Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
44
 

Acıdan Dişlerini Sıktı

Ticari İlimler Akademisi 2.sınıfta öğrenciydim. Yaz tatilinde köydeydim. Köyümüzden Selami ev yapmaya başlayacağını yevmiyeli çalışır mısın dedi. Çalışırım dedim. Sıfırdan başladık. Önce temel kazdık. İki inşaat ustası vardı. Biri Selami'nin kayınpederi oluyordu. Zayıf bir köy adamıydı.

Temele 20 lik briket döşeniyordu. Ben briketi alıyor, ustaya veriyordum. Usta temeldeydi. Bir seferinde briketi ustaya verirken elimden kaydırdım. Temelde ustanın baş parmağına düştü. Usta acı içinde başını yukarı kaldırdı, dişlerini sıkarak acıyı çekiyordu. Donup kalmıştım. Kendime öyle kızıyordum ki. Bu usta bana bir tek kelime söylemedi, o kadar acı çekti. Hayretler içinde kaldım. Ben böyle kaliteli insanla karşılaşmadım. Hiç bir şey olmamış gibi işimize devam ettim. Daha sonraki yıllarda vefat ettiğini öğrendim. Allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun, nurlar içinde yatsın inşallah.

Ben bu inşaatta çalışırken ilkokul arkadaşım bir kızın düğünü vardı. Ama biz çalışıyorduk. İzin dahi isteyemedim. Ben izinli olsam o gün ustalar da çalışamayacaktı. Köyde düğün varken ben inşaatta çalıştım.

Gençliğim köyde rençberlik işleri, inşaatlarda amelilikle geçti. Günlük beton dökme işi oluyordu komşularımızın. Onlara ücret almadan giderdim çalışmaya.

Benim oğlum ve 2 kızım şehir çocuğu gibi büyüdüler. Belki bir gün babalarının yazılarını okurlar da daha iyi tanımış olurlar.

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın Burakgazi,yorumunuza cevap yazmıştım ama teknik bir nedenle silindi,özür dilerim.Epey bir zaman diliminde siz de ben de blog yazıyorduk.Bahçe sözünüz çok anlamlıydı,siz daha usta bir blog yazarıydınız.Umarım tekrar yazılarınıza başlarsınız,teşekkür eder,esenlikler dilerim.

Gılgamış Kavasoğlu 
 27.08.2020 15:46
Cevap :
yorumunuz için teşekkür ederim.  27.08.2020 23:32
 

Kıymetli Gılgamış Kavasoğlu ( İsmail Kaya) Gençliğinizde beton ve toprakla çalışmanız iyi olmuş.O fidan misali vücudu eğitmiş oldunuz. Köyleri bırakıp şehre geldikte ne oldu. Şimdi her tarafımız beton. Siz bizden daha kıdemli yazarlarımız içinde yer alıyorsunuz. Önemli ve düşündürücü yazılarınızı daha öncede okumuştum. Size, çocuklarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum. Saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 27.08.2020 10:03
Cevap :
merhaba mehmet bey,siz bizden usta bir blog yazarısınız, uzun güzel yazılarınızı okurdum, başka bloglar da okurdum. İnanın eskilerden bir isim görünce hatıralar canlanıyor gözümde,haninerde o eski blogcular diyebilirim.Teşekkür ederim,sizi blogda görmek isterim,esenlikler dilerim.  27.08.2020 15:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 336
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster