Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
6259
 

Bir ıtır çiceğinin kokusu gibi

Bir ıtır çiceğinin kokusu gibi
 

Itır’ ı bilirsiniz narin yeşil güzel kokulu bir çiçek yapraklarına dokunduğunuzda kokusunu belirgin alırsınız, bazen pembe küçük çiçeklerle karşılar sizi, memleketin her yerinde başka bir nitelikte rastlayabilirsiniz; saksıda ya da bahçede, nasıl davranırsanız ona göre gelişir. Çok sularsanız çok yorulur daha narin bir çiçek halini alır, hatta bozulur, kurtaramazsınız, bol güneş, az su ister o vakit gür ve daha güçlü bir hal alır.

Babamın Ege’den taşıdığı bir saksı da tanımıştım onu. Babamdan sonra ben devam ettirdim, bir ara üç saksıda idi şimdi tek saksıda kaldı, önceleri yaz kış nasıl davranmam gerektiğini bilemedim. Şu an da bu satırları yazarken bir haftadır onu unuttuğumu hatırladım, susuzluğa dayanıklı dilerim beni terk etmez.

Ben onun kokusunu seviyorum, sevdim bir kere, beceriksizlikten kurutursam onun kokusu bir yerlerde hep var olacak, belki bir yerlerden onu bulup yine bir saksıda çoğaltıp yaymaya çalışırım, ama baba yadigarı kendime ayırdığım bu kök dilerim beni terk etmez ..

Bak Itır'ım seni çok seviyor ve beğeniyorum, kokun her an beni alıp götüren bir güzellik, bunaldığımda yapraklarından aldığım bir nefes beni rahatlatıyor, ne olur seni unuttum diye beni terk etme, sende beni biraz sev! Var mı böyle bir şey, yuh diyor içimdeki öteki.

Onu sevmem neden umurunda olsun, o kendi doğallığında, güzelliğinde var, kokusunu sevdim diye neden beni sevsin. Ben onun kokusunu fark etmemiş olsam da var olacaktı. Beni sevmezsen seni sulamam sende beni sev denilebilir mi? Ben onu sevsem de sevmesem de başka bir yerlerde o güzel kokusunu doğaya salmaya devam edecek. Belli periyotlarla az su ve bol güneşli bir köşe sağladığımda kokusu bana yakın, onu kendime ayırmış oluyorum. Bu da insan olmanın ayrıcalığı.

Ya güzel kokulu bir insan olsaydı söz konusu olan. Bir insan kendine aittir onu kendimize ayırabilirmiyiz? Devlet destekli bir yolunu bulup evlenir kapatırız, mı? :))

Bir başka insanı biz onu seviyoruz diye bizi sevmesini şart koşamayız, sev diye sürekli taciz edemeyiz, sadece beni sev diyemeyiz. Yalnızlığımızla başa çıkamayıp seviyorum diye sürekli asılamayız.

Sevmek sevilmek nelere yol açmalı ki sevmek olsun? Geçenlerde seyrettiğim bir filmde “ ne dersin evlenmemiz eğlenceli olur mu” sorusu hoşuma gitmişti, eğlenceli zamanlar çok olmalı. Sevmek sevinç duymak, sevinç verdiğini görmek, gamzelerinde gözlerinde sesinde.. Bilmek, her durumda onun yanında olabileceğini. Onun da bilmesi her zaman sakınmadan isteyebileceğini. İşte yine de istemezsiniz son ana kadar ama bilirsiniz hep vardır. Sevmenin en azı böyle bir şey, ve beraberinde sevinçli bir şey. Bir çiçeğin saldığı koku gibi, koklansa da koklanmasa da hep var olan.

Itırı susuz bıraktım ama o ne bana gücenir, ne çekip gider, dayanır beni bırakmaz!
Sevgiyi sevinçle yaşatın, hiç karşılıksız, hoş kokusu zaten doğasında. O sırt üstü yatıp iyice gerinerek kendinizi toprağa yapıştırırken, uçsuz bucaksız gökyüzüne bakmak kadar ferahlatıcı ve derin huzur kaynağı.

ÇokEskidendi bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''Bir çiçeğin saldığı koku gibi, koklansa da koklanmasa da hep var olan'' olmaktır. Tek cümlede toplanmış yazı... Yüreğinize sağlık

cennetışığı 
 19.12.2008 0:20
Cevap :
merhaba, bir irade bu bu şekilde varolabilmek çok zor, zor ise gidilecek yol var demektir. selalar sevgilerimle..  19.12.2008 13:27
 

Borges'in dediği gibi "Gülün nedeni yoktur, gül çiçek açtığı için çiçek açar." ..keşke insanlarında nedeni olmasa sevmek için birbirlerini sevseler sevdikleri için.

sevtap özkahraman 
 15.12.2008 16:06
Cevap :
merhaba, evet çok doğru çok yerinde güzel tespit.. olmasın o zaman keşkesiz olsun hayat.. zaten ah keşkem vah keşkem deyip duran çoğunluk değil mi.. bir çiceğin yansıttığı koku kadar güzel olabilmek sevmek.. iyi ve açık olmak.. böyle olmayı önce kendi içimizden başlatmak gerek, anlatmaya anlamaya çalıştığım bu, teşekkür ederim katılımınız için. sevgiler selamlar..  16.12.2008 9:33
 

Güzel kokulu bir çiçektir ıtır, ilk Antalya'da tanıdım ben de. "Çiçekler, güzel kokularının bir kısmını onu koparan ellere bırakır" Bu veciz sözü, sitemizin çiçeklerinin etrafına yazıp bırakmayı isterdim, olmadı. Ama siz ıtır'ı yazınca yine o vecizeyi anımsadım. Itır, eğer reçel yapıyorsanız, kaynama işi bitip ocaktan alacağınızda ateşi kapatıp bir dal atarsanız içine (biraz durup almak gerek); "...mis kokularının bir kısmını reçelinize bırakacaktır." Selam ile... H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 15.12.2008 13:50
Cevap :
merhaba, teşekkür ederim katkınız için.. hiç bilmiyordum. sağolun..:) Bu güzel söz bana "ben" in ne çok anlamda biz olduğunu; nasıl ben olduğunu düşündürdü.. selamlar saygılarımla..  15.12.2008 14:29
 

Bir de azeri türküsü vardı di mi? "ıtır saçır gül çiçek, gülsün ömrün bahar dek..." :))

ÇokEskidendi 
 15.12.2008 12:50
Cevap :
:)) "Yalnızlık... Onların inandığı gibi inanmıyorum, onların yaşadığı gibi yaşamıyorum, onların sevdiği gibi sevmiyorum. onların öldüğü gibi öleceğim." Marguarite Yourcenar demiş.. bayram kendimle uğraşmaktan çıktı bu yazılar allahtan KİK'i İnsan hakları gününü yazdınız.. çok selamlar sevgiler...  15.12.2008 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1268
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster