Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
305
 

Blog yazarları gerçek yazar olamaz mı?

Blog yazarları gerçek yazar olamaz mı?
 

Blog yazarları gerçek yazar olamaz mı? Sabahattin Gencal


“Blog yazarlarının gerçek yazarlar olduğuna inanmıyorum. Bu, en azından benim yazıya yüklediğim anlam karşısında böyle.

Blog yazarlığı, başka türlü bir anlatım yolu. Çağımızın birbiriyle ilintili bu tip aynaları çoğunlukla yüzeysel oluyor. Kaldı ki, gerçek bir yazar olabilmek son derece zordur. Her şeyden önce yetenek ister ki, bu, hayatın bir armağanıdır. Yazarlık zengin bir kültür gerektirir ve bir de acı çekebilme yeteneği şarttır.”

İtalyan yazar Susanna Tamaro’nun, Sebla Kutsal'ın sorularına verdiği cevaplardan aldığım yukarıdaki sözler karşısında blog yazarlarının tepkisi ne olur acaba? Röportajın başlığı: “ Susanna Tamaro'dan blog yazarlarını kızdıracak sözler”

Ben Susanna’nın bu sözlerine hiç kızmadım. Zaten yazar olduğumu hiç düşünmedim ki. Ne var ki zaman içinde en azından yazarlığa bir adım atabileceğimi düşünmüyor değildim. Eh, bu düşünceler de suya düşüyor.

Ben, içtenlikle söylemek gerekirse karamsarın biriyim. Bir şekilde yazdığım birkaç kitabı bastıramayınca yazmaz oldum, yazamaz oldum. Yazmaya yazmaya da köreliyor insan.

Eşim köreldiğimin farkına vardı. Bloglarda yazmaya teşvik etti beni. Sık sık yazmaya başladım. Sanki antrenmana çıkıyor gibiydim. Antrenmanlarda form tutup sanal alemden gerçek aleme dönmeyi umuyordum. İlkin bayağı bayağı umutlandım. Tesadüfen de olsa yazımızı tıklayanlar oluyordu. Burada da bir itirafta bulunmak isterim. “Bir kişi bile okusa yazacağım.”diyordum. Öyleyken istatistiklerle ilgilenmeye başladım. Niye böyle oldum ki, niye ilk kararımın arkasında duramadım ki… Milliyet Blog'da nasıl olduğunu pek anlamadığım bir değişiklik oldu. Artık tesadüfen dahi olsa fazla tıklanmaz olunca “Artık yazmaya değmez.”dedim.

Yukarıda sözünü ettiğim röportajı okumadan önce eşimle konuşuyordum. Blogdaki değişikliği söyledim ona. O da “Sen de değiş.”dedi. Nasıl değişebileceğimi düşünüyordum. Böyle düşündüğüme göre demek ki içimde hâlâ yazar olabilme isteğim var demek oluyor. Demek ki içimdeki kandil sönmüş değil. Kandile yağ koymayı düşünürken Susana Tamaro’nun sözlerini okudum. Eh, doğru söze ne denir. Yelkenler indi bizde.

Başka sularda yelken açabilir miyiz? Kandile püf deyip ampul yakabilir miyiz?

Bu yakınmalarım, bu sorularım acı olarak nitelendirilemez; ama en azından bir sıkıntının belirtisi olabilir mi dersiniz. Öyle ya sabah’ın 07.15’inde  böyle düşüncelere dalmak nasıl izah edilir? Sıkılıyorum, o halde yazarlığa adım atmak üzereyim. Tabii antrenmanlarda sakatlanmamak şartıyla.

Bir futbolcunun antrenmanı ilgiyle izlenir; ama bir yazma denemesi yapan birinin alıştırmaları ilgi çekmez. Bunun nedenini bulduğum gün  …

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 30. 09. 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Cem Beraat Çamsarı, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. "Medeni cesaret, güven, azim...vb. gibi değerlere sahip olanlar başarılı olabilirler."düşüncesini geliştiren yorumunuza katılıyorum. Hayırlı günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 10.10.2011 13:39
 

Bloğumuzu yöneten ve yazanlarda olan karamsarlığı yırtıp atacak, bloğun silkinip kendine gelmesini sağlayacak çok basit bir formül var aslında: En yeni gidenlerden başlayarak, taa en geriye bloğun ilk kurulduğu güne kadar gidip, yazma alışkanlığı olan, özellikle iyi yazan, yazma sevdalısı kim varsa, bir şekilde ulaşıp onlara,arayıp mesela: " Milliyet Blog, ancak içinde siz varsanız var. Yazdığınız her bir yazı ayrı bir renk, ayrı bir tad kattı bloğumuza. Geçmişte her neye kızmış ve küsmüşseniz, gelin geçmişi unutup, yeni bir başlangıç yapalım. Bu kez çok daha dikkatli, bu kez çok daha özenli, bu kez çok daha iletişime açık olacağız. Eğer sizin için bir şeyi yapamıyorsak, emin olunuz ki her seferinde makul ve mantıklı bir açklamamız olacak sizlere. Üye sayımız hızla artsa da aktif yazar sayımız azalmakta. Bunu bizde görmekteyiz. Gelin yıllarca binbir emek verip hep birlikte oluşturduğumuz bu değeri, layık olduğu yere taşıyalım." diyebilecek yönetim kalite ve cesaretini gösterebilmekte

Cem Beraat Çamsarı 
 09.10.2011 20:58
 

1.Şansınız: Herşeye rağmen, Türkiye'nin en iyi ve tek blğu Milliyet Blog'ta yazar olma nosyonuna sahip olduğunuz düşünülmüş ki, yazabiliyorsunuz burada 2.Şansınız, bile isteye ya da tesadüfen el yordamıyla da olsa en doğru adresi bulmuşsunuz 3.Şansınız: Eğer Milliyet Blog olmasa, bu kadar geniş bir okur - yazar kitlesine nasıl ulaşabilirdiniz ki? Üstelik bu kitleye ulaşırken aracı yok. Paranızı cebinizden cımbızlamak isteyen bir yayınevi yok; hemen tepenizde bekleyen 4.Şansınız: Toplumun her bölümü karşınızda burada. Üstüne üstlük tam bir insan labratuarı içindesiniz 5. Şansınız: İstatistiklere takılmayınız. Kendinizle yarışınız. Başka hiçkimseyle değil... İhtiyacınız olan, aşmanız, geliştirmeniz gereken sadece kendi standartlarınız 6.Şansınız: İhtiyacınız olan yazı yazabileceğiniz bir bilgisayar, yazabilecek yeterli bilgi, birikim, yazma ciddiyeti ve merakı, yazılarınıza ve kendinize güven, yüksek bir medeni cesaret, ve umut, azim, mücadele gücü tamamı var sizde müsterih olun.

Cem Beraat Çamsarı 
 09.10.2011 20:39
 

Merhaba Mechul, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Son bir kaç yazınızı okudum. Takdire değer yazılar bunlar. Hayırlı günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 09.10.2011 17:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 641
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster