Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1332
 

Bir buluşmanın ardından..

Bir buluşmanın ardından..
 

Yıllar önce, Sayın A. Ragıp Buluç’tan, çok güzel bir öykü dinlemiştim. Cuma günü kendisini aradım. Hem unutmuş olabileceğim detayları anımsamak, hem de bu öyküyü bu günkü yazımda kullanmak için, kendisinden izin istedim. Zarif insan, memnun olacağını söyledi.

Ragıp Buluç’u tanımayanımız azdır diye düşünüyorum. Ankara’da bulunan “Atakule” nin, yapımına karar verildiğinde, pek çok çevrenin karşı çıktığı, yapıldıktan sonra ise, mimarına övgüler düzdüğü, İstanbul Boğazı’ndaki “Radar Kuleleri” nin Mimarı Ragıp Buluç.

Daha pek çok uluslararası, ulusal eserin de mimarı olduğunu biliyoruz. Türk Hava Kurumu Çankaya Şubesi’nin yeniden düzenlenmesini de, büyük bir yardım severlikle üslenmişti. Bu gün Şubemizi ziyaret edenler hayranlıklarını saklayamıyorlarsa; bunu Sevgili Ragıp Buluç ve sevgili eşi İçmimar Oya Buluç ile yardımcısı Mimar Özlem Balkan’a borçluyuz.

Öykü şöyle;

“ Çok çok eskilerde, Gerçek ve Yalan, tıpkı bizler gibi insanlarmış. Kanlı canlı..

Çok sıcak günlerden birinde, Şırıl şırıl akan bir derenin yanından geçerken Gerçek, serinlemek istemiş ve hemen oracıkta soyunup, o güzel dereye girmiş. Suyun verdiği serinlik, çevrenin güzelliği, mutluluğuna mutluluk katmış. Şarkılar söyleyerek o güzel derede yıkanırken, oradan geçmekde olan Yalan, bu fırsatı kaçırmamış. Gerçeğin, dereye girerken üzerinden çıkartıp bir kenara koyduğu elbiselerini bir çırpıda giymiş üzerine ve hızla oradan uzaklaşmış.

İşte o günden beri, Yalan üzerinde Gerçeğin elbiseleri ile, Gerçek’miş gibi dolaşmaktaymış etrafta..

Gerçek ise, çırılçıplak….”

27/28 Ekim tarihinde MB Yazarları ve Okurlarının katıldığı bir blog buluşması gerçekleştirdik.

Uzun süredir aklımdaydı bu proje. Yaşamımın önem verdiğim iki olgusu, Türk Hava Kurumu ve Milliyet Blog’u tanıştırmak, onları bir arada görmek.

Burada yazan dostlarım, MB yöneticileri ve Türk Hava Kurumu’nun desteği ile bu projemi gerçekleştirmiş olmaktan mutluyum.

Cumhuriyetimizin Kurucusu, Modern Türkiye’nin Mimarı, Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’e saldırma cesareti olmayanlar, O’nun kurumlarına saldırıyorlar. Bu saldırılardan da en büyük payı Türk Hava Kurumu alıyor. Diğer Atatürk Kurumları birer birer yok edilip, daha doğrusu, Başbakanlık bağlı kurumlarına dönüştürülüp, hükümetin kontrolü altına alındıktan sonra, özgün yapısını koruyan tek Atatürk Kurumu olarak kalan Türk Hava Kurumu, bu saldırganların boy hedefi oluyor.

Dikkatinizi çekmiştir. Her Kurban Bayramı öncesinde, bir kısım medya(!) Türk Hava Kurumu’na saldırmayı alışkanlık haline getirmiştir. Kurban Bayramından birkaç gün önce başlayan bu saldırılar, Kurban Bayramından birkaç gün sonra da devam eder ve sonra da biter.

Kurban Bayramını önceleyen bu günlerde, 27/28 Ekim’de, MB Yazarları/Okurları Türk Hava Kurumu ile buluştu. Hem de “Türk’ün makus talihinin yenildiği yerde”. Türk Hava Kurumu’nu tanıdılar. Çok güzel yazılar yazdılar, yazacaklar. Gelemeyenler yorumları ile, mesajları ile destek oldular, olacaklar.

Teşekkürler Milliyet Blog Yazarları/Okurları…

Türk Hava Kurumu hiçbir giysiye ihtiyaç duymuyor. Türk Hava Kurumu çırılçıplak. Bunu sizler de gördünüz.Unutmayın1: THK Yangın Uçağı Alım Kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazın, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL. dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Kurban Derilerini , lütfen THK’na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Orda olmayı çok isterdim. Ama sizlerin eğlenmiş ve güzel bir gün geçirmiş olmanız da bana yetti :) uçmanın keyfini anlatan arkadaşlarımıda kıskandım. Neyse bir dahakini Ankarada yapın bende uçayım:))) sevgilerimle

Gülçin 
 17.11.2007 13:35
Cevap :
Sevgili Gülçin, THK Çankatya Şubesinde her Cumartesi toplantımız oluyor. MB'den katılımın olduğu haftalarda oldu. Uçuş için söz veremem, ama Efsaneye Beklerim. Sevgilerimle..  17.11.2007 16:53
 

Talip Bey, az önce İlyas beyin hazırladığı sunumu seyre daldım... Sizin adınıza sevindim kendi adıma yeniden üzüldüm. yoktum ... kısmet diyorum... HOŞ ANLARLA DOLU UNUTULMAZ BİR TOPLANTI OLMUŞ... bir daha ki sefere bende olmaya çalışacağım.. Sizi bu güzel buluşmanın mimarı olarak kutluyorum... ESEN KALIN...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 15.11.2007 18:25
Cevap :
Sayın Serap İnce, İnönü Buluşmamız gerçekten çok güzel geçti. Amacına da ulaştı. Bir Cumhuriyet değeri olan THK ile, eli kalem tutan Türk Aydınlarının bir araya gelmesi beni çok mutlu etti. Katılan arkadaşlarımızın yazdıkları ile, toplumda daha çok insana ulaştığımızı düşünüyorum. Bahar da bir başka buluşmanın olması olasılığı da var. Tabii MB Yazarları isterse.. Dilerim bu toplantı olur. Siz de katılırsınız. Belki bu gün gidip, Adana Şubemize de üye olursunuz. O zaman bu toplantımıza, MB Yazarı kimliğinizin yanında, birde THK üyesi kimliğinizle katılırsınız. Saygılarımla..  16.11.2007 8:57
 

''Milliyet Blog Ailemizi''' ağırlamak adına, büyük bir özveriyle ve emek vererek kıymetli zamanlarınızı ayırdığınız ve bizlere o kutlu misafirliği yaşattığınız için biz ''Milliyet Blog Ailemiz'' gelen gelemeyen gelmeyi arzu eden ve kendim adına siz Sayın Beyefendi Talip Bölikbaşı'na ve tüm THK personoline buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun.. Sizler iyi ki varsınız ve ne mutlu sizlere ki böyle güzel bir cemiyetin içinde yer almışsınız.. Sağlık huzur içinde daha nice başarılı meşguliyetler diliyorum efendim sizlere.. SAĞOLSUN TALİT BÖLÜKBAŞI VE EFSANESİ... :) Sevgim saygımla efendim.. Kalbi teşekkürlerimle.. Sabiha Rana.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 11.11.2007 17:12
Cevap :
Sayın Sabiha Rana, Yüce gönüllülük bu olsa gerek. Gene, yüce gönlünüzden kopan bir teşekkür almak beni duygulandırdı. THK hepimizin kurumu, bizler ona sahip çıktığımız sürece de daha yükseklere taşınacak. Bu buluşmada benim rolüm, sadece aracı olmaktı. Sizlerin varlığı ile onurlandım. THK yeni dostlar kazandığı için seviniyorum. Saygılarımla..  12.11.2007 10:55
 

İnönü toplantısı muhteşem bir organizasyondu.. tek kelimeyle Harikaydı Talip Bey.. işlerim dolayısıyla gelip gelmeme arasında bocalamıştım ama gelmekle isabetli hareket etmişim. Siz ve degerli arkadaşlarınız, bizlere degerli zamanlarınızdan zaman harcayarak zaman ayırdıgınız için sonsuz teşekkürler. Bİlgilendirici, eglendirici,kaynaştırıcı bir blog toplantısı oldu. Size ve arkadaşlarınıza sonsuz teşekkürler. sevgiler...

sema öztürk 
 07.11.2007 13:53
Cevap :
Muhterem Hanımefendi, katılmanızla onurlandık. THK'nu tanıdınız, THK dostu oldunuz. Değerli yazılarınızda THK'nu anlatacaksınız, THK dostları çoğalacak. Onca işiniz arasında bu buluşmaya katıldığınız ve sizi tanıma şansını bize verdiğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla..  07.11.2007 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2368
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster