Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '10

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
665
 

Anadolu Kağnısı / Kırk Mumlu Kırk Gün

Anadolu Kağnısı / Kırk Mumlu Kırk Gün
 

http://www.newkon.net/farkli-sekillerde-mum-nasil-hazirlanir.html


Dilimize yerleşmiş deyimlerden biri, "Kırkı çıkmak"; ölenin ardından tutulan yasın süresi mi, yoksa ölenin bedeninin çürümeye yüz tuttuğu zamanın başlangıcı mı? Algılayana göre değişen bir durum olmalı.

Şimdi sabah sabah neden girdim bu konuya?

Malum benim maç izlemekten dizilere ayıracak zamanım yok... Orhan Kemal'in güzel eserinden uyarlanan meşhur "Hanımın Çiftliği" başladığında yazarına olan aşinalıktan ve başrol oyuncularına duyduğum beğeniden dolayı takip etmeye karar verdim.

Her ne kadar Zaloğlu Ramazan ile Kabak Hafız'ın abartılı mimikleriyle gereksiz atışmaları ve Çemşir Ağa'nın kıro oğlu Hamza'nın "Lan Baba!" diye başlayan sinir edici konuşmaları eleştiri oltama takılsa da tüm bölümleri kaçırmadan, kaçırdıklarımı tekrarlardan izleme fırsatı yarattım. Konuyu ezelden bilmeme, TRT versiyonunu da izlememe rağmen, (demek ki unutmuşum ) merakla gelecek bölümü bekler oldum.

Dünkü tekrar bölümünde Halide'yi teselli eden arkadaşı " Biri öldüğünde insanın yüreğinde kırk mum yanarmış, bu mumlardan her gün biri sönermiş, taa ki tek bir mum kalıncaya dek, o tek mum yanmaya devam edermiş, taa ki o kişi ölünceye dek!" dedi. Acıların azaldığı ama yok olmadığını bir söz ancak bu kadar güzel ifade edebilir.

******

Sabahın erken vaktinde yine bizim hocanın yanık sesiyle okuduğu Selavat-ı Şerife ile uyandım, o söz geldi aklıma, cenaze evindekilerin yüreklerinde yanan mumların sayısının merak ettim, duygulandım. Sonra bugün İstanbul gezisi için yola çıkacak olan küçük kızımı düşündüm. Yola çıkışlar hep üzer beni, geri dönüp dönemeyeceğini aklımın ucunda birazcık(!) geçirip ağladım. Bu huyumun bana hiçbir getirisi yok, diye düşünüp avunma yolları aradım.

Nasipten ötesi yok işte...Bugün burada, yarın orada.

******

Şimdi nasıl mıyım?

Aynen Kadıköy'deki derbilerden sonra kendine bir türlü gelemeyen Arda modundayım. (Çarşambadan beridir böyle aslında)

Geri dönüp istatistiklerime baktığımda nisanlarda mutlu,

Mayıslarda buruk acılardayım.

Mayıs... adı üstünde tezek ayı!

Not: Halkarasındaki anlamı "hayvan pisliği" demektir.

Yarın 9 Mayıs, Anneler Günü; bir güne sığdıranlar için kutlu, mutlu, umutlu olsun!

Sığdırmayanlar için gönüllerinden ne geçiyorsa o olsun!

Sevgiyle, muhabbetle kalın!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kırkı çıkmak" deyiminden başlayıp, "hanımın çifliğine uğrayıp", Okunan bir selavat_ı şerifeyle neler neler hatırlayıp, gözyaşı dökerek, Ardayı yad ederek ve blogunu anneler günümüzü kutlayarak bitiren bir blogerin, bu işi arapsaçına çevirmeden, yazısını kotarması, ancak şöyle açıklanabilinir: YOLUNDİĞERYARISI.. Yorum not: yazımı önermiş olduğunu gördüm, ki sen kadar usta bir okuyucu ve kalemden, teşekkür ederim...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 25.05.2010 17:41
Cevap :
Destansı yazma eyleminin asıl üstadından övgü dolu yorum almak da benim için çok güzel bir hediye oldu...selamlar-sevgiler canım...  25.05.2010 17:46
 

İlginç! Farklı kültürler, farklı anlamlar. Mayıs ayının tezek ayı olduğunu ilk kez sizden duyuyorum. Wonnemonat: Vahşi yahşi batıda; aşk evlilik üreme türeme vs. vs. olarak biliniyor. Ben de öyle biliyordum. Mayıs ayı ay ay ay! Cazibesini yitiriverdi mi bundan gayri...Şimdi bu ayda doğanları düşünüyorum da...Halk en doğrusunu bilir; gübreden neler yetişmezki...Kutsal sistem her şeyi öyle güzel ayarlamış ki...İstanbul Denizli siz bunu gurbet olarak algılamayın; gözyaşlarınıza yazık olmasın çünkü O nereye giderse gitsin sizi yüreğinde taşıyor bundan adım gibi eminim. İnsanları yollar ayırmıyor... Saf olmayan düşünceler o görevi üsleniyor. Analar gününü bir güne sığdıranlar...Buz kestiriyor mayısın güneşini...Hiçbir Muttertag yazısını okumak içimden gelmedi gelmiyor da... Sizin klavyeden olunca...Sevgiler selamlar. Kutlu olsun.

Alev Meisel 
 09.05.2010 0:20
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Alev Hanım...Sözcüğün etimolojisini tam olarak bilmiyorum. Mayıs'ın suçu yok, benim hissettiklerim istatistiklerimin doğrultusunda...% Mayıs, 6 Mayıs, 1 Mayıs, 14 mayıs...çoğu finallerin günü anlasanız ya derdimi:)) Bizim oralarda halk dilinde mayıs "fışkı-dışkı" anlamı da taşır...o yüzden hafifletip kurutup tezek dedim. Mayısı incitmemek için...Kızım sabah 7.30 da uyandırdı beni, Pierre Loti'delermiş o saatte. Selamlar-sevgiler...  09.05.2010 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2014
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster