Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

10 Temmuz '11

 
Kategori
Maket Yapımı
Okunma Sayısı
4549
 

Kürdanlar

Kürdanlar
 

** ŞAHASER KÜRDANLAR **


Merhabalar… 

Sevgili arkadaşlar ve dostlar,  

Acaba hiç akılınıza geldi mi? “ KÜRDAN “ 

Eskiden beri bizim kebapçılarda kullanılan ve yemekten sonra dişlerimiz arasındaki yemek artıklarını temizlemeye yarayan, önceleri ağaçtan, sonraları ise sıhhi plastikten imal edilmiş bir diş temizleme çubuğudur. 

Hatta birde bir araştırma yaptım bu konuda, İngilizce "cure" ( yani “tedavi” bize "kür" olarak geçen sözcük) ve " dent" ( yani "diş" ) sözcüklerinden müteşekkil bir etimolojisi vardır: " cure + dent " işte bize buradan gelmiş bu kürdan, yani "diş temizler". İngilizcede bugün "diş" e "dent" denmiyor ama; Latinceden gelmiş şekilleri "dentist" ve " dental" yaşıyor; nitekim bizde dişçi tabelalarında mevcut. Aynı dil ailelerinden olmak hasebiyle sözcük Farsçada da " dendân" şeklinde geçmektedir. Fakat benim bu yazımdaki “ KÜRDAN “ dan bakın neler yapılıyormuş, isterseniz hep beraber okuyup ve fotoğraflarını görelim. Ne dersiniz? 

Şahaser kürdanlar,  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir televizyon sunucusu son 6 yılını 6 milyon kürdan kullanarak, Dünyaca ünlü binaları oluşturmakla geçirmiş,  

Stan Munro, tam zamanlı çalışarak Big Ben, Tower Bridge ve Vatikan gibi eserlerini oluşturmak için 170 litre yapıştırıcı kullanmış. Sanatçı ayrıca Sydney Opera Binası'nı, Taç Mahal'i ve Cutty Sark'ı 1:164 ölçekli olarak baştan inşa etmiş. 38 yaşındaki Munro, her eserini detaylı araştırmalar yaptıktan sonra 6 aylık sürede tamamlamış. Binaların teknik çizimlerini, uydu görüntülerini bularak ölçekleri kendisi ayarlamış. Munro'nun kürdanlardan oluşturduğu eserlerinin içi boş olup,
daha büyük modeller ise ayrık parçalardan oluşuyor, böylelikle kolayca taşınabiliyor... 

 

Kürdanlarla modeller yaratmaya ilkokulda başlamış olan sanatçı ilk eserini bir yumurtayı tutabilecek bir yapı yapma ödevi sonucu meydana getirmiş. Kürdanlarla yaptığı eseri öyle dayanıklı ve sağlam olmuş ki, çalışma masasını bile kaldırabilmiş. Çocukluk tutkusunun peşinden giden adam mimarlığa olan ilgisiyle çalışmalarına devam etmiş. 

 

Stan Munro, günümüzde New York, Syracuse'daki Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde eserlerini yapmaya devam ediyor. 

 

 

 

Umarım, beğenmişsinizidir... 

Sizlere sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım... 

NECİP KÖNİ - ADANA / TR 


* KÖŞE RESİMİ * 

http://img.webme.com/pic/i/intsangaz/kurdan-jpeg1.jpg 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günümüzde artık çağdaş sanat anlayışı, estetik özelliği olan her tür üretimi; endüstri tasarımı, mimarlık, halıcılık, seramik, oymacılık vs. çok sayıda el beceri ve tasarımlarını sanat kapsamı içinde ele almaktadır. Sanat: Estetik, beceri ve yeteneği hayal gücü ile harmanlayıp ortaya bir eser koymak için çaba harcamak; bu çabayı notaya, tuvale, taşa, kağıda vs. aktarıp sonuçta bir eser vücuda getirmektir. Zanaat ise kelime olarak aynı anlama gelmekle birlikte (dilimizde farklı bir sözcük üretilmediği için), el becerisi ile herhangi bir şeyi inşa veya tamir etmek için kullanılmaktadır. Eğitim’le olduğu gibi usta/çırak ilişkisi ile de öğrenilir zanaat. Sanatı andıran estetik unsurlar olsa da, sanatta olduğu gibi özel bir kabiliyet, yeni duygular, değişik tat ve zevkler ve farklı ufuk derinlikleri ortaya koymayı gerektirmez. NOT** YANLIŞ ANLAŞILMALARA SEBEBİYET VERMEMEK için LÜZUM ÜZERİNE AÇIKLAMA GEREĞİ DUYDUM... Okuyanlar için sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sumarım.

Necip Köni - Adana / TR 
 13.07.2011 21:33
 

İnce sanat bu yapımlar... Sabır gerektiriyor... Ben kürdanla bir gemi yapımına filan başlasam, sancak kısmında vazgeçerim herhalde :) Paylaşımınıza ve farklı pencereler açan zihninize bin teşekkürler. Kaleminize sağlık.

Emine Supçin 
 12.07.2011 22:11
Cevap :
Merhabalar...Sevgili EMİNE hocanım..:-)) Çok teşekkür ederim.. Gerçekten bu işler tam manası ile bir SABIR, EL ve GÖZ EMEĞİ... Ben mobilyacı sanatından tutunda, kuyumculuk sanatına kadar uzanan o zorluklar içinde uğraşı ve emek veren bütün sanatkarlarımıza sizin kanalınızdan sonsuz sevgi ve selamlarımı sunarım bu sayfadan... :-)) AAaa tabiki size ise ayrıca ben ve sevgili eşim sonsuz sevgi ve selamlarımızı sunarız... :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  12.07.2011 22:40
 

...müthiş eserler. Sayenizde basit bir kürdanın nasıl bir sanat eseri olarak karşımıza çıktığını öğrendik Necip beyciğim. Burada en önemli olgu bunları yapan kişilerin bu iş sırasında aldıkları zevk, haz ve tabii ki sabır. İnsanların sabırlarını denetlemek için ara sıra buna benzer işler yapması gerekli bence. Paylaşımınız için teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.

Erol Özışık 
 12.07.2011 11:43
Cevap :
Merhabalar...Sevgili DOST EROL beyciğim.. :-)) Bu güzel yorumöunuza çok çok teşekkür ederim... Aşağı yukarı sizin bu yorumunuzada sevgili SİBEL hanım ile sevgili ATA beye verdiğim cevapların aynısı olacaktır... Kısacası " SABIR + CESARET + SANAT RUHU + MÜTEVAZİLİK " miks edilince hepimizin karşısına bu tip şahaser eseler her daim çıkacaktır... İnsanları yermek yerine, bir de övmeyi öğrenebilsek... Bu fani Dünya'nın kıymetini çok daha güzel anlayabiliriz... Onun için benim düşüncem bu tip insanların hep TAKDİR edilmesi yönündedir oyum.. :-)) Size sonsuz sevgiler ve selamlar sunarım... ÇUKROVA'NIN sıcak RÜZGARLARI ile.... :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  12.07.2011 14:05
 

Ne deli iş!! Çocukken ben de lolipop çubuklarıyla evler, arabalar yapardım. Sonraları da yurt dışından demonte uçak-gemi maketleri getirip onları yapmaya başladım. Nefis bir uğraş da artık tüm boş vakitlerimi spor ve edebiyat alıyor. Fotoğraflar da harika. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 12.07.2011 9:43
Cevap :
Merhabalar....Sevgili DOST ATA beyciğim..! :-) Gerçekten büyük bir sabır bu tip çalışmalar...Düşünebiliyormusunuz bu eserler 6-yılda, 6-Milyon çubuğun tek tek göz nuru ile birleştirilip, montajı ile ortaya çıkmış şahaserler... Aslında küçük veya büyük uğraşılar, insanlar için bir sanat ve kültür meselesidir... Bu tip insanlar benim nezdimde DOLU DOLU entellektüel yapıya sahiptirler... Ve özellikle de BEN BİLİRİMDEN ziyade BİZ BİLİRİZ felsefesindedirler.. Herhalde buda çok güzel ve hoş bir duygu olsa gerek diye düşünülmesi gereken önemli bir konudur... Sevgili ATA beyciğim bizler sizlerle (%90) aynı (//) paraleldeyiz diye düşünmekteyim... Mühim olan DOSTLAR SAĞOLSUN düşüncesiyle, size sonsuz sevgiler ve selamlar sunarım... ÇUKUROVA'nın SICAK RÜZGARLARI ile.. NECİP KÖNİ - ADANA / TR  12.07.2011 13:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 7445
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster