engelenemez artık ama başarısızlığı da şimdiden buradan görünüyor. 3 makro-makro global kriz (su, gıda, enerji) hala devrede yok. Şerh: 2000-2015 arasında en az 1’i devreye girseydi, belanın 1’i eksilirdi hiç olmazsa.

Kültüroloji:

Bosch-Bruegel çıkması dönemi geldi, yani yeni Orta Çağ’ın, kültürel zeminin yükselmesiyle değil de, tek başına yaratan, premature rönesansımsı dahiler dönemi geldi. Favori sanat dalımız, çapraz medya.

Sonuç:

% 50’den büyük olasılıklı olan ana-yol gerçekleşiyor, yani tarihsel bir sürpriz yok 2015’te. Bu da ilginç bir durum, çünkü tarihin sürprize en açık ve en kolaylık gösteren ara dönemlerinden birindeyiz.

Hayat bilgisi dersi:

Tarih sana yenilik şansı verdiğinde kullanmazsan, zor dönemlerde bunu denesen de beceremezesin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster