Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
291
 

ABD ile yeni bir mutabakat mı?

ABD ile yeni bir mutabakat mı?
 

ABD, Türkiye dün yapılan Erdoğan-Bush görüşmesinin benzerini 2003’te yapmış Türk heyetine Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Nabi Şensoy, Amerikan heyetine ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Cofer Black başkanlık etmiş, mutabakat metni imzalanmış, Bugünkü büyükelçimiz Nabi Şensoy, o günkü dışişleri yetkilisi olarak mutabakat metninin içeriği konusunda sınır ötesi dâhil her konuda anlaşmaya varıldığını kamuoyuna ilan etmişti.

Aradan dört yıl geçti.

İşte değişenler; PKK Irak’ta daha geniş zemin buldu. ABD’nin PKK’ya desteği arttı. Hem silah, hem lojistik… Türkiye’ye yönelik terör iyice azdı. Türkiye için olumsuz denebilecek her şey de artış oldu. Ortada mutabakat metni vardı.

O günlerde K. Iraklı liderler Türkiye’ye yönelik bu denli tehditkâr tutum içinde de değildi. PKK-Barzani hiçbir zaman böyle aleni ilişki sergilemiyordu Türkiye’ye yönelik…

Sekiz askerimizin teslimi sırasında oluşan manzaralar içinde bulunduğumuz durumu özetler gibiydi. PKK’yı arayıp da bulamayan herkes oradaydı. Grubun ana yöneticisi, satrancın başoyuncusu orada görünmüyordu ama varlığını hissettiriyordu. Piyonlar imzaları attılar. Askerleri teslim ettiler.

Tesadüfe bakınız ki bu teslimat tam da Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi gerçekleşti. Piyonların Şah’ı piyonlarına emretmiş, askerlerimiz teslim edilmişti. Satrançta bir şey ancak karşılığı alınmak kaydıyla verilirdi. Bu teslimat operasyonu engellemeye yönelik olabilir miydi?

Görüşme sonrası Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara bakılırsa operasyonun sadece PKK’ya yönelik olacağı, sivilleri kapsamadığı kesin bir dille Dünya kamuoyuna duyuruldu. Bu kesin açıklamadan sonra gösterilecek zafiyet Türkiye’yi bu zor coğrafya da iyice etkisizleştirecektir.

Diğer yandan görüşme sonrası Bush’un PKK’nın terör örgütü olduğunu yinelemesi ve ABD, Irak ve Türkiye’nin düşmanı ilan etmesiyle piyon olarak kullanması çelişki gibi gözükse de değildir. Yine ABD PKK’ya desteğini açıklamakta acze düştüğünde K. Irak’ta operasyonel gücü olmadığına sığınmasına karşın daha dün aynı bölgede El Kaide’ya karşı operasyon yapabiliyor. Anlayış benim teröristim kötü, senin ki sadece asi veya özgürlük savaşçısı…

Dedik ya bu satranç… Satrançta tezat ve çelişkilerin uzak amaca hizmet ettiğini oyuncular bilir.

Bush’un toplantı sonrası gazetecilerden birinin ‘’sınır ötesi operasyon için ne düşünüyorsunuz’’ şeklindeki sorusuna ‘’varsayımlar üzerine yorum yapmayacağı’’ karşılığını verdi. Yani TBMM’nin neredeyse oy birliği ile çıkardığı tezkere Bush için varsayımdan öte gitmiyor. Bush bizi hayli oyalayan üçlü mekanizma ve istihbarat paylaşımı öne çıkarıyor.

Erdoğan görüşme sonrası Uluslararası Basın Kulübü’nde Dünya basınına yaptığı açıklamanın etkili mesaj olduğu kanaatindeyim. Türkiye’nin PKK, Ermeni meselesi ve uluslar arası terör konusunda Türkiye’nin tezlerini, medyanın yaptığı büyük yanlışı anlaşılır biçimde dile getirdi. Bu açıklamalar uygulamalarla desteklenirse Türkiye’nin uluslararası arenada etkinliği artacaktır.

Türkiye güvenliğini, huzurunu hiçbir ülkenin insafına terk etmemelidir.

Fotoğraf: http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=7279&rid=2

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amerika bunu hep yapıyor. İspanya'da Bask terörizmi nedeniyle aynı laflar söylenip benzer anlaşmalar yapıldı 4-5 yıl önce. Hatta o sıralarda büyük kulak olayı gündemdeydi ve Amerika ispanya ile stratejik ortaklık ve örgüt hakkında bol enformasyon vereceğine dair anlaştı. Ondan sonra ne oldu.? hatırlayalım. İspanyol orduları Irak talanına Abd nin yanında katıldı. Yani ABD pazar ekonomilerini savunan bir ülke olarak yaptığı daha doğrıusu yapacak"mış" görüntüsü verdiği her yardım ve ortaklığın bedelini fitil fitil burnundan getirerek ödetmede çok profesyonelleşmiş değil midir? Örneğin 1. körfez savaşında Türkiye'ye zarar ziyan tazminatı verilecekti. Ne oldu sonuç? Verilmedi. İran'a saldıracağı hemen hemen kesinleşti gibi. Bizden de İran savaşında yanlarında savaşa girmemizi talep etmiş olabilirler mi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz? selamlar.

Ezgi Umut 
 11.11.2007 10:46
Cevap :
Amerika'nın stratejik ortaklığının bedelini yıllardır ödüyoruz. Türkiye ABD'nin öne sürdüğü şartları kabul ederek terörist başını teslim aldı. Terör bitti mi? Hayır. ABD bir uygulama yapacağı zaman destek alacağı ülkenin tavrının ne olacağını önceden kestirir ve önlemlerini ona göre düzenler. Bir şey verirse karşılığını fazlasıyla alır. Sevgiler... Selamlar...  11.11.2007 22:45
 

BAŞBAKANIN YABANCI MEDYAYA CEVAPLARI İYİYDİ AMA ÖRNEĞİN ERMENİ MESELESİ KONUSUNDA BİRAZ DAHA AÇILIM YAPABİLİRDİ.DEDİĞİNİZ GİBİ ARKASI GETİRİLİRSE İYİ OLUR AMA SANMIYORUM.BİR DAHA Kİ MECLİSE SUNUMLARINA KADAR BİZİMKİLER UYKU MODUNA GEÇERLER.BUSH GÖRÜŞMES DE BENCE DAĞ FARE DOĞURDU GİBİ BİZE BİRŞEY ÇIKMAZ ORDAN....

METİN ÜSKES 
 06.11.2007 13:47
Cevap :
Temennimiz bu açıklamaların hayat bulması, arkasının gelmesi... Selamlar...  06.11.2007 15:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3873
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster