Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '14

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
133
 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yılını kutluyoruz

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yılını kutluyoruz
 

Yıllar önce İstanbul Kız Lisesinde okurken seçmeli dersimiz vardı ve ben müzik, resim gibi dersleri seçen diğer arkadaşlarımın aksine Latince dersini seçmiştim. İki yıl üst üste çok zarif ve genç Leyla Hanım isimli Latince öğretmenimiz ile ders yaptık benim gibi aynı dersi seçen 6 kız.
Çok şeyler öğrendim Latince dersinde. Ama en çok beni öğrendiğim bir atasözü etkilemişti. 'HİSTORİA EST MAGİSTRA VİTAE' yani 'Tarih hayatın öğretmenidir. 'diyordu bu Latince atasözü. Ne kadar doğru bir söz olduğunu ve tarihten ders almak gerektiğini yaşadıkça daha iyi anlamaya başladım. Bizim kültürümüzde de 'Tarih tekerrürden ibarettir.' şeklinde yorumlanan bu düşünce ne kadar doğru imiş. Ne yazık ki biz hala Tarihten bir ders alamıyoruz.
Bugün bu sözü niye hatırladın diyeceksiniz belki. Bütün televizyon kanallarında haber programlarında Karaman'daki maden faciasında yerin yüzlerce metre altında kalan 18 işçinin haberi anlatılıyor. Geçen günlerde Soma'da meydana gelen Maden göçüğünü ve yaşamını yitiren yüzlerce işçiyi unutmadık daha. Bu tekrarlayan kazalar bize tarihten hiç ders almadığımızı gösteriyor.
Yarın 29 Ekim. Cumhuriyetin kuruluşunun 91 . yılı. Bizler bu çok anlamlı günde özgürlüğümüzü bahşeden Aziz Atamızı ve silah arkadaşlarını anarak kutlamalar yapmaya hazırlanırken bu feci Maden kazası haberi ile sarsıldık
Aziz Atamız bizlere Cumhuriyeti emanet ederken aynı zamanda akılcılığı da öğütlemişti sözlerinde. Bizler emanetimizi bugünlere getirirken aynı zamanda bu düşünceleri de yaşamımıza uygulamalıydık.
Eğer akılcılığı yaşamımıza geçirebilseydik bugün Maden kazasında tekrar bir çok işçi yerin altında kalmazdı diye düşünüyorum.
Tarihten ders almayı bilmemız gerek..

gülsen tunçkal, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş, inkar edilemez, çünkü gelecek olmaz. BİZ, OLANLARI UNUTUYORUZ, YOLA DEVAM, HALİMİZ, NEREYE GİDİYOR, BELLİ DEĞİL. ADADAN SELAMLAR.

Göksel47 
 29.10.2014 18:58
Cevap :
Teşekkürler Göksel Hanım, Yorumunuz için sağolun.Evet nereye gittiğimiz düşüncesi beni de ürkütüyor. Bodrum'dan selamlar sevgiler  30.10.2014 12:49
 

Değerli Kardeşim tarihten ders almayı başaranlar çok az.Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun, sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.10.2014 15:11
Cevap :
Teşekkürler Sevgili Nahide Hanım, ben de sizin Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, Barış ve huzur dolu günler dilerim. Sevgilerimle  29.10.2014 18:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1056
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster