Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '18

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
156
 

400 Yıllık Köyümüzde İlk Defa Festival Düzenliyoruz!

400 Yıllık Köyümüzde İlk Defa Festival Düzenliyoruz!
 

Yaşım 70'i buldu. Bunca ömrümde İlk-Orta-Lise ve Üniversite yıllarımda bir çok etkinliğin içinde oldum. Emekliliğimi 8 yıldır doğup büyüdüğüm köyümde geçiriyorum.

Çocukluk yıllarımda görüp yaşadığım, şimdi unutulmaya yüz tutmuş Bayram eğlencelerini canlandırma, bugüne taşıma fırsatı çıktı. Orta okul yıllarımda atalarımızdan gördüğüm Arap Oyunlarını günümüze taşıyoruz.

Köy gençlerinden oluşturduğum ekiple yola çıktık.  Köyümüzde 1.Dağyeni Köy Festivali çerçevesinde gösterilecek bir belgesel çekiyoruz. Önderliğini ettiğim, senaryosunu yazıp, yapımcılığını üstlendiğim kısa metrajlı bir film çekiyoruz. Bu konuda Germencik Halk Eğitimden Serkan Çağatay yardımcı oluyor. 18 gencimizi 2 ay gibi bir zamanda Harmandalı, Aydın Zeybeyi ve Kocaarap gibi zeybek oyunlarını çalıştırdı. Burada kendisini ayrıca teşekkür ederim. 13 Temmuz Cuma günü ve gecesi etkinlikler arasında dev ekranda sahneye koyacağız.

Festivalde Neler Var!

İşte Tanıtım Yazım

DAVETLİSİNİZ ...

Köyümüz tarihinde ilk defa; "1.DAĞYENİ KÖY FESTİVALİ" düzenliyoruz. 13 Temmuz 2018 Cuma günü ve gecesi düzenlenecektir. Birçok etkinlikler olacaktır.

* Köy gençlerinden oluşan 2 Halk oyunları ekibi canlı olarak davul-zurna eşliğinde, Aydın Zeybeği, Harmandalı, Kocaarap gibi zeybek oyunlarını efe kıyafetleri ile oynayacaklardır. Germencik Halk Eğitim öğretmeni Serkan Çağatay yetiştirdi.

 

* 50 yıl öncesi köyümüzün bayramlarının tek eğlencesi olan Arap Oyunları kısa metrajlı filmi dev ekranda huzurlarınızda olacaktır. Senaryo ve Yapımcısı Abdurrahman Balcılar - Kamera ve Yönetmen Serkan Çağatay.

* Aydın Efeler belediyesi COŞKUN KEMER Yönetiminde 22 kişilik tiyatro ekibi "Komşu Köyün Delisi" adlı tiyatro oyunu sahneye koyacaklardır.

 

* Gündüz seansında mini Futbol turnuvası düzenlenecek 1.ye kupa verilecektir.

* Aydın'lı Faruk Atik - Tire'li Aziz gibi yöresel sanatçılar şarkıları ile renk katacaktır.

* Sergi ve satış stantları daha bir çok etkinlik sizlerle olacaktır.

* SPONSORLARIMIZ :

Germencik Belediyesi Ümmet Akın - Afacan Eczanesi Erdi Afacan - Tuncay Avcu - Birlik Döküm Çetin Balcılar Ali Naroğlu - Dağyeni Muhtarlığı Hüseyin Efe - Bal İnternetcafe Metin Balcılar

Arap Oyunu ile ilgili yazımı 4 Temmuz 2014 Tarihinde yazmıştım. (1) Şimdi de kısa metrajlı bir film olarak çekimlerini yapmak bana gurur ve ayrı bir heyecan veriyor.

Başarılı olacağımızı inanıyorum. Festival sonunda gene bir blog yazısı ile paylaşacağım.

Şimdi sırası gelmişken; Bütün Dost Arkadaş ve Milliyet Blog ailesinin ve tün blogger ve de yazarlar arkadaşların Ramazan Bayramını en içten duygularla kutluyorum.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 (1) http://blog.milliyet.com.tr/koyumuzdeki-50-yil-onceki-bayram-eglenceleri-/Blog/?BlogNo=466567 

*Şahsi Blog sayfamda ve Milliyet Blog’da yayınlanan blog yazıları büyük bir çalışmanın ürünü olup, izinsiz ya da kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Aksi halde kanuni işlem yapılır.

 

 

 

Kenan ışık, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer Yazarımız Abdurrahman Bey, Çalışmalarınız takdire değer. Her ne kadar Van'dan gelip festivalinize katılamasam da bütün içtenliğimle sizi kutluyorum. Genç, yakışıklı efelerimize de, bütün emek verenlere de başarılar diliyorum.

Şahbettin Uluat 
 14.06.2018 9:22
Cevap :
Sayın Şahbettin Uluat, Güzel sözler ve övgülü yorumunuz için içten teşekkürler. Ömrümün son yıllarında köyüme ve gençlerimize bir şeyler bırakmak ve de geçmişimizi sahip çıkmak adına elimizden geldiğince bir şeyler yapmak istiyorum. Bu da bana mutluluk ve huzur veriyor. Gençlerimiz davul zurna eşliğinde Aydın Zeybeği oynayınca göz yaşlarımı tutamıyor, çok duygulanıyorum. İnsan yaşlanınca daha duygusal oluyor. Saygı ve selamlar, sağlıklı günler dilerim. Abdurrahman Balcılar  14.06.2018 17:21
 

Geçte şyerinde bir oluşum.Emeği geçenlere tebrikler.

Abdülkadir Güler 
 13.06.2018 21:53
Cevap :
Sayın Abdülkadir Güler, Bu tür geçmişimizdeki değerleri ortaya çıkarmak, unutulmamasını sağlamak güzel bir şey. Çalışıyoruz. İnşallah başarılı olacağız. Dilek ve temennileriniz için teşekkürler. Saygı selam ve de iyi bayramlar.  14.06.2018 9:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster