Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
537
 

Bir Doğal Hayatı Katletme Projesi

Bir Doğal Hayatı Katletme Projesi
 

İstanbul, 22 yıl aradan sonra 3. Boğaz Köprüsü'nün yapımına hazırlanıyor. Sarıyer Garipçe Köyü ile Beykoz Poyraz Köyü arasındaki güzergâha yapılması planlanan köprünün inşaatına 2011 yılında başlanacak.

Ancak 3. Boğaz Köprüsü'nün temeli daha henüz atılmadan, 3. köprü ile ilgili tartışmalar peşi sıra yapılmaya başlandı bile. 3. köprünün yapımına yandaş ve muhalif, herkesin üzerinde en çok durduğu konu; 3. köprünün bir rant elde etme projesi mi olduğu ve İstanbul'un üçüncü bir Boğaz Köprüsü'ne gerçekten de ihtiyacının olup, olmadığıydı.

3. Boğaz Köprüsü, her gün biraz daha yoğun hale gelen İstanbul trafiğine ne kadar çözüm üretirse üretsin, olan en sonunda İstanbul'un akciğerlerine ve o bölgelerde yoğunlaşan kırsal yerleşim alanlarına olacak gibi görünüyor.

3. Boğaz Köprüsü'nün yapılacak olmasına en yoğun tepkiyi, şehrin doğal dokusunu biraz daha yitireceğini düşünen şehir planlamacıları ve mimarlar ile 3. köprünün, yeşil alanları iyice tahrip edeceğini savunan çevre gönüllüleri gösteriyor.

İSTANBUL'UN 3. KÖPRÜYE GERÇEKTEN İHTİYACI VAR MI?

İstanbul'a üçüncü bir Boğaz Köprüsü'nün yapılmasındaki amaç, eğer sadece şehrin trafik akışını biraz daha rahatlatmaksa; bunun hiçbir masrafa kalkışmaksızın, projeye, zemin etüdüne girişmeksizin mevcut kaynaklarla da sağlanabileceğini düşünüyorum. Hem Boğaziçi (29 Ekim 1973), hem de Fatih Sultan Mehmet (3 Temmuz 1988) köprülerinin yapılış süreçlerine bakıldığında; o yıllarda nüfusu daha yeni artmaya başlayan ve kullanılan araç sayısı giderek artan İstanbul için iki Boğaz Köprüsü de, yoğunlaşan şehir trafiğini kaldırabilmesi açısından büyük ihtiyaçtı. Şimdi şehrin ana yollarına getirilecek birtakım düzenlemeler ve bağlantılar sayesinde, belki 3. Boğaz Köprüsü'nün yapımına bile gerek kalmayabilir. Böylece ödenen vergiler, ileride yerine getirilecek daha önemli icraatler için devletin kasasında kalmış olur.

İstanbul'un trafik sorununun çözümü, biraz da İstanbul halkının duyarlılığına bağlı. İstanbul'da yaşayan herkes, şehrin en temel sorununda artık kendi sorumluluğunun da farkına varıp, belediye yönetimini yeterince çalışmamakla suçlama ezberinden vazgeçmesi gerekir. İstanbul'un ulaşım sorununa getirilebilecek en iyi çözüm, hiç şüphesiz toplu taşıma kullanımının yaygınlaşması olacaktır. Zaten son yıllarda Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu hizmetlerde, özellikle toplu taşımanın oranı giderek artıyor.

Özel araçların, günlük şehir trafiğindeki yoğunluğunun bir nebze olsun azalması; İstanbul trafiğini rahatlatacağı kadar, İstanbul'un son yıllarda en önemli sorunu haline gelen hava kirliliğinin de azalmasına katkı sağlayacaktır.

Bugüne dek gördüğüm büyükşehir belediyelerinin çalışmalarında, genellikle iktidar yönetimlerinin İstanbul'a yönelik planları ve projeleri yerini aldı. İstanbul, hangi iktidar döneminde olursa olsun; her zaman önemli bir oy potansiyeline sahip oldu. O yüzden İstanbul'a 3. Boğaz Köprüsü projesini, daha şimdiden planlanmış bir seçim yatırımı olarak düşünmek; umarım haddinden fazla komplo teorisyenliği olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısınız. Üçücü köprü bence de gereksizdir , ormanları yani bu kentin betonunda kızan havasını bir nebze olarak kıracak olan güzellikleri de yok etmeye başlamıştır. Dört bir yanı denizlerle çevrili bu megakentte, deniz taşımacılığı özendirilecek yerde bu tür projelerle paralar çarçur edilmektedir ve tabii doğa. Bir de tüp geçide milyarlar gömülmüşken 3. köprü bana anlamsızdır. Bugün İkinci köprüyü dahi pek çok insan fazla uzun olduğu ve benzin tüketimi fazla olduğu için tercih etmezken sanırım 3. köprü ki ondan çok daha uzun bir zincir oluşturacağı için normal vatandaşın gücünün yetmeyeceği bir lüks ulaşım kulvarı olarak artık kimlere hizmet edecektir bilmiyorum. Şehircilik bu değildir kanımca. teşekkürler.

Ezgi Umut 
 05.07.2010 19:36
Cevap :
Katılımınız için çok teşekkür ederim Ezgi Hanım. Selam ve saygılarımla...  05.07.2010 21:11
 

Biz ikinci köprü için de aynı şeyleri söyledik yazıp çizdik ama yapıldı ve üzerinden geçip gidiyoruz galiba ne söylesek söyleyelim bu da yapılacak umarım doğayı katletmeden bilinçli mimariyle yaparlar... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 04.07.2010 11:20
Cevap :
Merhaba Meral Hanım; İstanbul'a 3. Boğaz Köprüsü'nün yapılma kararı, her halde en çok iktidar yanlısı yüklenici firmaların işine gelecektir. Neredeyse damdan düşer şekilde çıkan bu kararın, o firmalar için alındığına inanıyorum ben. İkinci köprü yapılırken de aynı tartışmalar yapıldı, dediniz. İstanbul, artık iktidar yönetimlerinin icraatlerini test ettikleri bir kobay kent haline gelmiş durumda. Demek ki iktidardaki partiler her ne kadar değişmiş de olsa, zihniyet, hâlâ aynı zihniyet. Katılımınız için çok teşekkür ederim. Ömer Bey'e selam ve saygılarımla...  04.07.2010 12:33
 

İ:stanbul'un 1. sorunu, trafik...Önce trafik derken, İstanbul'da yaşayan her birey, bu konuda "ben ne yapabilirim" sorusunu kendisine sorması gerekir.Selamlarımla ablacım...

Yurdagül Alkan 
 04.07.2010 1:12
Cevap :
Söylediklerinize tamamen katılıyorum Yurdagül Hanım. Yalnızca trafik değil, İstanbul'a dair her sorunun çözümünde yine İstanbul'da yaşayanlar var. Halkımız bir nebze bilinçli olsa, özverili davransa; İstanbul'un sorunlarının çözümü işten bile değil. Her şeyi yöneticilerden beklememek lazım. Katılımınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla...  04.07.2010 12:41
 

İstanbul rezil olacak...

Kadri KANPAK 
 03.07.2010 15:31
Cevap :
Merhaba Kadri Bey; Zaten bu İstanbul'un kazılmadık bir köşesi kalmadı gibi. Bir de bu köprü inşaatı başladığında, seyredin o zaman İstanbul'daki rezaleti. Üçüncü köprünün, İstanbul'un trafik sorununu çözeceğini sanmıyorum. Katılımınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla...  03.07.2010 22:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 238
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 1401
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

1982 yılında İstanbul’da doğdum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Lisans eğitimimi 2005 yılında tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster