Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
793
 

Ankara'dan politik şifreler, iktidar okumaları...

Ankara'dan politik şifreler, iktidar okumaları...
 

Başbakan Erdoğan


“Dağdaki ölen teröriste ağlamayan insan değildir” sözü ile bu haftanın siyaset gündemini belirleyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’in çıkışına Erdoğan sert yanıt verdi. Güven’in açıklamaları üzerine olumlu yaklaşan AKP ileri gelenleri Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını adeta şok yaşayarak izlediler.

 

Diyarbakır açılımı; ‘teröriste ağlamak’ ve puzzle okuması başlıklı yazıda Odatv haberinde  dile getirilen “Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’in 14 Haziran 2001 günü dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un masasına “Ergenekon” şemasını getiren kişi olduğu iddia ediliyordu.” iddiasına  yer vermiştim.

 

Sözcü gazetesinde Saygı Öztürk konuyu geniş bir biçimde işledi.Öztürk, “Da­ha kim­se ‘Er­ge­ne­ko­n’ adı­nı bil­mez­ken Re­cep Gü­ven, ‘ör­güt şe­ma­sı­nı­’ tam 11 yıl ön­ce ha­zır­la­mış, ye­ni gö­re­ve baş­la­yan İs­tih­ba­rat Da­ire­si Baş­ka­nı Sab­ri Uzu­n'’a o şe­ma­yı sun­muş. Ye­tin­me­miş, 2006 yı­lın­da ay­nı şe­ma­yı yi­ne gün­de­me ge­tir­miş.” dediği yazısında 6 yıl İs­tih­ba­rat Da­ire­si Baş­kan­lı­ğı gö­re­vin­de bu­lu­nan Sab­ri Uzu­n’un hayli ilginç ifadelerine yer verdi.

 

Uzun ifadesinde “Emniyet 2006 yı­lı­nın Ocak ya da Şu­bat ayın­da Er­ge­ne­kon ko­nu­su yi­ne gün­de­me gel­di­ğin­de, Baş­ba­ka­n’­ın im­za­sıy­la bü­tün bu bil­gi­le­ri Ge­nel­kur­may Baş­ka­nı Hil­mi Öz­kö­k’­ün adı­na ya­zıl­ma­sı­nı is­te­dim. Hat­ta, üst ma­kam­lar­dan giz­li iş yap­ma­nın yan­lış ola­ca­ğı­nı ağır bir ifa­dey­le şu­be mü­dü­rü­ne söy­le­dim.


Şim­di an­lı­yo­rum ki, şu an­da gün­dem­de olan Er­ge­ne­kon ope­ras­yo­nu­nu, be­ni iğ­fal et­miş ol­sa­lar­dı, o ta­rih­te ya­pa­cak­lar­mış. Ben oyu­na gel­me­di­ğim için o ta­rih­te ya­pa­ma­dı­lar.”(Saygı Öztürk’ün yazısı için buraya tıklayınız)

***

Önceki yazıda ‘Türkiye garip bir ülke’ derken düşüncelerimi doğrusu Emniyet Müdürü Recep Güven’in kendiliğinden konuş(a)mayacağı, gerçeğinden hareketle “..kartların yeniden dağıtıldığı masada yeni senaryoların tasarlandığı, hayata geçirileceği öngörüsünde bulunmak için komplo teorisyeni olmaya gerek yok.” diye  işlemiştim.

 

Emniyet Müdürü Recep Güven’in açıklamalarına Başbakan Erdoğan tarafından TBMM’de AKP Grup Toplantı salonundan verilen yanıttan sonra tıpkı Mit Müsteşarı krizinde olduğu gibi bir “çatışma”dan söz etmek olası.

 

Erdoğan’ın  “cemaate yakın korumalarının” yerine yenilerinin getirilme operasyonu üzerine yürütülen spekülasyonlardan sonra “çatışma” komplo teorisi olarak algılanmamalı. Mit Müsteşarı Hakan Fidan’a sahip çıkan Erdoğan’ın, Diyarbakır Emniyet Müdürüne TBMM’den yanıt vermesi ilginç. Üstelik Erdoğan’ın “cemaatin oyu” üzerine anket yaptırdığı ve sonucun %3 gibi çıkması üzerine “tasfiyeye” hız verdiği Ankara kulislerinde konuşulurken...

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Necati Kavlak'ın yorumuna verilen yanıtın devamı;Müdürün farklı bakışını hesaba katmayacaktır. Ne de olsa “milliyetçi” söylemler ile aldığı oyları artırmanın verdiği mecburiyet “bir arada yaşamanın çimentosunu” örmekten daha kolay ve garanti, risksiz bir yol...

Necati TÜFEKCİ 
 12.10.2012 13:08
 

Merhaba Kalem Komşum Merhaba! Erdoğan'ın Diyarbakır Emniyet Müdürü ile ilgili söylediklerine gerçekten inandınız mı? Erdoğan Siyaseti siyasetçiler yapsın derken, Yardımcısı Arınç Onaylıyor düşünceyi. Bu bir kumpanya. Emniyet Müdürü sahibinin sesini dillendiriyor. Yoksa haddine mi üşmüş o sivri dili kullanması? Bu İktidar iş başına gelinciye kadar, Doğu ve güneydoğuda güvennlik güçlerinin etkisiz hale getirdiği teröriste ailesi sahip çıkmıyor, cenazeyi teslim almıyordu. Şimdi şehit cenazesi kaldırır gibi kaldırıyorlar. nerde görülmüş devlete isyan eden vatan hainine şehitlik rütbesi verildiği? Yazık! Devlet muhalefetsiz, iktidar ehliyetsiz. Ankaralı Turgut'un dediği gibi ağzı olan konuşuyor.

Necati Kavlak 
 09.10.2012 20:45
Cevap :
Merhaba,“Kumpanya” değerlendirmesine katılmıyorum. Yazımın içeriğinde yer verdiğim alıntılardan Emniyet Müdürü hakkında bir fikre varılabilir. Vardığım çıkarımları yazının son paragrafında ifade etmeye çalıştım:” Erdoğan’ın “cemaate yakın korumalarının” yerine yenilerinin getirilme operasyonu üzerine yürütülen spekülasyonlardan sonra “çatışma” komplo teorisi olarak algılanmamalı. Mit Müsteşarı Hakan Fidan’a sahip çıkan Erdoğan’ın, Diyarbakır Emniyet Müdürüne TBMM’den yanıt vermesi ilginç. Üstelik Erdoğan’ın “cemaatin oyu” üzerine anket yaptırdığı ve sonucun %3 gibi çıkması üzerine “tasfiyeye” hız verdiği Ankara kulislerinde konuşulurken...” Ve gerekçesi ne olursa olsun Emniyet Müdürü genel/geçer saptama veya hamasetin yerine konuşmasının bütünü incelendiğinde farklı bir yorum, insani bir bakış;dahada ileri tespit yapacak olursak “bir arada yaşamın” çimentosunu öneriyor. Siyaset/Ankara 2014 cumhurbaşkanlığı/Erdoğan’ın politik hedeflerine kilitlenmişken Müdürün farklı bakışını hesaba k  12.10.2012 13:03
 

Necati Bey , bunlar derin dalga işleri. Birisi alkışlıyor, ötekisi "olur mu ya..." Diyor. Fakat aslında hekes şaşkın. Yapacak şeyler ise çok...

Erdal Ceyhan 
 09.10.2012 18:57
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim.  09.10.2012 20:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster