Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
16186
 

Atatürk, Bala milletvekiliydi...

Atatürk, Bala milletvekiliydi...
 

Bugünlerde yaşadığı deprem olaylarıyla gündeme gelen Bala İlçesi, benim doğup büyüdüğüm memleketimdir.

Yerleşim yerinin çok yükseklerde olması nedeniyle de ''Yüksek Yer '' anlamına gelen Bala, temiz havasıyla hastalara şifa; yetiştirdiği karpuzlarıyla da dertlilere deva olan bir kentimizdir.

Ankaranın, '' Buğday ambarı'' olarak bilinen, Bala İlçesi, kırk yıl öncesine kadar Türkiyenin Batısından Doğusuna uzanan önemli bir yol güzergahının tam ortasında yer alıyordu. Kişi başına düşen gelir düzeyiyle de oldukça iyi bir durumdaydı.

Bala, 1970'li yıllarda Elmadağ-Kırıkkale otobanının yapılmasıyla önemli bir ekonomik ''Can damarını'' yitirerek yalnızlığa itilmiştir. Ankara'nın ve ticari hayatında ünlenmiş, birçok iş adamını bağrından çıkaran Bala, yıllardır kaderiyle başbaşa bırakılmıştır.

Bugün'' Şiddeti az''; ama sonuçları yürek burkan görüntülere neden olan depremle sarsılan ilçenin, alt yapı yönünden de ne denli ihmale uğradığı gözler önündedir.

Son depremden en çok etkilenen Bala'nın Avşar, Sırapınar ve çevresindeki köyleri, bir zamanlar ekonomik gücüyle de anılan yerleşim birimleriydi.

Beceriksiz yönetimlerce, ülkemizin tarım alanlarının adeta yok edilmesiyle şirin köylerimiz, bugün, fukaralığın pençesine düşmüştür.

Elli yıldır kerpiç evlerde oturmaya mahkum edilen bu köyler, Doğu ve Güneydoğu'daki geri kalmış yerleşim birimlerinden farksız hale getirilmiştir.

Görsel ve yazılı basının, ilçemizin uğradığı felakete duyarsız kalışı da Bala halkını derinden yaralamıştır.

Bala, vergisini zamanında veren, elektrik-su kaçakçılığı yapmayan, teröre onlarca şehitler veren; çocuklarını sahte raporlar almadan düğün-dernekle askere yollayan insanların kentidir.

Onlar ki Çerkez, Türkmen, Kürt, Tatar hemşehrileriyle asırlarca kardeşçe, sırtsırta yaşayarak birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sunmuşlardır.

Bala'nın, tarihimize altın harflerle yazdırdığı bir övünç kaynakları daha vardır .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, BALA'LILARIN MİLLETVEKİLİDİR..

Atatürk, 23 nisan 1920'de Bala'nın içinde yer aldığı seçim bölgesinden milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir.

Bala'nın gurur duyduğu bu şerefli olay, şirin ilçenin o günlerde ne kadar önemli bir yerleşim birimi olduğunun göstergesidir.

Atatürk'ün fırsat buldukça ziyaret ettiği Bala, o zamanlar üzüm bağlarıyla da ünlü bir ilçemizdi.

Bugünlerde uğradığı deprem felaketiyle acılar içinde kalan ilçemiz, ilgisizliğin ve vefasızlığın acılarını bir kez daha yaşamaktadır.

Balalılar, Kurtuluş Savaşında ülkemize maddi ve manevi çok önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Mustafa Kemal Atatürk, resimde yer alan Bala Hükümet Konağında, 1921 yılında yaptığı konuşmalarında bunu özellikle vurgulamıştır.

Kurtuluş Savaşı sonunda, Anadolunun çeşitli yerlerinde asker kaçaklarını yargılayan İstiklal Mahkemeleri, Bala'da kurulmamıştı.

Çocuklarını şerefle askere uğurlayan Balalılar, şanlı gazileri ve şehitleriyle de gurur duymaktadır.

Bala ve köyleri, Trablusgarp, Balkan, 1. Dünya, ve Kurtuluş Savaşlarında, 1500'den fazla şehit vermiştir.

Balâ , siyaset hayatımızda , fazla bilinmeyen bir yönüyle de önemli bir yere sahiptir.

1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşında, Osmanlı Ordularının yenilmesi ve Kafkasların Rusların eline geçmesi nedeniyle , Anadolu'ya göç etmek zorunda kalan Kuzey Kafkasya'lı Çerkezlerin bir grubu, Ankara'nın , Kartaltepe yöresine gelerek Bala İlçesini kurmuşlardı.

Atatürk'ün , askeri ve siyasi kader arkadaşlarının bir kısmının Kafkas kökenli olduğu da bilinir.

General Musa Kunduk Paşa ve Atatürk'ün çok yakın arkadaşı olan milletvekili, Bekir Sami Bey, Kafkasyadan gelen ailelerdendi.

Abdulhamit Han döneminde, Hamidiye adını da alan Bala, kurucusu olan Çerkezlerin yanı sıra sonradan kente gelen çevredeki Türkmen Aşiretleri ve Doğu Anadolu göçmenleriyle nüfusunu arttırmıştır.

Atatürk'ün Anadolu'dan Ankara'ya dönerken istirahate çekildiği meşhur Beynam(Oğulbey ), Bala'nın bir köyüdür.
Gazi'nin misafir olduğu bu ev şimdi müze halie getirilmiştir.

Ünlü sinema sanatçısı, Kenan İmirzalioğlu , MAN Otobüs fabrikasının sahibi ünlü iş adamı Tevfik Ercan da Balalıdır.

Yukarıdaki resimde yer alan ''Atatürk ve Balalılar Fotoğrafı '', Kenan İmirzalioğlunun akrabası, Avukat Sakıp İmirzalıoğlu 'nun arşivinden alınmıştır.

İki yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Bala, Hasanoğlan , Elma Dağı gibi yerleşim yerlerini de kendi sınırları içerisinde bulundurmuştu. Bir zamanlar, Bala'ya merkez olan Karaali Bucağı, 650 yıl önce '' Karaali'' adında bir Türk tarafından kurulmuştur.

İlçenin gelişememesinin bir nedeni de Ankara'nın çok yakın olmasından dolayı sürekli başkente göç vermesindendir.

Balalılar, ''Havası sert; insanı mert '' olarak tanımlanır.

Ankara sanayisine hakim olan işadamlarıyla övünen Balamız, deprem yaralarını da hemşehrilerinin ve devletinin desteğiyle saracaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk'e arka çıkan sert ve mert Balalılara selam olsun. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Saygılar.

Ayten Dirier 
 19.11.2008 17:21
Cevap :
İKLİMİ SERT;KENDİLERİ MERT BALA'LILAR ADINA SİZE SEVGİ VE SAYGILARIMLA...  21.11.2008 18:35
 

Bu konuda bilgim yoktu.Yazınız sayesinde öğrenmiş oldum.Aslında merak ettiğim bir konuydu ve Erzurum olarak duymuştum.Fakat Murat beye verdiğiniz cevabıda okuyarak aydınlanmış oldum.Paylaşım için teşekkürler.Selamlar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 03.01.2008 6:07
Cevap :
Mustafa Kemal,halkıyla bütünleşmiş bir liderdi.Milli Mücadelede Kahraman Erzurumlular kadar Ankara ,Balalılar da Gazi'yle onur duydular...Saygılarımla...  03.01.2008 13:55
 

Mesut bey.Bana yazdığınız isyankar yorumunuz sonrasında bu konuda yazacağınızı tahmin etmiştim!Verdiğiniz bilgiler ışığında düşünürsek Bala nın şimdiye kadar her anlamda ihya edilmesi gerekmezmiydi. Ankaraya onbeş dakikalık lalahan kasabası bile nihayet bir kaç ay önce asfaltlandı.Tepkisiz milletiz vesselam Saygılar sunuyorum. mutlu yıllar..

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 30.12.2007 20:24
Cevap :
Arif Bey,Ülkem insanı, Cumhuriyetin 10.Yıl Marşını yazdıktan sonra kış uykusuna yatmaya başladı.Sağcısı da solcusu da hep kendi ekiplerine hizmet verdiler.Atatürk'ün omuzlarına basıp bolca laf üretenlerin de hali malum.Dincisi de bölünmüş parçalara...Ben,Bala'ya gitmeyeli belki 30 yıl oldu.Ama ilçemin bu hale getirilmesie isyan ettim.Bunun sorumluları cahil siyasetçiler ve çıkar çevreleridir.Bunda Bala da fazlasıyla nasiplenmiştir.Balanın dışarıdaki zenginleri bir araya gelemiyor.İlçeleri için de bir şey yaptıkları yok.Bu yazıyı okuyup da sessiz kalan yüzlerce Ankaralı var...Toplum olarak iflah olmayacak bir bencillik kulvarına girdik.''Bana dokunmayan bin yaşasın'' felsefesi ilke edinilmiş.Sonumuz hayrola bakalım...Yeni Yılların milletimize akıl ,fikir ve şuur vermesi dileklerimle mutluluklar dilerim...  30.12.2007 20:55
 

Erzurum Kongresi'nde Erzurum milletvekili olmuştur ve nüfus cüzdanı Erzurum'da çıkarılmıştır. Sonraki yılları bilemem. Ata'mızın ilk milletvekilliği Erzurum'dandır. Selam ve sevgiler.

murat ertaş 
 29.12.2007 22:23
Cevap :
Murat Hocam,Mustafa Kemal Paşa ,1919'da Erzurum'da toplanan ''SON OSMANLI MECLİS-İ MEBUSANI''nda İstanbul hükümetinin,Erzurum milletvekili olarak seçilmiştir.Nüfus Cüzdanını da Erzurum ilimizden aldığı doğrudur.Yani Vahdettin'in tahtta olduğu Osmanlı İmparatorluğu 'nun son milletvekillerinden bir olarak kayıtlara geçmiştir.Cumhuriyet Türkiyesinin milletvekili değildir.İstanbuldaki meclisi mebusan toplantısına da katılmamıştır.Atatürk,1920'de ise Türkiye Cumhuriyetinin, Balanın da içinde olduğu Ankara bölgesi milletvekili olarak seçilmiş;akabinde ise yeni kurulan Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.Yazımızda söz konusu olan mebusluğu da TBMM ile ilgiliydi Osmanlıyla alakalı değildi.Alakanıza teşekkür eder saygı ve sevgilerimle iyi geceler dilerim...  30.12.2007 0:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1611
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster