Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1112
 

Ahmet Altan - Susacak mısınız?

Ahmet Altan - Susacak mısınız?
 

AHMET ALTAN


Ahmet Altan'ı kitaplarından dolayı tanıyorum. Kimsenin gündeme getirmeye cesaret edemediği konuları her zaman açık yüreklilikle dile getirir. Bu yazısında yine beni yanıltmadı ve ülkenin bir sorunu ve o soruna kayıtsız kalanları da gündeme taşıdı. Ahmet Altan'ı, Taraf gazetesini ve bu yazıyı aynen yayımlayan Milliyet gazetesini tebrik ediyorum.

AHMET ALTAN TARAF’TA YAZDI

SUSACAK MISINIZ?

Bazen tek bir olay, bütün bir ülkeyi anlatır. Şu Ceylan’ın korkunç hikâyesine bakın, Türkiye’yi göreceksiniz. Bu ülke, bir roketle bir kız çocuğunun paramparça edilebildiği bir ülke. Bir sosyal demokrat, bir siyasetçi, bir insan olan Deniz Baykal, “Kürt açılımının içi boş, doldursunlar konuşalım” diyordu.
Ceylan’ı vuran roket o “açılımın” içini dolduramıyorsa hiçbir şey dolduramaz. Açılım denilen şey bu işte Deniz Bey. “Anne, bana makarna pişirsene” dedikten sonra evinden çıkan kızın bir roketle parçalanmaması. Bu kadar basit işte. O kızın ölmemesi açılım. Buna karşı mısınız? Bunun içini boş mu buluyorsunuz?
Aslında bu soruları Baykal’la Bahçeli’ye Başbakan Erdoğan’ın sorması gerekiyordu. Onun cesareti yetmediği için sormak bize düşüyor. Başbakan, o roketin bir askeri birlikten atıldığının ortaya çıkmasından çekindiği için olacak ağzını bile açmıyor.
Gazze’de ölen çocuklara Türkiye’den sahip çıkmak kolay. Türkiye’de ölen çocuklara Türkiye’den sahip çıkın siz. Nedir bu sessizliğiniz? Kürsü kürsü dolaşıp bağıran Erdoğanlara, Baykallara, Bahçelilere ne oldu? Zor, değil mi bir çocuğu askerler vurunca konuşmak?
“Dağa çıkarım” diye bağırıyordu Bahçeli, o kadar yüreği varsa dağa çıkmasına gerek yok, siyasetçiliğini yaptığı ülkede vurulan çocuğun hesabını sorabilsin yeter. Bağırmak ne kolay Devlet Bey, bağırmak ne kolay. Bak senin memleketinin bir köşesinde bir çocuğu vurdular. Sesini çıkarmak bir yana yüzünü bile gösteremiyorsun. Bir çocuğa bile sahip çıkamıyorsun, dağa çıkıp ne yapacaksın?
Susuyorlar.
Ceylanın vurulması bize Türkiye’deki siyaseti, siyasetçileri gösteriyor işte. Susan sadece onlar mı? Neredeyse bütün Türkiye susuyor. Şu medyaya bakın. Bu nasıl bir bıçak kesmez sessizlik Allahım. Bir gazete neye yarar vurulan bir çocuğun hesabını soramazsa? Onca kâğıda, mürekkebe, emeğe yazık. Bir kız çocuğunun bir roketle vurulup parçalandığı, devletin ortadan yok olduğu, savcının köye gitmediği, doktorun karakol bahçesinde otopsi yaptığı bir ülkede yaşıyorsunuz. Bunlardan hiç mi biri size tuhaf gelmiyor? Hiç mi birinde haber değeri bulmuyorsunuz?
Bu medya iki grupmuş da, birisi muhalifmiş de, öbürü başbakanı tutarmış da, muhalif olan demokrasi mücahidiymiş de...
Bunlar iki grup falan değil. Bunlar tek grup. Öyle ortak bir sessizlikleri var ki...
Hele o muhalif geçinenler...
Ne oldu muhalefetinize?
Bu hükümetin iktidarında bir çocuk vuruldu, niye hükümete hesap sormuyorsunuz, niye muhalefet yapmıyorsunuz? Hükümet “iyi bir şey” yaptığında muhalefet etmek için yerlerde yuvarlanıyorsunuz, muhalefet edecekseniz hükümetin bu “sessizliğine” muhalefet etsenize.
Olmuyor değil mi?
Roketi atan asker olunca sizin o muhalif dilleriniz tutuluveriyor. Ceylan’ın annesi, “Kızımın parçalarını etekliğimde taşıdım” diyor. Hiç mi içiniz acımıyor sizin? Hiç mi vicdanınız yok? Bu sessizlikten hiç mi utanmazsınız?
Yarın bir gün çocuğunuz çıkıp gelse de, “Bir küçük çocuğu vurmuşlar, sen neden yazmadın” dese, ne diyeceksiniz? Çocuğunuzdan da mı utanmıyorsunuz? Hadi vicdanınızdan, utanmanızdan vazgeçtik, gazetecilik merakınız da mı yok?
Üç askeri karakolun ortasındaki bir köyde bir küçük kız nasıl bir mermiyle parçalandı, merak etmiyor musunuz? Her konuda birbirinizden farklıyken bir küçük kız vurulduğunda ortaklaşa sesiz kalmayı size kim öğretti?
“Anne bana makarna pişirsene” dedikten sonra bir kız paramparça oldu.
İstediğiniz kadar susun. O ölü kızın çığlığı sizin sessizliğinizden büyük.
Siz sustukça o bağıracak.
Siz sustukça o bağıracak.
Ta ki siz de bağırana kadar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

acilim olacaksa nasil olacak kürtlerin varligini kimse inkar edemez ama bizim dedikleri topraklar kürtlerin degil ki tarihi ispat var bu topraklar mezopetamya ,süryani topraklari .yoksa kürtler aremeaa, süryani ,turabdin soyundanmi geliyorlar sadece müslüman üluslari mi onlardan ayiriyor onlari.öyle degilse bu topraklar nasil onnlarin olabilirki ayni köylerde yasiyorlardi bir zamanlar üstü kürt camili alti süryani vatandaslarlandi kiliseli,ama köylerin agalari kürtlerindi devlet destekli,süryaniler kürtlerin elinde oyuncaktilar.kimi süryaniler anlatiyor ben askere gidene kadar hic türk görmedim türkten hic zarar görmedim ama kürtler bizi cok horladi,karilarimizin irzina gectiler..bunlara ne diyeceksiniz..onlar serbestlik isterken onlar süryanilerden zorlan aldiklarini geri vereceklermi,verdiklerinde onlar nereye gidecekler....HAK ISTEYENLERIN HAK VERME KABILIYETI CESARETI VARMI SIZCE BANA ANLASILIR GIBI CEVAP VERIN:::PKK EROIN PAZARINI BIRAKIPTA GELIRMI KERIZMI ONLAR

KERIM GÖKEMIR 
 25.10.2009 5:53
Cevap :
O topraklar tabiki kürtlerin değil o topraklar bizim. Bizim diyorum çünkü biz Türkiye'yiz. Kimse bana PKK sadece kürtlerin kurmuş olduğu bir yasadışı örgüt demesin. Bir araştırmaya göre PKK'lıların %80'i Ermeni imiş. Üç beş çapulcu toplanıcak başında Öcalan diye biri çıkıp yasadışı örgütün lideri olucak ve kürtlerin haklarını koruyacak. Herkes biliyor bu kuklaların arkasında bizim Osmanlı Devleti gibi büyük bir devlet olmamamızı istemeyen şimdinin büyük güçlerinin olduğunu. Onlar sözde devletlerini kurmak istiyorlar, bunun imkansız olduğunu da çok iyi biliyorlar. Kürt Devleti o topraklara kurulmuş olsa. Kürtlerin torunları (tıpkı Filistin milletinin şimdiki torunları gibi) yıllar sonra Apo'nun ve yandaşlarının mezarına hacetini yapar. Neden biliyor musun.? Sonlarının Filistin gibi olacakları için. Peki Filistin ne yaptı. Osmanlıyı arkadan bıçakladı. Şimdi kürtlerin bize yapmış oldukları gibi. Oyunlara gelmeyin, Kürtlerin bizlerden eksik yada fazla yaşadığı bir ülke değil. Kıymetini bi  26.10.2009 0:45
 

milliyetin yayınladığından haberim yoktu bu şaşırtıcı bir gelişme:)) selamlar..

Salih ERDAGI 
 03.10.2009 17:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 10.09.09
 
 

15 Şubat 1983 gecesi; Çankırı'nın şirin ama bir o kadar da korkutucu kasabası olan Yaylakent'te düny..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster