Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '09

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
779
 

Bilim dinin alternatifi mi?

Bilim dinin alternatifi mi?
 

Albert Einstein


Türkiye’de ve dünyada ya din ya bilim diye dayatan gruplar var. Bunlar yönetimde söz sahibi oldular. Tübitak’ı ele geçirdiler. Bilimsel yayınları dine uygun değil diye yok ettiler. Sadece bununla da kalmadı. Bilim ders kitaplarından da çıkarılıyor içerik değiştiriliyor. Bütün dünya çapında yayınlarla bilimsel gerçeklere karşı savaş açtılar. Güçleri yetince açıkça, yetmeyince yalan propoganda ile, tehdit ederek engelliyorlar.

Din onların zannettiği gibi bilimin alternatifi midir? Ne kadar büyük bir yanlış yaptıklarını bilmiyorlar. Bu dinciler bilimin yanıldığının ve Tanrı’nın varlığının ispatı olarak birçok delil gösterirler. Bilim her şeyi açıklayamaz. Bilmediği şey üzerinde laf olsun diye söz söylemez veya bilmediği konuları Tanrı’nın varlığına bağlamaz. Bu bilimin doğasına aykırıdır. Ama bilim ilerlemektedir. Dün bilinmeyen birçok şey bugün bilinmektedir. Bugün bilinmeyen birçok şey yarın bilinecektir. Dinciler bilimin yanlış, dinin doğru olduğunu gösterdikleri delillerde çoğu zaman zora düşüyorlar.

Eskiden bir geminin su üstünde yüzebilmesini Tanrı’nın varlığının delili olarak gösterirlerdi. Halbuki şimdi Arşimet kanununa göre geminin su tarafından yukarı itildiğini bilimsel olarak biliyoruz. Artık bunu çok fazla kullanamıyorlar. Ama hala bunu bir delil olarak gösterenler çıkıyor.

Eskiden Ay’ın beyaz ışığının çok özel bir ışık olduğunu, Tanrı’nın ışığı olduğunu söylerlerdi. Şimdi Ay’a gidildi. O ışığın güneşin yansımasından başka bir şey olmadığını herkes öğrendi. Şimdi artık bunurı Tanrı'nın delili olarak gösterildiğini pek duymuyorum.

Eskiden ‘bir hücre bile yaratamzsınız’ diyerek bunu Tanrı’nın delili olarak gösterirlerdi. Bugün bile ‘bir proteini yaratamazsınız’ diyen cahiller var. Halbuki çoktan protein laboratuar ortamında yapıldı. Onların deyişiyle yaratıldı. Dünyada aids gibi, domuz gribi gibi laboratuarlardan kaçmış virüslerden söz ediliyor. Virüs yapılabiliyor. Örnek olsun diye şeker hastalığında kullanılan insülin proteini laboratuar ortamında üretiliyor. Bugünlerde akıllı olanlar artık böyle söylemekten vazgeçti, çıtayı biraz yükselttiler. ‘Bir sivrininek yaratamazsınız’ diyorlar.

Bilimin attığı her adımda dinciler biraz daha geri çekilmek zorunda kalıyorlar.

Peki dini bilimin alternatifi olarak görmek ne kadar doğru? Bilim bu işleri yaparken dincilere işte siz yanıldınız, ben doğruyum demiyor ki? Bilim işini yapıyor. Bazıları da diyor ki “gözün nasıl çalıştığı anlatılıyor ama bunu Allah yarattı denmiyor.” Bilimde mucizelere, doğaüstü güçlere yer yoktur. Böyle bilim yapılmaz. Bilim yapısı öyle gerektirdiği için dünyayı herhangi bir doğaüstü güce dayanmadan, sınırının yettiği kadar açıklar. Bilim Fizik, kimya, biyoloji kurallarına göre çalışıyor ve yeni kurallar saptıyor. Aynı zamanda insanın daha iyi yaşaması için çalışıyor. Canlıların yapılarını öğrenip ona göre ilaç, aşı buluyor. Dinciler her fırsatta bilimin yanlış olduğunu dinin doğru olduğunu söyleyip ta baştan kendilerine ve dine zarar veriyorlar. Şöyle ki, bilimin yanlış olduğunu ispatlamak için verdikleri deliller bir zaman sonra bilim tarafından nasıl işlediği bulununca o madde Tanrı’nın varlığı konusunda delil olmaktan çıkıyor. Böylece bilimin attığı her adımda geri çekiliyorlar. Çünkü Tanrı’nın varlığını ve çalışma alanını sadece bilim tarafından açıklanamayan olaylarla sınırlıyorlar.

Örnek olarak şu sözü duymuş olabilirsiniz: “Ara fosil bulunamadı, öyleyse evrim teorisi yanlış, Allah vardır ve bütün yaratıkların yaratıcısıdır.” Sonra uygun bir fosil bulunur. “O sayılmaz.” Niye? “Çünkü o bulunan mükemmel bir yaratıktır. Ara fosil bulamadınız. Bulamadığınız için Allah vardır.” Bunun benzeri bir çok olay yaşanmıştır. Bilim adamları fosili Tanrı yok demek için bulmuyor. İşini yapıyor. Tanrı varsa bütün evrenin tanrısıdır. Neden sınırlı ve bilimsel olarak henüz açıklanmamış bir alanda çalışıyor olsun? Bu dincilerin Tanrı’ya biçtikleri görev alanıdır. Düşüncelerinin ne kadar yanlış olduğu açıkça görünüyor.

Öyle ise bırakın bilim istediği gibi çalışsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Darwinizm diye bir şey yok zaten, sizi kandırmışlar besbelli! C. Darwin bir bilim adamıydı, herhangi bir ideolojiye değil bilime hizmet ediyordu ve ortaya koyduğu teori kesinlikle bilimseldi, ideolojiyle bir ilgisi yok!

habişş 
 04.08.2010 21:04
 

Bilim canlıları evrimle var olduklarına yani varoluşçu felsefeyle düşünmüyor.Kendi uydurduğumuz hurefe yaklaşımları dinciler şöyle düşünüyor demeniz sizi ele veriyor.Din üstünkörü bakışaçısıyla 'ihtiyaçtan' ortaya çıkmadı.Siz 19yy Avrupa'nın tanrıyı öldürdük modasından kalmışsınız.Şimdi avrupa 19yy pozitivist yaklaşımında ısrar ediyormu? Avrupa o düşünceden çoktan kurtulup Darvinzmin tutarsızlıklarını çoktan aştı.Bu konuda daha çok bilgi toplamalısınız.Dünya yeniden oluşturdu bilimin temellerini siz 19yy pozitivist yanılgısına takılmışsınız kanımca oda tarihteki yerinde kaldı.Çoktan tamamlanmış bir konuyu siz yeni tartışıyorsunuz.Dinle sorununuz varsa kendinize saklayın modası geçmiş takıntılarla bilime din öğretmeyin başarılar

Recep Alkan 
 10.02.2010 17:43
Cevap :
Din ve bilim sorununu iyi ki farketmişim. Çünkü hiç farkında olmayanlar var hâlâ. Sizinki gibi eleştiriler alınca kendimi babasının önünde esas durşta duran bir çocuk gibi hissediyorum. Tabi babanın parmağı havada sallanıyor. Anlaşılan siz milliyet blogta bir takım kişilerin yayınlarını okumamışsınız. Ben hiçbir yere takılıp kalmayacağım, çünkü artık diyalektik düşünmeyi becerebiliyorum. Bilim çok fazla ilerlemediği için Darwin'in teorisinin eksik kalan veya yeniden yorumlanan yerleri olabilir. Ama bu evrim teorisinin çöpe atılması anlamına gelmez. Aksine teori bugün gelişerek ilerlemeye devam ediyor. Ayrıca burada entellektüel bir tartışma olasun diye yazmıyorum. İnsanlar öğrensin diye yazıyorum. Bir de belki siz yanlış anladınız, bilime din öğretmiyorum. Dincilere bilimin nasıl bir şey olduğunu öğretmeye çalışıyorum. Yine de yapmayın etmeyin diye kurduğunuz cümleler pek hoş değildi. Bu işleri idare edecek kadar yeterli bilgim var. Saygılarla.  10.02.2010 21:30
 

Değerli arkadaşım, din bir ihtiyaçtır. Binlerce yıl öncesinden başlayarak bugünkü tek tanrılı dine ulaşmış insanoğlu. Oysa bilim gerçeklerin ele alınıp işlendiği, kanıtlara dayalı, yasaları olan bir konu. Kısacası ikisinin yeri başka. 12 Eylül'den sonra, ne yazık ki ülkemizde din, siyasi emellere daha bilinçli olarak alet edilmeye başlandı. Ve bilime saldırmak bir moda oldu. Bunlardan bazılarını eleştirdiğim bloglarımda (Bilim dinin hizmetinde 1,2, Darwin ve bilimin entrikaları 1,2)sorduklarıma hala cevap veren de olmadı. Kaldı ki ara fosil konusunda müthiş bir cinlik var. Onlara göre ara fosil tek gözlü, tek bacaklı birşey! Oysa böyle bir yaratığa ancak hilkat garibesi denir, normal canlı denmez. Bunların amacını toplum önünde deşifre etmesi gereken çevrelerden ise çıt çıkmıyor maalesef. Bir de bütün bilimsel buluşların Kur'an'da olduğu iddiaları var ki, evlere şenlik. Hastalandıklarında, dr.a gidip, röntgen çektirip, bilimin bulduğu ilaçları kullanırlar ama! Saygılar, selamlar.

hazandagüzeldir 
 07.12.2009 11:23
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılarınızı okuyacağım. Saygılarımla.  07.12.2009 16:53
 

Hiçbir zaman yan yana gelemeyecek iki dal. Din'de kabullenme bilimde sorgulama esastır. Biri huri kızı için öbürü gerçeğe ulaşmak için yapılır. Saygılar.

Kamber Güneş 
 06.12.2009 21:49
Cevap :
Şimdilerde dinciler din için bilimsel delil arama derdine düştüler. Bunu da anlamıyorum. Delil varsa iyi. Yoksa gene iyi. Tersine çıkarsa gene iyi. Çünkü din bilime dayanamaz. Dogmadır. din ne derse doğrusu odur. Katkınız için teşekkür ederim.  07.12.2009 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 5972
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

İstanbul 1980 doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Dünya ve çevre hakkında düşü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster