Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1360
 

Bastırılmış duyguların, meydan savaşı...

Bastırılmış duyguların, meydan savaşı...
 

Bastırılmış duyguların zaman içinde, sizi bir çıkış yolu bulmaya yönlendireceğinin farkında mısınız? Böyle bir ruhsal savaş verdiniz mi hiç?

Bazı yalnız kalışlarımda, içimde en az iki ses meydan okurcasına birbirine girer.Ben ara sıra, aralarına girmek istesem de beni dışarı atmaya çabaladıklarını hisseder geri çekilirdim.

Sanki bir yabancı gibi tamamen onların çekişmelerini dinler...zora gelince de hemen bir müzik açarak onları bastırmaya çalışır veya şarkı söylerdim. Arada uzun yürüyüşlere çıktığım da olurdu.

Bir müddet sonra sesler kesilir,adeta onları bir sandığa kapatır ve ruhumun derinliklerine gömerim.

Bazan uzunca bir süre orada kapalı kalır...hiç ses veremezlerdi.

Dün gece yalnızdım ve tam da uykuya dalmaya hazırlandığım bir sırada... nasıl olduğunu anlayamadığım bir kavganın içinde buldum kendimi.

Sanki bir isyan başlamış ve teröristler beynimi ele geçirmişti. Terörist bu, ne yapacağı belli mi olur? ne laftan anladılar ne kavgadan...zira bu sefer... ben de kavganın içine girip onlara yenilmemeye ve bu sorunu çözene kadar mücadele etmeye, onları sandığa kapatmayıp yok etmeye karar verdim.

Uykum her ne kadar dağılmış olsa da kendime destek sağlamak üzere bir kahve yaptım. Bu sefer azimliydim... bu sorunu kökten halletmem lazımdı.

Sorunları tek tek ele alıp yüzleştim,her ne kadar tam çözümleyememiş olsam da nedenlerini tesbit ettim.Yapabileceklerimin ve yapamayacaklarımın bir listesini çıkarttım ve hadi bakalım dedim kendi kendime çık işin içinden.

Sonra birden acil yardım gibi ilham perisi yardımıma koştu.Tek bir söz söyledi ve gitti.
"Ya bu deveyi güdecek ya bu diyardan gideceksin"...

İşte çözüm bu kadar basitti aslında ve ben bu deveyi gütmeye karar verip dizginleri ele almaya karar verdim.

Bu gücü de...içimdeki pozitif enerji ve hayatı her yönüyle sevmemden aldığımı farkettim.

Bu sabah bir tv programında "panik atak" konusu işleniyordu. Bu dertten şikayetçi bir hastanın durumu beni çok sarstı doğrusu. Bu hastalığın kökteki nedeninin psikolojik olduğu düşünülürse...birden aklıma bu hastaların kendi iç sesleriyle mücadeleden yenik çıktıkları izlenimini edindim.

Bu beni hem korkuttu hem de mücadele azmimi ve aldığım kararları uygulamaya sokmamda motive edici oldu.

Herşeyin başı sağlık demiş atalarımız...ama ruh sağlığı en önemlisi sanırım.

Sağlıklı ve mutlu kalın,sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aman, zaten bu sessiz_çığlık nickinde bir hal var diyordum.. Bir yandan yazılarınızdaki küçük serzenişler ama esas olarak gönlü zengin yaklaşımlar, ama bir yandan da nickiniz beni düşündürüyordu. Bence sizde öne çıkan yan gönül zenginliğiniz. Hayatta o kadar çok sorun var ki, anladığım kadarıyla, verilecek kararları sakinken vermeli, sorunları içselleştirmemek lazım, çıkışsız hissetmek lazım, bazı sorunları kendi abartılarımız yaratıyor, o tür durumlarda biraz kendimize abartıyorsun demeliyiz, bizi bozan şey, anlamlardır, bu anlamları, farklı perspektiflerden görmek lazım, o zaman hiç de o kadar korkutucu olmayabilirler, her sorun kendi çözümünü yanında taşır ve son olarak, dezavantajlı durumlar avantajlı durumlara çevrilebilir ya da getirdiği avantajlar olabilir, sakin, sinirlenmeden, sorunu içselleştirmeden, ani çözüm değil de süreçsel çözümlere sokarak aydınlığa, huzura ve gülümseye ulaşılabilir...

Erdal Aydın 
 06.03.2008 16:06
Cevap :
Değerli ve uzun yorumunuz için teşekkür ederim.Evet sanırım bazan abartılı düşünüyor ve karmaşıklaştırmaya doğru gidiyor olabilirim. Bu duygusallıktan kaynaklanıyor tabii,bir de güncel sıkıntılı olayların beni oldukça savunmasız hale getirdiğini farkettim. Daha az haber ve aksiyon izler oldum:)))) Sevgi ve saygılar...  06.03.2008 16:28
 

Sana kendini böyle hissettiren problem ne idi? (İstersen özel mesaj gönder konuşalım)Bak, ben alışık değilim seni böyle bunalımlı görmelere... Mesajını beklerim!(Bir de öyle durumlarda kahve içip de iyice uykunu kaçıracağına bence ayran içde uyku bastırsın. Uyku bir çok psikolojik problemin çözümüdür. Ya da bi anason çayı filan ne bileyim işte...Ama belli ki sen uyumak istememişsin. Kaçmak filan olur diye düşünmüşündür kesin.Adetindir ya sorunların üstüne üstüne gitmek...Canımcım bak sayende panik atak oldum gecenin şu saatinde. Kendine iyi bak!) SEVGİLER

Lavinya 
 06.03.2008 1:38
Cevap :
Sanırım bu aralar özellikle birçok insan benim yaşadığımı yaşıyor. Günlük olayların sıkıntısı, özel hayatın sıkıntılarını çözmeyi erteleyebiliyor sanırım ondan. Ama şimdi iyiyim hepsini boğdum,üstelik yazarak paylaşmak da bana iyi geliyor.Bloklar terapist gibi valla:)))Sevgiler  06.03.2008 11:27
 

Değerli kardeşim ,gündemi takip ettikçe olayların içine giriyor insan.empati var ya yapımızda ihemen dalıyoruz içine.ben ne düşlerden uyandım öyle,ne mayınlar patladı ve gözlerimin önünde ne bedenler parçalandı düşlerimden kaçmak için sabahlara kadar uyumadığım zamanlar oldu.Sen mi paniği bir yana bırakırsak ataksın işte...Ve asla kendini mahrum etme ,cesur ve kuvvetli ve kararlı v e neşeli ..sen sörf yap hayatının dalgalarıyla devrilmeyi hiç düşünme ..ve daima etrafa aydınlık saçmaya devam et güzel insan...

ütopik 
 05.03.2008 22:35
Cevap :
Canım ne güzel çözmüşsün beni, böyle yazınca da rahatlıyorum...hani derler ya sıkıntılar paylaşınca azalır. Bir de hepimiz biliyoruz ki ortamın psikolojisi bizleri bazan fazla etkileyip zayıf düşürebiliyor. Ama aslanlar gibiyim hahahaha,sesim geldimi?Sevgiler canım:)  06.03.2008 11:30
 

Sizin gibi yazabilen, derdini, sorununu ortaya dökebilen ya da ifade edebilen birisi asla panik atak olmaz iddiasındayım. Bu arada ONPUNTO'da Yüksel ismiyle yazıyorsunuz, doğru değil mi? Saygılarımla.

Ömer ÖZDAMAR 
 05.03.2008 17:37
Cevap :
Sözleriniz moral verdi teşekkür ederim. Ewett o benim işte :))) Sevgi ve saygılar  05.03.2008 21:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3045
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster