Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
938
 

CHP oklarının sayısı sekize çıkmalı mı?

CHP oklarının sayısı sekize çıkmalı mı?
 

Atatürk ilkelerinin bir veya birkaçını diğerlerinden daha büyük bir iştahla benimsemek en büyük hatamız olur. Yerine ve zamanına göre bu ilkeleri benimsemek ise çok vahim bir sonuçtur.

Atatürk'ün en büyük ilkesi "Devrimciliktir." Bu ilkenin anlamı Türkiye'nin devrimler yaparak geleneksel kuruluşlarını modern kuruluşlarla değiştirmiş olmasıdır. Geleneksel kavramların bir kenara itilip modern kavramların benimsenmesi demektir. Devrimcilik ilkesi, yapılmış olan devrimlerin tanınıp kabul edilmelerinin çok ötesine geçmiştir.

Devrimcilik ilkesini biraz açarsak, zamanı geldiğin de dünya şartlarına göre bir tekrar gözden geçirme dönemi yani geleneksel resimin çerçevesi dışından Türkiye'ye bakarak, gerekli koşulları oluşturarak , yeniliği gerçekleştirmektir.
Ulu önderimiz bize cumhuriyeti , bu günleri görebilmemiz için bıraktı.

Devrimcilik, ilkesinden yola çıkarak değişen dünya şartlarına uyum için, altı oku sekize çıkarmanın zamanı gelmiştir.

Diğer iki ok ne mi olacak? Demokrasi ve Özgürlük. Bunu zamanında tespit edebilen Bülent Ecevit, bu nedenledir ki kurduğu partinin adını demokratik yapmış ve parti amblemini özgürlüğün sembolü güvercin yapmıştır.

Kelebekler, kozanın içinden çıkabilmek için gerekli mutasyonu geçirmeyi bekler. Atatürk'ün Türkiye'yi dört bir yandan sararak ördüğü ağ, kelebeğin kozasıdır. Gerekli mutasyon yani devrim zamanı gelmiştir. Demokrasi, özgürlük ve diğer altı ilke ile Türkiye'yi yeni baştan ağlarla örmenin zamanı gelmiştir. Bu nedenledir ki CHP'nin bir özeleştiri yaparak, 1992 yılından beri neyi eksik yaptığını muhakeme etmesi gerekiyor. Hele ki liberalizm denen tehlikenin kapımızdan içeri girdiği bu dönemde, CHP'nin kabuk değiştirmesi şart olmuştur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanırım eklemek istediğiniz diğer ilkeler demokrasi ve özgürlük. zaten cumhuriyet ilan edilirken Cumhuriyetin tanımı demokratik bir yönetim biçimi olarak yapılmıştır. ilkelerin hepsinin ortak paydası demokrasidir. Cumhuriyet rejimine geçişle birlikte temel hak ve özgürlüklerimize de kavuşmuş olduk. Temel hak ve özgürlüklerimizden yeterli oranda yararlanabilmek içinde özgür düşünmeye ihtiyacımız vardır. Bunlarda ilkelerle sağlanmıştır. Bu arada unutmamak gerekir ki eğitim çok önemlidir. eğer verilen eğitim dogmatik düşüncelerden arındırlmış, akılcı ve sorgulayıcı ,fikir üretip onu geliştirici bir biçimde verilirse. gelecek nesil sürekli devrimcilik ilkesi ile rejimi daha demokratikleştirici daha özgürlükçü bir konuma taşıyacaktır selamlar....

Meltem Şahin 
 20.01.2010 12:34
 

Baykal' la ilerlemeye çalışan CHP de hazır bulunan okların gereği bile yapılmıyor ki. Artık değişim gerek, yeni yüzler gerek. O zaman diğer ok zaten kendiliğinden oluşacaktır.

Uzeyir Kadioglu 
 16.08.2007 0:37
 

Sayın Çelebi, bakış açınız ve Atatürk Devrimlerini algılama şekliniz bence son derece yerinde. Bende Mustafa Kemal'in en değerli ilkesinin "devrimcilik" olduğu konusunda hemfikirim ve onu fikirlerini geçmiş zamana çivileme anlayışlarına da karşıyım. İki dünya savaşı arasında ve 1929'da yaşanan dünyanın en büyük krizinde devrimci olabilen bir insanın, bugün göstereceği performansı gerçekten merak ediyorum. Ancak ne yazık ki onun adına hareket eden çevrelerin, başta devrimcilik olmak üzere birçok ilkesinin ruhunu zedelediğini düşünüyorum. Bu arada liberalizm kavramı üzerinde durmak istiyorum. Bu kavramı iki yönlü değerlendirmek lazım bence. Siyasal liberalizm ve ekonomik liberalizm. Avrupa sol çevreleri genellikle siyasal liberal anlayış çerçevesinde yer alırlar, özgürlük temelli sol ilkelerde bunu gerektirir. ancak ekonomik liberalizmle sol arasında mesafe vardır çünkü sol diğer yanıyla eşitlikçi ve dayanışmacıdır. Fikirlerimi bu şekilde paylaşmak istedim, ellerinize sağlık, saygılar

Bibliyofil 
 11.08.2007 11:25
Cevap :
yorumunuz için teşekkür ederim.  11.08.2007 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 945
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Adım Kenan.Türkiye genelinde belediyelerin e-Kent dönüşümlerini üstlenen bir yazılım firmasında ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster