Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
220
 

Bir düşünüş tarzı

İnsanın düşünsel etkinliğinde pek çok tutumu üzerinde konuşulabilir. Bunlardan biri kişinin kendini olgulara/düşüncelere değil de, olguları/düşünceleri kendine uyarlaması halidir.

Bu şekilde düşünen bir insana, hiçbir şeyi kanıtlayamazsınız. Çünkü her söyleneni, kendini haklı çıkarmak için yorumlamaya uğraşacaktır.

Bu tip insanlar hiç de azımsanmayacak düzeydedir. Öyle ki, bu kişilerin az buçuk bilgi birikimi olması bile bu hali engellemez. Çünkü bu bir zihinsel yetenek ve karakter meselesidir. Birikim çok zor değildir. Okumakla oluşturulur. Ancak çıkarım yapma, mantıksal bağlar kurma, düşünceyi ilerletme belli bir zihinsel gelişmişlik, gerçek bir birikim (konuyla ilgili doğru ve geniş bir veriye vakıf olma) ve düşünsel dürüstlük gerektirir. Aydın, entellektüel, filozof olmaya bu nedenle önem verilir, ama bir aydın ile, bir 'baydın' aşağı yukarı benzer malzemeleri kullandığı için aralarında ayrım yapmak bazıları için her zaman kolay değildir. Düşünsel dürüstlükten uzak bazı sahtekarlar bu olguyu bilirler ve birikimleri ölçüsünde 'ağır' bir dil kullanmaya çalışabilirler.

Düşünmek, klasik bir üçlemeyle, tez ve antitezden bir sentez çıkartabilme yetisidir. Siz bir senteze bağlı kalıp, buna uygun tez ve antitez koyarsanız bu olguyu kendinize uyarlamanız demektir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygı ile.. 'Bir Düşünüş Tarzı' başlıklı kısa makalede, çok derin anlamlar yüklü. Öncelikle bilgi birikiminin yetmediği vurgulanmış. Öğrenci, geometrik şekillerin tüm özelliklerini bildiği halde, sınavı kazanamaya-biliyor. Bilgilerin depoda istif edilmiş olmasının pek önemi yok; önemli olan bu bilgileri kullanabilmektir. Eskilerin 'istidlal' dedikleri çıkarım olgusu, kişiliği belirliyor; bir bakıma kültürü oluşturuyor. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

Nadir Şener Hatunoglu 
 27.05.2012 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster