Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2006
 

Başkası olma kendin ol!

Başkası olma kendin ol!
 

alıntıdır


Bir süredir düşünür oldum; insanlar neden birbirlerini taklit eder? Bu bir beğeni ve özenme meselesi olmalı. Ancak bazen öyle sıkıntılı bir hal alıyor ki takip ve taklit edilmek…

İnsan gururlanmalı mı yoksa bu sürekli takipten rahatsız mı olmalı bilemedim.

Benim de idollerim oldu. Mesela sevdiğim yazarlar gibi olmak istediğim zamanlarım oldu. Ama hiçbir zaman başka bir kimlikle yazamadım. Kelimelerimi değiştirmedim benzetmek adına.

Beğendiğim, feyiz aldığım insanlar oldu iş yaşamımda. Ancak onları her zaman zekasıyla, başarısıyla takdir ettim. Nasıl? Sorusunu sorup, verdiğim cevaplarda eksiklerimi bulup telafi ettim.

Gelin görün ki, en dikkatimi çekmeyen ve taklit etme ihtiyacı duymadığım konu giyim – kuşam oldu.

Herkesin kendine özgü bir tarzı olmalı diye düşündüm. Ve hep de kendime özgü tarzımı korumaya çalıştım.

Kimisi spor giyimi mükemmel taşır, kimisi klasik giyimin hakkını verir. En önemlisi de yine yazdığım gibi “kendine özgü tarz”ı korumaktır.

Aksesuarlardan tutunda saçınız teline varıncaya dek kendiniz olmalısınız!

Kişilikte en temel kuralın bu olduğunu düşündüm hep. Ve dikkat çekmek uğruna yapılan her detay beni rahatsız etmekte kaldı.

Beğendiğim her şeyi sesli takdir ettim, içimden değil!

Ve kimseyle aynı olmak, bire bir kopyalanmak aklımın ucundan geçmedi.

İnsanlar birbirlerini olumlu yönde etkilemeli. Konuşmalardan, fikir alış verişlerinden faydalı sonuçlar çıkarabilmeli. Yaşamınıza olumlu noktaları katabilmeli.

Gelin görün ki, yaşamı ve kaliteyi herkes giyimle markayla bağdaştırır olmuş. Oysa karşımızda gördüğümüz insandan sadece görsel boyutta bir şeyler alacağımıza, yaşam tarzı, düşünce yapısı, kişiliği ile bir bütün olarak faydalanabilmeliyiz. Ki bu illa birinden bir şeyler almak isteyenler için geçerli.

Bana kalırsa buna da hiç gerek yok. Her birey kendi doğrularını savunup, kendi varlığının hükmünü sürmeli.

Kendi olabilmenin ve evrende kendisinden yalnızca bir tane olduğunun önemini ve değerini bilmeli.

Tıpkı o meşhur şarkı da olduğu gibi; “başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin” cümlesini aklının bir yerine not etmeli.

Kimseye benzemeden, görselliği gözünüzde çok büyütmeden ve en önemlisi almaktan çok bir fark yaratıp bir şeyler katabilmeli.

Anlaştık değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Söylediklerinde tabiki haklısın ama bunu kim kabul ediyor ki etraf dolu bu tarz yaşam sürenlerle.... İyisi mi gül geç onlarda olmasa gülmeye sebep mi arayacaktık? hayatın renkleri diyorum ben artık...bu arada taklitlerimden sakınınn :)) öpüyorum cimcimem :)

serap gokcel 
 26.02.2013 15:49
Cevap :
Bazen gülemiyorum. Bir insan neden kendiyle barışık olmaz ki? Neden kendini kusurlarıyla, güzellikleriyle onaylayıp sevmez? Bu rahatsız edici ama yapan için de gurur incitici bence. Yazık...  27.02.2013 8:10
 

İnsan, diğer insanları taklit etmemeye, onlara hep vermeye çalıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.Aksi halde... Mervecim son günlerde sıkça aklıma gelen bir konu bu .Dediğin gibi insan sevinse mi üzülse mi bilemiyorum.Beğenebiriz,takdir edebiliriz ama taklit etmeye kalktığımızda malesef kendimiz olamayız insanın kendisi olmaması demek ise çok ama çok üzücüdür bunu bilmek lazım.Öneriyorum ve paylaşıyorum çocuk ve seviyorum seni.

Şennur Köseli 
 26.02.2013 11:11
Cevap :
Canım Şennur Ablam, aslında bu konudan muzdarip çok insan var biliyorum. Niyet herşey de olduğu gibi bunda da çok önemli. Eğer art niyet sezersem fazlasıyla rahatsız oluyorum. Ama saf ve temiz bir niyet ile yapılıyorsa anlayabiliyorum ki bu da taklitçiliğe girmiyor zaten. Hele insanların fikrini alıp kendi fikirleriymiş gibi lanse etmesine ise tahammül edemiyorum. Ne diyelim taklitler asıllarını yaşatırmış:)sevgiler  27.02.2013 8:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1855
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster