Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
782
 

Arabesk müzik dinlemek vatan hainliği midir?

Arabesk müzik dinlemek vatan hainliği midir?
 

Bu sabah gazetelerde okuduğum ve beni çok etkileyen bir konu hakkında yazacağım bu akşam.

Dünyaca tanınmış piyanistimiz Fazıl Say dün bir cümle sarf etmiş. 'Arabesk müzik dinleyen vatan hainidir'. demiş. Ben Fazıl Say gibi  değerli bir müzik adamımızın bir anlık öfke neticesinde böyle söylediğine inanıyorum. Hiçbir müzik insanın böyle düşünebileceğine ihtimal vermiyorum.

Uzun yıllardır küçük kızım Burcu Göker'in müzik eğitimi için onunla birlikte  dünyanın birçok ülkesini dolaştım. Ne Avrupa ülkelerinde, ne A.B.D de ne de Kanada'da bu düşüncede bir müzik adamına rastladım. Zira müzik bir bütündür. O müzik ,bu müzik değil sadece iyi  müzik ve kötü müzik vardır. Güzel bir beste ,iyi yorumlayanın elinde hangi tür müzik olursa olsun dinlenmeye layıktır.

Aynen diğer mesleklerde olduğu gibi müzikde de yetenekli kişiler isteklerine göre ihtisaslaşır ve klasik, pop, caz, halk vs müzik konusunda besteler yapar ve yorumlarlar. Belki bazı müzik dalları daha fazla eğitim ve çalışma gerektirebilir. Ama bu hiç bir müzik dalının bir başka müzik dalını küçümsemesi ve yok sayması için sebep teşkil etmez.

Ayrıca bir klasik müzikçi bazen caz çalabilir veya dünyada bir çok örneği olduğu gibi bir şancı arya yerine arada bir halk ezgisi de söyleyebilir. Müzik insanların duygularını yetenekli kişilerin notalara dökmesi ve başka yetenekli kişilerin onları yorumlaması bence. Resim, heykel, yazım dalllarında olduğu gibi. Herkes kendine en yakın gelen anlatım şeklini secip dinlemek hakkıma sahiptir. Bir klasik müzikçı pop ,arabesk, halk müziklerini yok sayamayacağı gibi bir arabeskçı de caz, halk ,klasik müzikleri aşağılayıp yok sayamaz.

Bence bütün müzik dalları birbirinden besleniyor. Birçok klasik müzik eserinde halk müziği ezgilerine rastlayabiliyoruz. Müziiğin  insanları birleştirici yanını unutmayalım. Dilini hiç bilmediğimiz kişilerin yorumlarını dinlerker onlarla aynı duyguları paylaşmıyormuyuz.

Ne olur müziği de kutuplaştırmyalım. Bütün müzikler hepimizin.

Ergon Uluses bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bodrum'dan Merhaba, Fazıl Say'ın "bir anlık öfke" ile böyle bir laf ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, derim. Timur Selçuk'un Michael Jackson'ı, Suna Kan'ın da Türk Sanat Müziğini küçümseyen ve aşağılayan ifadelerini hatırlatmak isterim. Say'ın, Selçuk'un, Kan'ın ve benzer diğer şahısların sorunları başka.

Ergon Uluses 
 26.11.2012 1:07
Cevap :
Sayın Ergon Uluses, hem İktisatçı hem de Bodrumlu olmanız sebebiyle ortak iki noktamız var.Ben ve eşim de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyuz ve halen Bodrumda yaşamasak da evimiz var ve en büyük hayalimiz önümüzdeki yıllarda temelli Bodrumda yaşamak. Yorumunuza gelince.Ben sizin kadar katı düşünmek istemiyorum.Zira bir klasik müzikçi annesiyim ve daha önceki blog yazılarıma bir göz gezdirirseniz çok uzun ve zorlu bir yolculuğumuz olduğunu göreceksiniz.Kızım Burcu Göker halen A.B.D Florida State Üniversitesinde öğretim üyesi ve Amerikalı bir piyanist olan eşi ile bareber Amerika'da yaşıyor. Burcu ülkesini ve insanını çok seven ve uzun yıllar ülkesinden uzak olmasına rağmen hala büyük bir sevgi ile yüreği vatan için çarpan bir genç sanatçı. Her yıl eşi ile kendi masraflarını karşılayarak ülkesine geliyor ve hiçbir ücret almadan bir ayda 10 tane konser veriyor.Çığlık çığlığa her yıl ülkesindeki insanına müziği ile ulaşmak için çırpınıyor ve zaman zaman kırılıyor.  26.11.2012 15:37
 

Fazıl Say gibi değerli bir müzisyenin böyle bir yanlışlık yapacağına inanamıyorum.Selam ve sevgiler.Nahide Çelebi

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.11.2012 0:41
Cevap :
Ben de sizin gibi düşünüyorum.Mutlaka Fazıl Bey bu sözleri bir anlık bir duygu sonucu söyledi.Bu şekilde düşündüğüne inanmıyorum.Sevgiler,Saygılar  16.11.2012 9:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster