Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1577
 

Anneme blogger olduğumu söylemeyin, o beni yazar sanıyor

Anneme blogger olduğumu söylemeyin, o beni yazar sanıyor
 

Bloglarla ilgili yazılan yazıları takip ediyorum bir süredir. Rekabet, atışma, çekişme, klikleşme gibi durumlar olduğunu fark ettim. Ayrıca blog yazarları arasında incelediğim kadarıyla, gazetecilikle uğraşan ya da bunun eğitimini almakta olan ve mesleği yazı yazmakla ilgili olanlar pek çok.

Blog işini çok mu ciddiye alıyoruz acaba?

Blog nedir/ne değildir? sorusunu sormak gerekiyor.

Blog;

• Adı üstünde yazanın günlüğüdür
• Sübjektif, duygusal olabilir
• Kişinin kendi penceresinden hayatı yorumladığı, fikirlerini, bakış açısını kattığı yazılardır
• Her konuda olabilir
• Hayatın yansımasıdır
• Anılar, yaşananlar bütünüdür
• Orjinalliği olmalıdır
• Kısmen alıntılar içerebilir.
• ……………

Liste uzayabilir.

Blog ne değildir?

• Edebi, felsefi ya da bilimsel bir eser değildir. (Herhangi bir bilimsel metin olarak zaten yayınlamış / yayınlanacak olanları kastetmiyorum)
• Bir yerde çıkan bir haber, yazı, şiir ya da yorumun aynen kopyalanması değildir
• …………

Liste uzayabilir.

Peki blog yazanın bir konuda yetkinliği olmalı mı?

Kuşkusuz hayır, bugün herhangi bir konunun uzmanı sayılamayacak, yetkinliği olmayan yüzlerce köşe yazarını okuyoruz. Temel bir entellektüel birikimi olan, araştırmacı, düşünebilen, analiz ve yorum yapabilen, olayları değişik açılardan görebilen, paylaşma hevesi içinde olan herkes blog yazabilir bana göre, insanlar okuyup okumamakta da özgür.

İtiraf etmeliyim ki yazmak ve yazar olmak benim çocukluk hayalim değil, ancak içimde biriken şeyleri yazıya dökmek sanki bir zorunluluk oldu. Bulunduğum çeşitli ortamlarda yaşadıklarım, beni isyan ettiren durumlar, haksızlıklar, ülkemizin halleri, tecrübelerimi paylaşmak, düşüncelerimi yansıtmak, anılarımı kayda almak gibi saiklerle yazma eylemi içinde buluyorum kendimi.

Bütün bunları düşünürken, şu bildiğimiz kitap başlığı kalıbını uyarlayarak “Anneme blogger olduğumu söylemeyin, o beni yazar sanıyor” diyerek gülümsüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

blogculuk değil de, kendimiziz bence. Kendimizi fazla ciddiye alıyoruz. O yüzden yazının başlığı ve finali, bunu açık eden bir söz olmuş. Anne ile kasıt "bilinç" olabilir. Pekala, "bana blogger olduğumu söylemeyin, ben kendimi yazar sanıyorum" da olabilirdi. Bu bir özeleştiridir bu arada... K.

Kerem Oğuz 
 06.06.2008 11:35
Cevap :
evet hayatı ve kendimizi fazla ciddiye almamayı öğrenmek, bir insanın gelişiminde en önemli adım olmalı. Başlığım Beringer'in"anneme reklamcı olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor" kitabının bir versiyonu :)  06.06.2008 13:52
 

Blogun açılımını yaparken 3. şıkta adı geçen, KİŞİNİN KENDİ İÇ DÜNYASINDA YAPILANDIRDIĞI PENCERELERDİR... şıkkı bizlere cup oturmakta. Hangimizin sayfasına tıklarsan onun beynine ruhuna ve duygularına keskin bir viraj alan bir kalem hakimiyeti ile karşılaşırsın. Neye ilgiliyizdir? Mesela sempati duyulan tek konu cinsellik midir/siyaset midir/sosyoloji midir/insan hakları mıdır? Bunları resimlemelerden zaten şıp diye anlarız ve henüz makaleleri okumadan sayfa temalarından kişi hakkında halet-i ruhiyetleri hakkında hüküm veririz. Hımmmmmmmm, bu hatun kişi cıbıldak resimlerle meşgul! KAFAYI o işlere takmış deriz. Ya da bu bey mizahi de olsa toplumla alay ediyor, kendi gerçeklerimizin üzerindeki dürtüleri tetikliyor bunda iş var deriz. Ya da bir başka perspektifte sürekli yemek tarifleri ile diyet programları veren bir yazar vardır. Ona da yolumuza çıktıkça tıklarız arada bir. YANİ BİR ŞEKİLDE ELE VERİRİZ KENDİMİZİ! Değil mi ama!

NİLGÜN BURSA 
 18.01.2008 10:13
 

ben sadece güzel vakit geçirmek için blog dayım.Akşam saatlerimi tv.nin karşısında geçirmek istemediğim için blogdayım. Çocuklarım yanımda değiller,ev sessiz.Herkesi evime misafir etmek için blogdayım.Sizleri okurken zevkde alıyorum.Ne güzel hep birlikteyiz.saygı ve sevgiler.sevil ortaylı

selamın aleyküm :) 
 01.11.2007 11:33
Cevap :
Çok haklısınız. Burası çok hoş bir paylaşım ortamı.. Sevgiler  01.11.2007 13:24
 

yazının başlığını okuyunca şööyle kocaman bir gülümsedim zaten. Çünkü laf aramızda "milliyet'in internet sayfasında blog yazıyorum" dediğim halde annem başta olmak üzere herkes beni yazar sanıyor:) Hani bloğun açılımını yapmışsınız ya "kişinin kendisiyle ilgili kendi hayatıyla ilgili yazması" diye bir nevi günlük yani. Üzgünüm ama burada "özel hayat" kategorisi olmadığı için böyle bir yazının yayına alınmasına izin vermiyorlar. O yüzden havadan sudan bazen bilgi içerikli bazen duygu içerikli ama kesinlikle "özel hayat" ını/ınları irdelemeden yazman gerekiyor;) Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 17.10.2007 17:16
Cevap :
Teşekkürler katkınız için.  17.10.2007 19:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1409
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster