Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1142
 

Ağlamak güzeldir

Ağlamak güzeldir
 

Ağlamak, ruhsal dengemizi bozan durumlar karşısında bir gerginlik boşalmasıdır. Sorunlu ve müteessir ruhların tedavisi gibidir, ferahlama gayretidir. Ağlamak akan gözyaşlarıyla beraber içindeki saklı kalmış üzgün, çaresiz, huzursuz duyguların dışarı taşmasıdır. Boşalmasıdır. Örtüsüdür acıların. 

Bazen beden kaldıramaz yaşadıklarını ve içinde fırtınalar koparan duygular akıp gider sessizce gözlerden. Bu mutluluktan da olabilir, hüzünden de. Her iki şekilde de ruhun ferahlamasıdır. Bazen canımız yanar, bazen başkalarının canı yanar, ama en çok da içimiz yandığında ağlarız. 

Bu sadece kadına has bir zayıflık da değildir. Aksine bilinse bile insan olma durumudur. İnsanca bir şeydir ve insan bütün zayıflıklarıyla, bütün duygularıyla yaşıyor, baş edemediği, yetemediği zamanlar da çok oluyor. 

Kelimelere dökülemeyen mutsuzluklarda dilin tutulup konuşamadığı zamanlarda yapılan en rahatlatıcı şeydir ağlamak. Beceremediğimiz zaman konuşmayı en çok akan gözyaşları dile getirir biriken sözleri. Acıyı söyler, korkuyu söyler, mutsuzluğu, huzursuzluğu ama en çok çaresizliği anlatır. Elden bir şey gelmeyince tanrıya sığınıp en çok da hastalıklarda en iyiyi dilemekten başka elimizden başka ne gelir ki. Sadece tanrıya teslim olmaktır bu da. 

Ağlayamayan ya da ağlamayı bilmeyen insanın ruhu sorunlu kalır bence. Bütün kirlerinden arındırır, dışarı sızdırır akan gözyaşları, en çok da yürek ateşini söndürür. 

Ancak müdafaa silahı yapmadan, çıkarlarına alet etmeden, arkasına saklanmadan, insanca yapılan gerçek ağlamalar bir duygu patlamasıdır gerçek insanda. Yalancı ağlamaların arkasına saklanıp istediğini yaptırmak için dökülen gözyaşları hislerden yoksun insanların işidir ve bir timsahın gözyaşları kadar hissiz ve etkisizdir. 

Ruhun temizliğidir ağlamak. Bir çeşit boşalma ihtiyacı. Belki içinde çaresizlik barındırır ama kendinden vazgeçmek değildir. Teslim olmak hiç değildir. 

Çaresizliktense eğer, elinden gelen her şeyi yapmışsındır, bütün yolları denemişsindir ama olmuyordur. O zaman çaresizce gözyaşların akar, doya doya ağlarsın belki sonuna kadar. Fakat gözyaşlarını siler yeniden yaşamına dönersin. Başını dik tutar döner arkanı gidersin. Sonu yalnızlık ta olsa, hiç eyvallah demeden, hiç yalvarmadan, teslim olmadan. Ruhunu yıkamışsındır, bir şeyleri kabul etmişsindir, bundan sonra kendi yaşamına bakacaksındır. 

Yenilmekse eğer sebebi, yalvarmadan, kendinden vazgeçmeden, gözyaşlarını saklamadan. Öylece yenildiğini anlayıp artık ısrar etmenin manası olmadığını anlarsın. Vazgeçersin, öyle bir vazgeçiştir ki bu bir daha geri dönüp bakmayı onuruna yediremezsin. 

Mutluluktan da ağlayabilir insan. Yaşanan güzel şeyler yüreğine sığmaz, taşar, inanamıyorsundur, sonsuz şükürler edersin. Mutluluğun gözlerine yansır ve oradan taşar yüzüne. 

Ağlamak güzeldir, asildir. Doyumsuz sevinçler, kahreden kederler, çaresiz hastalıklar sebebi ne olursa olsun. Hayattır sonuçta bütün yaşananlar. 

Sezen’in şarkısına kulak vermek gerekir. 

Ağlamak güzeldir, Süzülürken yaşlar gözünden, Sakın utanma
Ağlamak öfke, delice nefret, Doruklarda aşk, doyumsuz sevinç, kahreden keder, Kısaca hayat ve birde nefesindir
Ağlamak, şu gelip geçici dünyada, Her şeye rağmen var olmak demek, Ağlamak, yaşayan binlerce duygu, İnsanca ve coşkulu güzell bir şeydir
Ağlamak senin, kara dünyada, Hala sevdiğin ve hissettiğin, Tüm güzelliğin ve çirkinliğinle var olduğundur. 

 

Şükran Demirtaş 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rahatsızlığı nedir bilmiyorum ama Oğlunuza geçmiş olsun.Duygu yüklü güzel bir yazı.Her satırda sanki ağlıyorsun gibi.Valla Allah ağlatmasın diyorum.

Kerim Korkut 
 05.06.2011 7:23
Cevap :
Teşekkür ederim Kerim Bey, motosiklet kazası geçirdi oğlum, bir araba vurmuş, ölümden döndü. Onun yanındayım bir haftadır Antalya'da, hastanede kalıyorum. İşte insanın hassas olduğu zamanlar oluyor böyle. Sağlık herşeyin önünde. Sağlıkla kalın..  05.06.2011 10:51
 

Gülmek & Ağlamak yazımla küstürdüm galiba sizi sayfama. Ve belki de böyle bir yazıya sebep oldu yazıma duyduğunuz öfke yoğunluğunuz... Ağlamak, akrep kadının ağlaması da bu kadar asil anlatılır ve yaşanır. Yazınız size ve hayat duruşunuza çok yakışmış doğrusu. Gülmek kadar ağlamak da var hayatta. Yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız. Sürç-ü lisan ettiysek affola! Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 04.06.2011 18:57
Cevap :
Cem bey güldürdünüz beni, insan her duyguyu yaşıyor işte hayatta oldukça. Size küsülebilir mi hiç. Herkesin kendi duygusu tabii. Ben biraz aşırı yaşıyorum galiba duyguları, hassas bir anımdı bu yazıyı yazarken ama asıl duygularım tabii bunlar. Sevgi ve selamlarımla...  05.06.2011 14:12
 

kaleminize sağlık. Ağlamak gibi yazmak da güzeldir bence. Duygularımızı, gözyazşlarımıza, düşüncelerimizi kalemimize yansıtabiliyoruz. Ağlayabilenler, yazabilenler; öfkesini daha kolay yenebilir bence...

Karanfil'in Engelsiz Özgürlüğü 
 03.06.2011 14:44
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Sayın arkadaşım. Gülmek ne kadar varsa ağlamak da var insan yaşamında. Duygu patlaması denebilir biraz. Söylemekten daha kolay geliyor bana duyguları kaleme kağıda dökmek. Belki deşarj olmaktır. Sevgiyle kalın...  04.06.2011 19:13
 

Duyarsız insan ağlamaz, ağlayamaz ki.. İnce ruhlu hassas yapıda olanlar ağlar, en azından duyarlılığını göz yaşlarıyla ifade eder. Ağlama kaybetmenin üzüntüsünün dışa vurumu olacağı gibi, sevdiği kişilerden hak edilmeyen bir tepkinin alınmasıyla da olabilir. Alınacak sevindirici bir haber, illizyona kapılarak seyredilen bir film veya tiyatro oyunu da insanı ağlatabilir. Aklımıza gelmeyip ağlamayı gerektiren başka olgular da vardır. Her şeyden önce ağlamak insani bir özelliktir ve istem dışıdır. Ben de zaman zaman kederden ve sevinçten ağlarım. Bu halimden de memnunum. Sizin yazınızı okuduğum için de memnun olduğumu söylemeden edemeyeceğim. İlginç bir konu ve insani bir özellik.

Hızır Kabil 
 03.06.2011 14:15
Cevap :
Hızır bey, beğeniniz ve katkınız için teşekkür ederim. Üzgün bir anımda yazılmış bir yazı ve ben de kolay ağlayanlardanım. Ama bu özelliğim zayıflık olarak algılanmamalı. Bence de insani bir tepki ve hassasiyet. Tekrar başımı dik tutmayı bilebiliyorum en azından. Gülmek ne kadar varsa ağlamak da var yaşam da. Sağlıkla kalın...  04.06.2011 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2975
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster